19 Ekim 2021 Salı
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Ava Giderken Avlandılar
Ava Giderken Avlandılar
Yahşihan Belediyesi’nden Her Birime Özel Kışlık Kıyafet
Yahşihan Belediyesi’nden Her Birime Özel Kışlık Kıyafet
Kırıkkale Belediyesi Cenaze Nakil Filosunu Genişletti
Kırıkkale Belediyesi Cenaze Nakil Filosunu Genişletti
Kırıkkalespor Dolu Dizgin 2-0
Kırıkkalespor Dolu Dizgin 2-0
  YAZARLARIMIZ
Konsolos baskını oyundur
16 Haziran 2014 Pazartesi Bu yazı 24307 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

El-Kaide bağlantılı terör örgütü Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD), dün Türkiye’nin Musul Konsolosluğu’na baskın yaparak 49 personeli rehin aldı. Öğle saatlerinde ağır silahlarla binayı kuşatan IŞİD militanları “Teslim olun yoksa bomba ile saldıracağız.” diye tehdit etti. Sayıları sınırlı olan Türk emniyet kuvvetleri, tehlike karşısında çaresiz konsolosluğu teslim etti. Binaya girip Türk bayrağını indiren militanlar, Başkonsolos Öztürk Yılmaz, diplomatlar ve Özel Harekât görevlilerini bilinmeyen bir yere götürdü. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun “Güvenliği için gerekli önlemleri aldık.” açıklamasından saatler sonra gerçekleşen baskın büyük tepki çekti. Olay üzerine Ankara teyakkuza geçti, Türk personelin salıverilmesi için Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (İKBY), Bağdat merkezî hükümeti ve ABD nezdinde girişimlerde bulundu. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Tayyip Erdoğan,  Genelkurmay Başkanı Necdet Özel, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru ile Köşk’te olağanüstü bir zirve gerçekleştirdi.

            Ajanslara bu haber düştüğünde bizlerinde yüreğine yeni bir krizin acısı ve oradaki insanların sıkıntılarının koru düştü.

            Terörün her türlüsü tehlikeli, hem insanlık için tehlikeli hem de birlik bütünlüğün sağlanması anlamında tehlikeli.

            Terör örgütü insanların bazı insanlar üzerinde baskı korkutma kurmak amacıyla yapmış olduğu kanun tanımaz bir yapıdır. Kendi öz kanunları vardır. Kendi çizmiş olduğu yapı ile yönetilen bu olguda kimse alka korku vermenin dışında bir kaygı gütmez.lığı yaşatmayı.

            Terörün en tehlikelisi dini yapı içinde olandır. İnsanların inançlarını önceleyerek oluşturulan bu yapıda teröristin ölmesi durumunda “öteki” dünyanın garanti altına alınması olduğundan bunlar ne ölmeyi düşünüyor nede insanlığı yaşatmayı düşünüyor. Onların amacı varsa yoksa kendi idealleridir.

            Konsolosumuzu ve beraberindekileri rehin alan ve bizi bir bataklığın içine sürüklemeyi düşünen bu örgütü kimin desteklediği zaman içinde ortaya çıkacaktır. Ama şimdilik burada önemli olan bizim insanlarımızın oradan nasıl kurtulacağı konusudur. Sağ salim kurtulsunlar gerisi nasıl olsa gelir.

            İnsanlar kolayını bulmuş, nasıl teslim olurlar, nasıl savaşmazlar narası atmakta hiç beis görmüyorlar. Ben böyle düşünenlere yazık diyorum. Sadece yazık. Çünkü bazı zamanlar vardır orada sadece kendinizi düşünmezsiniz. Kendi canınız hiçte önemli değildir. Orada etrafınızı düşünürsünüz, eşiniz çocuğunuzu düşünürsünüz, Orada vatanı milleti düşünürsünüz. İşte bu düşünce olduğunda bazen sessiz kalmak, itidalli davranmak orada en doğru onladır.

            Oradaki kahraman özel timler ve konsolos emin olun kendini düşünmemiştir bu telsi olma safhasında. Onlar için belki altı aylık ela bebek vardır önceliklerinde belki vatan vardır belki sorumlu oldukları millet vardır.

            İnşallah hepsi sağ salim kurtulur. Onları yargılamamak lazım. İtidalli davranışları için tebrik etmek bile doğru olanıdır.

            Zaman bırakmak ve onların yaptıklarının haklı olduğunu zaman içinde görmek lazım. Terör örgütü ise bize dokunmadan yani bizim ülkemizin başına bela olmadan uluslar arası kamuoyunu da ardımıza alarak bertaraf edilmelidir. Doğru olan budur.

            Selam ve dua ile…


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
Yener Kazan
Kamil Öcal
MESUT ARLIER
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  19 Ekim 2021 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net