20 Eylül 2020 Pazar
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Beni Hiç Yalnız Bırakmadınız
Beni Hiç Yalnız Bırakmadınız
Otomobil Şarampole Devrildi 3 yaralı
Otomobil Şarampole Devrildi 3 yaralı
Rögara Düşen Hayvanı İtfaiye Ekipleri Kurtardı
Rögara Düşen Hayvanı İtfaiye Ekipleri Kurtardı
Ordu'da İkinci Yarı Yıkıldık
Ordu'da İkinci Yarı Yıkıldık
  YAZARLARIMIZ
Türkmeneli Barış Harekatı
22 Temmuz 2014 Salı Bu yazı 23052 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

1974’te Yunanistan’da ki cunta yönetiminin, Kıbrıs’ta Enosis yanlısı EOKA-B örgütüyle düzenlediği bir darbeyle Cumhurbaşkanı Makarios devrilip, EOKA liderlerinden Nikos Sampson devlet başkanlığına getirmesi  adanın Yunanistan’a katılması için bir girişim olması sebebi ile Türkiye Kıbrıs’taki Türk varlığını korumak için 20 Temmuz 1974 günü yaptığı askeri müdahaleye “Kıbrıs Barış Harekatı” adı verilmektedir.

 

“Ayşe tatile çıktı” parolası ile başlayan harekat başarı ile neticelenmiş, ada’nı % 34’ü kontrol altına alınarak ada’da ki Türk nüfusunun varlığı güvence altına alınmıştır. Uluslararası kamuoyu bu harekata tepki göstermiş ve günümüze kadar geçen süreçte Türk askerlerinin adayı terk etmesi için baskılar devam etmektedir.

 

Her şeye rağmen Türk Devleti kendinden bekleneni yapmış ve zulüm gören kardeşinin yardımına koşmuş ve onların  hayatını kurtarmıştır.

 

Kıbrıs Barış Harekatı, Kıbrıs’da ki kardeşlerimizi kurtarmak için yapılması elzem olan bir harekat olmakla birlikte Anavatan Anadolu’nun da güvenliğini sağlamak için stratejik konumda olan Kıbrıs’ın bizim kontrolümüzde olması gerekiyordu.

 

Güya çözümsüzlük adı altında Kıbrıs’ı hala elimizden alma gayretlerinin bütün dünya desteklese de kan vererek aldığımız Kıbrıs’ı artık masa başında kaybetme tahammülümüzün olmadığını  bütün dünya bilmelidir.

 

Kıbrıs’ta bu harekatla 40 yıldır barış ve huzur devam ediyor. Bugün Ortadoğu yanıyor, Balkanlar yanıyor, Kırım yanıyor, Filistin yanıyor. Eğer Kıbrıs da huzur varsa bu anavatan ve onun yaptığı harekattır.

 

Tarih boyunca en fazla eza cefa gören Türk Milletinin başından bela hiç eksik olmamıştır. Bugünde hemen yanıbaşımızda, Misak-ı Milli sınırlarımız içinde olup ta sınırlarımız dışında kaldığı günden beri eziyet çeken Irak Türkleri yani Türkmeneli kardeşlerimiz Mandacılardan, Baasçılardan, işgalci Amerikalılardan, Kürtlerden ve bugünde Işıd denilen cani sürüsünden zulüm görmekteler.

 

Sesleniyorlar anavatana, anavatandaki kardeşlerine;

 

Di gah gel..

Di gel ölem..di gel…

Adına gurban olam di gel…

Alnına kanım çalam di gel…

Bayrağım göğün mavi gülü, ay yıdızım sen…

Yurdum Türkmen eli, can özüm sen…

Soyum, sopum Türkoğlu, Yüzüm sürdüğüm izim sen…

Oy men ölmüşem..gavim gardaş nerdesen..

 

Bu sese kulak vermeli, kardeşlerimizin acılarına son vermeliyiz. Bugün Erbil’de mülteci kampında su sıkıntısı çeken, sıcaklarla mücadele eden Türkmen çocuklar yardım beklemekteler. Suriyeli mülteciler Türkiye’de şehir seçerken “Türkiye bizim babamızdır” diyen Türkmen kardeşlerimizin sesini duymalıyız artık.

 

Belki de artık bu soruna kesin çözüm bulmalı. Ayşe tatile Türkmeneli için çıkmalıdır.


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Başar Özdemir
Hakan Öztürk
Kırlangıçoğlu Oktay
İsmail Dursun Kuzucu
Şevket ÖZSOY
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  20 Eylül 2020 Pazar
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net