19 Ekim 2021 Salı
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Ava Giderken Avlandılar
Ava Giderken Avlandılar
Yahşihan Belediyesi’nden Her Birime Özel Kışlık Kıyafet
Yahşihan Belediyesi’nden Her Birime Özel Kışlık Kıyafet
Kırıkkale Belediyesi Cenaze Nakil Filosunu Genişletti
Kırıkkale Belediyesi Cenaze Nakil Filosunu Genişletti
Kırıkkalespor Dolu Dizgin 2-0
Kırıkkalespor Dolu Dizgin 2-0
  YAZARLARIMIZ
İste geldi işte gidiyor
18 Temmuz 2014 Cuma Bu yazı 29976 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Gelirken bu senede gelmesi ile sevindirdi, gerçekten farklı bir duygu , farklı bir olgu bu Ramazan dedik.  Güzel şeylerin zamanı kıs olurmuş. güzel şeyler çabuk bitermiş. Ramazan da öyle oldu.

            Mustafa Aydım yazısında Ramazanı ne güzel dile getirmiş.

            Kimileri Ramazan'da dahi kin ve nefretle dolabilir, kimileri de iman ve İslâm gerçeği karşısında hâlâ bulantılar yaşayabilir.

            Şu anda bir baştan bir başa bütün kâinatta Ramazan buğusu ve Ramazan kokusu var. Bu ayın kıymetini bilenler Ramazan'ı bütün benliğiyle yaşamaya çalışıyor, o da kendisine hürmette kusur etmeyenleri en içli, en duygulu, en derin anlarıyla billur Kevser ırmaklarından iman, îsar, ihsan ve ihlas nimetleri ikram ediyor. Gönül dünyamıza hayırlı ümit ve emeller arz ederek bütün mahzun gönülleri şâd ediyor.

            Ortasını geçip sonuna yaklaştığımız şu hüzünlü anlarda Ramazan bizi hiç terk etmesin istiyoruz. Ancak dünyadaki her fâni şey gibi, geçen yıl, önceki yıl olduğu gibi o da yeni bir bayram esintisi bırakıp gelip geçecek. Geçen yıl birlikte olduğumuz sofradan bu yıl eksilenler olduğu gibi bir sonraki yılın sofrasından acaba kimler kaybolacak; en önemlisi kendimiz o sofrada yer alabilecek miyiz?

            Uyanık ve şuurlu bir Müslüman olarak rahmet ve bereket ayı olan Ramazan'ı en verimli şekilde geçirebilmek için mutlaka bazı hedefler belirlemiştik. Ama insaniyet ve hayat şartları itibarıyla bu hedeflerin normal olarak hepsine ulaşamadık. Ancak yeniden bir gözden geçirmekte fayda var. Acaba hedefler ne durumda?

            Yeniden bir silkinme adına aşağıdaki maddelere göz atmakta fayda var:

Kur'an okumaya ve mukabelelere iştirake devam.
Teravıh namazını aksatmamak.

İftar saatlerinde ümmeti-Muhammed (sas) için çok dua etmek.

Sahuru ve sahur vakitlerinin aynı zamanda teheccüd ve dua vakitleri olduğunu ihmal etmeden namaz ve Allah'ı zikirle çok iyi değerlendirmek.

Öğrencilere, komşularımıza ve akrabalarımıza iftar vermek.

Zekat verme durumumuz varsa bir an önce vereceğimiz yeri belirleyip, sadaka, burs, bağış ve yardımlarımızı bu ayda biraz daha artırmak.

Cenab-i Hakk'ın mübarek isimlerini bolca zikretmek. Çokça salâvat getirmek.

Giybet, su-i zan, yalan, boş lakırdı gibi günah ya da "sevap götürücü" işlerden uzak durarak orucumuzu lekelememek.

Ramazan’ımızı bereketlendirmek için fitremizi üst limitten vermeye çalışmak.

 

Çevremize hayırhâh olup bu ayda kalplerin de yumuşamasını fırsat bilerek din-i mübin-i İslam'a hizmet adına daha fazla şeyler yapmak.

Hayır ve hasenat sahiplerini yeni bir nesle sahip çıkma adına çeşitli hayırlara kanalize etmek.

Kötü huy ve alışkanlıklarımızı bu rahmet ve bereket ayında tamamen terk etmeye çalışmak.

Ramazan geldi gidiyor, şu koşturmanın arasında maneviyata biraz daha ehemmiyet verelim. Kendimizi aza daha geliştirelim ve yine yazarın dediği gibi 'Her gece Kadir Gecesi olabilir' mülahazası ile Ramazan'ın özellikle son 10 gecesini çok dinç olarak ibadet ve dua ile değerlendirmeye çalışalım.

            Selam ve dua ile…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
a.vural  -  20-07-2014 - 14:28
fakıri bulalım kendi elimizle hakları olan fitre ve zekatımızı verelim fakiri bul musluman fakiri bulamazsan vay haline ihtiyacı olupda isteyemeyen fakiri muslumanın bulmak mecburiyeti var ey zenginler şatafatlı iftar sofraları ile kendini kurtaramazsın fakiri bul kimse görmeden yardımını yap sadaka ekonomisini geliştirirsek faiz illetinden de kurtuluruz önce caminin içinden başla akraban da fakirin varsa önce onların gönlunu gör sonra etrafına bak bakarsanda bulursun fitreni zekatını verirkende davulla zurnayla verme ekabirce sadece sen ve fakir bilsin ki musluman kardeşin incinmesin dulu koru yetimi koru hele babasız yetimlerin elinden tutarsan okutursan yedirirsen içirirsen kon kanat gerersen Allah mukaafaatını mutlaka verir suriyeli muacir kardeşlerimizide unutmayalım onlar bize emanet emanete hiyanetin vebali buyuktur saygılarımla
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
Yener Kazan
Kamil Öcal
MESUT ARLIER
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  19 Ekim 2021 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net