28 Ekim 2021 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
  YAZARLARIMIZ
EVLADI OLANIN İÇİ YANAR
09 Haziran 2014 Pazartesi Bu yazı 26076 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Bazı şeyler vardır o konular gündeme geldiğinde zaman durur ve elinizden ne geliyorsa yapma ihtiyacı duyarsınız. Evlat konu olduğunda, çocuk konu olduğunda canınızın bir parçası mevzu olduğunda yapmayacağınızı yapmaya çalışır onun saadeti için kan ve ter dökersiniz.

            İnsan oğlu bir yaşa gelene kadar kendisidir mevzu. Kendinden başkası değildir onu ilgilendiren. Tabiî ki pek çok konuda çalışır, fikir üretir ama yaşamı kon olunca sadece kendisidir. Bir yaştan sonra ise insan evlenir ve eşi ilekendisi vardır hayatın tüm alanlarında.

            Daha da zaman ilerler ve çocukları olur. İşte o zamandan sonra çocukları için yaşar insan. Tüm aktiviteleri tüm yaşam çerçevesi o çocuklar içindir ve o çocukların geleceği içindir.

            İslam da çocuğun ana baba üzerinde hakkı olduğu gibi ana babanın da çocukları üzerinde hakları vardır.

            Evladın, ana-baba üzerinde hakları vardır. Bazıları şöyledir:

İleride, çocuk annesiyle kötülenmemesi için, evladına anne olacak kızı, iyi yerden seçmelidir. Saliha olmasına dikkat etmelidir.

Çocuğa iyi isim koymalıdır.

Çocuğu güzel terbiye etmelidir.

Çocuğa karşı şefkatli davranmalıdır.

Çocuklara beddua etmemelidir

Çocuklara iyilik etmelidir!.

Çocuğu helal gıda ile beslemelidir

Babanın, çocuklarına ilim, edep ve sanat öğretmesi farzdır.

Çocuklar arasında adalete riayet etmelidir.

Baba, yapmayacağını zannettiği emri çocuğuna söylememelidir. Söyleyip de onu itaatsizliğe sürüklememelidir.

Tüm bunların ışığında Diyarbakır’da çocukları dağa kaçırılan annelerin feryadı kaç gündür gündemdedir.

Bu annelerin feryadına bazıları kayıtsız kaldığı gibi bazıları yeterince gündemde tutmuyor. Bunların başında maalesef bizim basınımız geliyor.

Gezi olaylarında çocuklarını yitiren anneler ister miydi böyle olmasını. Sanmıyorum hiçbir anne git polise taş at, bilye at, benzinli şişeler fırlat yansın hem kendileri hem o polisin eneleri der mi? Demez elbet. Çocuk bir türlü raydan çıkmış ve o eylemi yapmış, yaparken de ölmüş. O annenin içi yanar. İşte bu anneleri gündeme taşıyan her gün dakikalarca ekranlarda tutan, gezi şehidi olarak adlandırılan ve adına program yapılan bu anneleri unutmayan unutturmayan basın Diyarbakır’ın annelerine yeterince ilgi göstermiyor.

Oysa bu annelerin gündemde tutulması, bu annelerin feryatlarının değil Türkiye veya Kandil’e dünyaya duyurulması gerekiyor.

İster kızın ister darılın ama barış bu annelerin feryadında gizli. Bu annelerin eylemlerinde saklı. Bu annelerin tuttuğu resimlerde ve çocukları kokan gömleklerinin içinde gizli.

Dünyada terör dahil hiçbir kuvvet annenin pençesi karşısında duramaz. Bu güne kadar otuz yılı aşkın süredir içimizi yakan bu terör hadisesinde anneler hiç bu kadar dik durmadı.

Bu konuda ve yol kapatıp kale kollara karşı çıkanların tutumalrı ve devletin sessizliği ile ilgili daha uzun yazacağım. Şimdilik diyorum ki basını ve siyasisi ile bu annelerin haklı feryatları mutlaka daha fazla gündemde tutulmalı ve çocuklarını teröre vermek istemeyen anneler desteklenmeli.

Selam ve dua ile…


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
DEĞERLENDİRME  -  09-06-2014 - 12:56
\"Dağa çıkan çocuklar hakkında 7 gerçek\" şeklinde bir başlık açtı ve durumu özetledi. İşte Ahmet Hakan\'ın o yazısı; 1- \"Kaçırılan çocuk\" tabiri yanlış. Çünkü silah zoruyla dağa kaçırılan çocuk yok. Çocuklar propaganda ve ikna yöntemiyle dağa çıkarılıyorlar. 2- Dağa çıkan çocukların büyük bölümü 17 ila 23 yaş aralığında. Ancak aralarında 14,15 ve 16 yaşında çocuklar da var. 3- Çocukların büyük bölümü üniversite öğrencisi. Anadolu\'nun değişik kentlerindeki üniversitelerde öğrenim görürken okulu bırakıp dağa çıkıyorlar. 4- Aileler üniversite öğrencisi çocuklarının dağa çıkışlarından hemen haberdar olmuyor. Önce haber alamama durumu oluyor, ardından dağa çıktı bilgisi geliyor. 5- Çocukların gönüllü olarak dağa çıktıkları iddiasına aileler şiddetle tepki gösteriyorlar. \"Çocuğun gönüllülüğünden ne olur ki? Daha çocuk onlar\" diyorlar. Ardından da ekliyorlar: \"Bizim çocuklarımız kandırıldı\" 6- PKK içinde 18 yaşından küçük kaç çocuk var konusu tam bir muamma. Bu konuda güvenilir bir bilgi yok. Ancak bazı iddialara göre 18 yaşından küçük çocuk sayısı 2 bini buluyor. 7- Dağa çıkan çocuklar arasında kız erkek dengesine gelince: Çocukların büyük bölümü erkek.. Kızların sayısı çok az.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
İsmail Dursun Kuzucu
MESUT ARLIER
Yener Kazan
Nesrin Bulat
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  28 Ekim 2021 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net