19 Ekim 2021 Salı
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Ava Giderken Avlandılar
Ava Giderken Avlandılar
Yahşihan Belediyesi’nden Her Birime Özel Kışlık Kıyafet
Yahşihan Belediyesi’nden Her Birime Özel Kışlık Kıyafet
Kırıkkale Belediyesi Cenaze Nakil Filosunu Genişletti
Kırıkkale Belediyesi Cenaze Nakil Filosunu Genişletti
Kırıkkalespor Dolu Dizgin 2-0
Kırıkkalespor Dolu Dizgin 2-0
  YAZARLARIMIZ
BİR ŞEYLER YANLIŞ AMA NE?
05 Temmuz 2014 Cumartesi Bu yazı 30002 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Bazen eskilerden söz ediyoruz, bazen geçmişte ki yaşanmışlıklardan söz ediyoruz. Bu bazılarına göre itici oluyor. “Ne kardeşim ne var yani ikide birde geçmiş mesleğinden söz ediyorsun” deyiveriyor.

            Ama bazıları “kardeşim örnekleri yerinde kullanmak için tabi olarak eskilerden söz edeceksin” diyor.

            Ben birinci gruba “haksızsınız” diyorum çünkü bir ömür geçmiş. Bir gün değil bir ay değil çeyrek asır geçmiş bir olgunun içerisinde. Dolayısıyla bizim örneklerimizde oradan oluyor.

            Sözünü ettiğim çeyrek asırlık olgunun içerisinde yaşamadıklarımı maalesef son birkaç yıldır yaşar oldum.

            Geçenlerde Keskin ilçemizde köyümüzde bulunan ufak bir arazinin devir işlemi için tapu müdürlüğüne gittim. İçeri girdiğimde Kırıkkale’den çok sevdiğim ufku açık, zeki ve memleket sevgisi ile dolu oluğuna inandığım Osman Bey Müdür olarak vekaleten orada bulunuyor.

            Kendisini birkaç yıldan beri tanıyorum. Saygılı ve çalışkan olarak biliriz. Kırıkkale için projelerli be yaptıkları ve yapacakları olduğunu biliyorum. Müdür beyin odasına girdiğimizde yanında bir memur ile çalıştığını gördük. Kısa bir sohbetten sonra sağ olsun etmesine rağmen çıktık ve işimizi yapacak memura evraklarımızı teslim ettik. Elimizde ki evrakta öyle olmamasına rağmen tapu kayıtlarında biri daha olması gerekiyormuş. Onu da getireceksin dediler.

            Kırıkkale’ye geldik ve aldık onu da yanımıza vardık tekrar. Koca dairede neden bir fotokopi makinesi olmaz ve vatandaş elinde evrakla kırtasiye yollarına düşürülür anlamam ama neyse fotokopi resim derken işlemimiz başladı.

            Satanlardan birinin vergi dairesinde bir sıkıntısı varmış. Haciz konulmuş. Elinde vergi dairesinden borcu olmadığı kağıdı var ama oraya yazılmış. Memurlardan biri  yanlış olabilir dosyasına bir bakalım dedi. Diğerine dosyayı getirmesini söyledi. Arkadaş “gitsinler vergi dairesinden baksınlar ne çıkaracağız” gibi ağır sözler ile çıkarmayı ret eti. Orada duran herkes şahittir. Çok kibar ve seviyenin üst sınırında bir tonla “kırıkkale’ye kadar gitmeyelim mübarek gün bir bakın” dedim. Aman Allah’ım neredeyse kapıyı pencereyi kıracak. Oradan bir memur dayanamayıp geldi.”abi kusura bakmayın oluyor işte” falan dedi. Bende öenmi olmadığını ama millete bu şekilde davranmak yakışmaz memura dedim.

            Neyse dosya uzun bir aradan sonra geldi. Evet borç yok ma vergi dairesinden bir belge almak gerekiyor. Tamam elden getirsek olur mu dedik. Olur ama vermezler dediler. Oluyormuş. Kırıkkale’ye geldik yanımızda yşalı insanlar var. Aldık evrakı döndük.dönerken aradım müdürü üzerinde elden alındığı yazıyor mu dedi. Yazıyormuş  getirdik evrakı verdik. O olur diyen memur başladı yarın olur sonra olur birkaç gün sürer demeye. Yine uygun bir tarzda diğer kayıtlardı sonra işleseniz sadece söz konusu yeri halletseniz de bu ihtiyar insanlar oruç ağız daha gelmeseler der gibi olduk. Aman Allah’ım birden parladı memure hanım. Çıkın dışarı muhatabım değilsiniz gibi sözler. Ben hala müdüre yansısın istemiyorum ayıp olur diye. Müdür be geldi. Beni buyur eti. Yasal olmayan bir şey var mı dedi. Aldığı cevap ile hemen yapın işlemi dedi. Daha onun odasına yürürken orada bulunan başka bir memur başladı söylenmeye ama nasıl yüksek sesle bilseniz? Sadece tapu değil pek çok insan bu durumu net olarak gördü. Bende kayıt altına aldım tabi olarak.

            “herkese böyle yapıyorsun, yardım ediyorsun, herkes yüz buluyor, yarın gelsinler ne olacak, bize ne” daha neler. Dayanamadım dedim ki “bakın ben müdür beye yansıtmadım kendisi duydu. Ayrıca benim yüzümden sizin müdürünüz ile böyle konuşmanız beni üzer. Yapmayın işimi kalsın dedim. İki memur müdür beye demediğini bırakmadı. Ben yerin dibine girdim.

            Burada amir nasıl davranır memur ne der bilmem ama benim başta dediğim çeyrek asırlık iş terbiyem, gördüğüm bildiğim bu değil. Ast nedir üst nedir görevleri nedir iyi bilirim. Çok üzüldüm bu konuya. Böyle bir şeyde görmedim. Yakışmadı. Siz vatandaşa böyle davranıyorsanız, amire böyle davranıyorsanız daha diyeceğim bir şey yoktur. Sadece yakışmadı size. İsminizi vermiyorum nihayetinde memursunuz ama kendinizi bir tartın doğru mu yaptınız?

            Selam ve dua ile…


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Yanlış olan  -  06-07-2014 - 05:19
orada müdürün bu olaylara şahit olupta o memurlara gereken işlemi yapmaması. gerçi yapsa ne olacak hemşerim. disiplin affı denen bir şey var. memura bir şey yapamazsın. mahkemeye vermen lazım.nasıl ıspatlayacaksın.bu hükümet iyi niyetle memurun sicil ile meslekten atılmasını zorlaştırdı ama gel gelelim olan vatandaşa oldu. yanlış başta. en başa yanlış olmazsa başlar yanlışı göremiyor maalesef. kaleminie sağlık sayın yazar. toplumumuzun en muzdarip olduğu konuya değinmişsiniz.az bile söylemişsiniz.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
Yener Kazan
Kamil Öcal
MESUT ARLIER
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  19 Ekim 2021 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net