19 Ekim 2021 Salı
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Ava Giderken Avlandılar
Ava Giderken Avlandılar
Yahşihan Belediyesi’nden Her Birime Özel Kışlık Kıyafet
Yahşihan Belediyesi’nden Her Birime Özel Kışlık Kıyafet
Kırıkkale Belediyesi Cenaze Nakil Filosunu Genişletti
Kırıkkale Belediyesi Cenaze Nakil Filosunu Genişletti
Kırıkkalespor Dolu Dizgin 2-0
Kırıkkalespor Dolu Dizgin 2-0
  YAZARLARIMIZ
Ekip seçmek
10 Temmuz 2014 Perşembe Bu yazı 27836 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Bizler iki kişi yola çıktığında birinin lider seçilmesi ve o lider seçilene mutlak itaatin gerekli olduğu inancını benimsemiş insanlarız. Zaman içerisinde farklı uygulamalar yaşasak da hep böyle oldu.

            Gençliğimizde arkadaşlar ile birkaç günlüğüne tatile gittiğimizde bile öyle yaptık. Birini lider seçtik, gideceğimiz güzergahta tüm hareketleri onun talimatı yönlendirdi. Harcamalar tek elden yapıldı. Tartışmaya düştüğümüz zaman herkesin fikirlerini aldı ve n kararı verdi. Bu karar verildikten sonra da kimse tartışmadan yaptı ve hiç sorun yaşamadık.

            Gerek özel kuruluşlarda küçüklü büyüklü ve gerekse devletin her kademesindeki iş yerlerinde ekip oluşturmak ve ekibin liderine itaat etmek gerçek başarıyı getirir.

            Lideri olmayan ve herkesin lider olma arzusunu tutkuya çevirdiği bir ortamdan başarılı sonuçlar beklemek hayalcilik olur.

            Son birkaç gün içerisinde ekip oluşturmak ve ekibi yönetmek ile ilgili birkaç olay yaşadık ve bu olayı dile getirmek istedim.

            Birincisi Cumhurbaşkanlığı seçiminde adayların ekibi konusudur. Başbakanın ekibinin başarısı herkes tarafından görünüyor. Çatı aday olarak başvuran adayımızın ise ekip sorunu yaşadığı hem söylemlerine yansıyor ve hem programlarına yansıyor. Ekibi liderini lanse edemediği tanıtamadığı sürece kendisinin yüzde atmışlık hedefi sadece bir fantezi olarak kalır.

            Diğer ekip olayına örnek: Akparti Kırıkkale il teşkilatıdır. İl başkanının istifası ile boşalan koltuğa Başbakan tarafından atanan Mürsel Akçay yeni teşkilatını oluşturdu ve kamuoyu ile paylaştı. Hemen hepsini tanıyoruz. İl başkanı daha önce merkez ilçe başkanlığı yapması ve adaylıklarından gelen tecrübesi ile güzel ekip oluşturdu Değerli ve fedakâr insanlar. İnşallah başarılı olurlar. Hata var mı derseniz Tabiî ki var. Hem bu ekibi oluşturma safhasında hem de ekibin içinde bazı görevlendirmeler şahsımızca hatalıdır. Ama herkesin herkesi dört dörtlük görmesi zaten olmaz. Bizim yanlış gördüğümüz seçilmişler bakarsınız proje üretip liderine destek olmak anlamında çokta başarılı olurlar.

            Bir diğer liderlik ve ekip işi ise bir önceki yazımda belirttiğim resmi bir kurumumuzda yaşadığımız ast üst sorunu konusudur. Detay yazmadan sadece iki kelime ile bir astın üstüne nasıl tahakküm ettiği ve üstün gerekli cevabı verme konusunda ki aktifsizliği konusudur. Oysa ekip vatandaşa karşı saygılı olacak iş bitirici olacak ama aynı zamanda kendi içerisinde de dışarıdan birine karşı tek yumruk olacak. Kendi kendilerine saygısı olmayanın yani ekip içerisinde sevgisizlik olması durumunda oradan da başarı beklemek olmaz.

            Aslında arkadaşlık ekip ekibe sahip olma ekip kurma konusunda sayfalar yazısı örnekleme yapılır ve bu örnekler yazılıp çizilir. Bunu yapmak yerine birkaç örnek verdiğimiz bu konuda etrafınızı bir gözlemleyin bakın daha ne ekip sorunu yaşananlar var.

            Burada sadece şuna dikkat çekmeye çakıştım. Bir ekibi oluştururken veya yönetirken ince eleyip sık dokumak lazım. Aksi halde yaptığınızı bugün için doğru görünse de yarın yanlışınız size patlar.

            Selam ve dua ile…


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
E..bey  -  20-07-2014 - 08:43
Ekip içinde uyum, birçok kişi tarafından ekip ilişkilerinde hiç sorun yaşanmaması ve herkesin birbiriyle iyi geçinmesi olarak algılanır. Böyle bir ortamda kimse kimsenin üzerine gitmez, iş öncelikleri dikkate alınmaz ve amaç insan ilişkilerinde sorun yaşamamak olur. Oysa bu şekilde sağlanan “uyum”un bedeli aslında kurum tarafından ödenmektedir. Başarılı bir ekip çalışması için bu tutumun değişmesi gerekir. Bir ekip liderinin hedefi ilişki çatışmasından uzak durup iş çatışmasından yararlanarak sinerjiyi yakalamak, istediklerini zorlamadan ve zorlanmadan elde etmek, kurumun değerlerine odaklanarak ekibinden aldığı yüksek verimi sürekli kılmaktır. Mürsel beyin bu ekibe alması gerekenleri almaması neticesinde liderliğini bir kez daha sorgulaması gerekir.
Temel  -  13-07-2014 - 12:52
siyaset gruplarında ortak vazifeler, ortak roller ve liderlik zamanla yerleşir. Herbir grubun tarihî geçmişi, grubun bugünkü davranışını etkiler. Bir grupta, grup kimliğinin ve şahsiyetinin gelişmesi zaman alacağından, ekibe giren fertlerin uzun bir zaman ekip içerisinde kendi benliklerini şekillendirmeleri gerekir. şekillenen şahisteler içinde Mürsel beyin kendine iyi yer edinmesi için baskıyı artırması gerekir.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
Yener Kazan
Kamil Öcal
MESUT ARLIER
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  19 Ekim 2021 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net