19 Ekim 2021 Salı
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Ava Giderken Avlandılar
Ava Giderken Avlandılar
Yahşihan Belediyesi’nden Her Birime Özel Kışlık Kıyafet
Yahşihan Belediyesi’nden Her Birime Özel Kışlık Kıyafet
Kırıkkale Belediyesi Cenaze Nakil Filosunu Genişletti
Kırıkkale Belediyesi Cenaze Nakil Filosunu Genişletti
Kırıkkalespor Dolu Dizgin 2-0
Kırıkkalespor Dolu Dizgin 2-0
  YAZARLARIMIZ
Kamil baba
28 Haziran 2014 Cumartesi Bu yazı 36313 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Biraz şaka biraz ciddi bir fıkra bir kısa hikâye anlatılır. Bir alman Türkiye’ye tatile gelmiş. Bir süre Türkiye’de kalmış. Yemiş içmiş gezmiş ve tabi olarak gözlemleme de yapmış.

            Ülkesine döndüğünde eş dost arasına karıştığında konuşurken “yediğin içtiğin senin olsun. Ne yaptın neler gördün Türkiye’de” demişler.

            Alman ülkemizin güzelliklerini uzunca kelimelerle anlattıktan sonra “Türkiye’de baba diye biri var” demiş. “bu baba dedikleri adam sabahtan akşama kadar çalışıyor evde baba hariç herkes çalışmıyor. Herkes baba dedikleri adamın getirdikleri ile yaşıyor”  “baba olmasa evdeki herkes aç kalır” diyor. Dediğim gibi biraz şaka biraz gerçek elbette.

            Dinimizde de babanın ananın önemi çok büyük. Derler ki annenin ettiği beddua çocuğuna verdiği sütün karşısında durması ile tutmaz ama babanın ettiği beddua tutar.

            Ofisimizin gençlerinden Kamil beyin inşallah yakında çocuğu olacak. İzin alıp hastaneye gittiğinde bir heyecan olduğu her halinden belliydi. Nedenini sormak ne bizim işimize geldi ne de o neden bu kadar heyecanlı olduğunu söyledi.

            Geldiğinde bir hoş olmuştu. Sevincinden hani derler ya ağzı kulaklarına varıyordu.

            “ağabey baba oluyorum baba”

            Elbette ilk zamanlar da sadece bir çocuğu kucağına alam heyecanı var. Elbette birinin baba demesinin heyecanı var.

            Kamil kardeşimizin günler ilerledikçe ayakları yere basmaya başladı. Ağabey bez kaç liradır, mama ne kadardır, doğum kaça mal olur. Bu soruları artık her gün duyar olduk.

            Tabi ki çocuk nasibi ile doğar. Tabi ki onu veren yaradan rızkını da verir. Bundan kimsenin şüphesi yok. Ama bir çocuğa bakmak ve hele büyüdükçe sorunlarını hissetmek hiçte kolay değil. Bazen sorunlarının altında ezildiğinizi ve baş edemediğinizi de düşünmeniz gerekiyor.

            Kamil kardeşimizin çocuğu olacağı haberini aldıktan sonra en çok sorguladığı galiba Diyarbakır’da ki çocuğu dağa kaçan anne babaların durumu oluyor. O anne babaların içlerinin yandığını daha iyi anlar oldu. En çok konuştuğu konu ise bir çocuğu yetiştirmede ki zorluk. Ona iyi eğitim vermek din vatan millet sevgisini bayrak sevgisini vermek oluyor. Eminim bu anne babalar kendilerini en ağır şekilde eleştiriyordur. Nerede hata yaptıklarını dönüp dönüp tekrar kendi aralarında konuşuyor ve tartışıyordur.

            Çocuğun eğitim görevi elbet anne babaların. Onlara bazı sevgileri vermek için galiba camide hoca efendinin ağlayarak anlattığı gibi çocukları yaz kuran kurslarına göndermek olur. Bu nedenle bu günlerde ki kurs fırsatını özellikle çocukları bu yaşta olanların bir kez daha değerlendirmesini sağlık veriyorum.

            Çocuğumuzun olması yaradan Rabbimizin bir lütfüdür. Eğitimini vermek ise tartışmasız en büyük vazifemizdir.

            Selam ve dua ile…


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
baba kamile  -  03-07-2014 - 00:09
Bu çalışma, bu hasretlik, bu çaba niçin? Tabi ki evindeki ailesi ve çocukları için. Babalar evden erken ayrılmıyor mu rızkı için? Baba deyince senin de sızlamadı mı için? Hep anne deyince gözden yaş damlar. Bu yüzden duygusuz sanılır tüm adamlar. Ama babalar dıştan değil, içten ağlar. Üzüntüden tüm bedenden erir yağlar.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
Yener Kazan
Kamil Öcal
MESUT ARLIER
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  19 Ekim 2021 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net