25 Şubat 2020 Salı
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Af ve Mağfiret Sağanak Sağanak Yağacak
Af ve Mağfiret Sağanak Sağanak Yağacak
Tren Rayını Çalan Hırsızlar Yakalandı
Tren Rayını Çalan Hırsızlar Yakalandı
KOP'tan kalkınmaya 1,2 milyar liralık destek
KOP'tan kalkınmaya 1,2 milyar liralık destek
Kimeski'de Korkutan Yangın
Kimeski'de Korkutan Yangın
  YAZARLARIMIZ
Özgür Filistin İçin !
24 Temmuz 2014 Perşembe Bu yazı 19351 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

     İsrail , Gazze’ ye yaptığı askeri saldırılarda çoğunlukla  çocukların olduğu 327  Filistinlinin hayatını kaybettiğini öğreniyoruz. Onları sevgi ve saygıyla  anıyoruz umarız bu sayı daha fazla yükselmez.  ne zaman Filistin ismini duysak bize hep  68 kuşağının Devrimci önderleri gelir aklımıza ,Filistin halkının bağımsızlık ve özgürlük mücadelesinde bizimde emeğimiz bulunsun diyerek Filistin cephelerine  koştuklarını ve direnişçilerin yanında Enternasyonal ist dayanışma  gösterdiklerini  biliyoruz. İsrail  yıllardır  Filistin topraklarını  işgal ederek  adeta  esir kampına çevirmiştir.  Filistin topraklarının büyük  bir kısmını Çin setti gibi beton perde duvarlarla , kale gibi   çevirerek  açık cezaevi konumuna getirdiğini ve kendi yerleşim yerlerini sürekli genişlettiği halde insanlık sadece seyretmekle yetinmiştir.Tüm bunlar olurken “ Lahey Adalet Divanı , Yapılan duvarı yasadı ilan ediyor.”Ancak  Filistin deki cihatçı grupların  giderek etkinleşmesi sonucunda dünya demokrat kamuoyu nun desteği ve ilgisinin azaldığı  görülmektedir. Birleşik,Laik ,Demokratik,özgür bir Filistin için  mücadele edilmeli.”BM Güvenlik konseyinin 242 sayılı kararı ile  İsrail’in işgal ettiği topraklardan çıkması gerekiyor. “ Denilmesine rağmen  ( bu önceki kararlardan birisi’dir. Yeni değil ) İsrail’e hiçbir yaptırım uygulanamıyor. Sadece Filistin halkının dostları  İsrail işgal ettiği Filistin topraklarından çekilsin diyerek , Filistin halkının kendi kaderini tayin hakkının  olduğunu,  yiğit , mücadeleci ,devrimci, bağımsızlıktan ve özgürlükten yana olan  Filistin halkını yok etmeye köleleştirmeye ,sindirmeye  ve kendi içlerinde parçalamaya dönük batılı emperyalistlerin desteği  ile İsrail’in ,ırkçı, faşist  işgal ve saldırıları,katliamları  Filistin halkına sık,sık ambargo’da uygulayarak  ilaç ve beslenme sıkıntısı çektiklerini biliyoruz. Tüm bu olumsuzluklar İsrail ‘in sürekli izlediği Siyonist yöntemdir.” BM Filistinli mültecilere yardım kuruluşu (UNRWA) nun  açıklamasına göre 50 bin den fazla Gazze li nin evsiz kaldığı” belirtilmektedir.  Kitle  katliamlarına , haksızlıklara , Filistin halkının  yaşam haklarına , Bağımsızlığına ve özgürlüğüne saygı gösterilmeden Kalıcı bir barışın sağlanamayacağı açıktır. AKP  iktidarı  İsrail’le olan  ekonomik ilişkilerini sürekli artırmış  ve  en üst seviye ye getirmiştir.  Hükümetin İsrail’le ilgili  söylemleri ile uygulamalarının  çok farklı olduğu , samimi olmadığı, göstermelik , vatandaşımızı aldatmaya yönelik  ciddi ,ilkeli ve adaletli  siyaset izlemediği, sürekli güçlü ve Işid benzeri cihatçı grupların yanında olduğu görülmektedir. Hükümetin bu davranışı kabul edilemez.

      Sonuç olarak Filistin topraklarına; Barış ,demokrasi , özgür ve bağımsız, laik  bir Filistin devleti için gerekli çabalar gösterilmeli hiçbir ülkenin veya şeriatçı,cihatçı  gruplar barış sürecinde masadan uzak tutulmalı. Filistin halkı barışı ve demokrasiyi en fazla hak eden ülkelerden birisidir. “ B. milletler 29 kasım 1912 de  üye olmayan gözlemci devlet statüsüne yükseltmiş.” Arada 102 yıl geçmiş hala  haksızlık yaşıyor. Kendi yurdunda  Komşuluk hakları  yok sayılıyor. Yıllardır mülteci durumuna düşürülmüş.  Yukarıda kısaca belirtilen niteliklere sahip çağdaş ve özgür bir Filistin’i kabullenemezler.hiç bir gücün müdahale etmesine,barışı engelleyici davranışlara Filistin halkı ve hükümeti izin vermemeli.karşılıklı ateş durdurulmalı. BM  gözetiminde , denetiminde  görüşmelere başlanılmalı , kalıcı bir barış ortamı  sağlanılmalı , Filistin lehine olumlu kazanım sağlanılmasını  gönülden istiyoruz. 

     El kaide,El nursa, öso ve Işid gibi kan  ve katliamdan beslenen vahabi ,selefi çetelerini engellemek adına AKP  İktidarı  hükümet olmanın gereğini yerine getirmediği olumlu bir çaba sarf etmediği , bu çağ dışı oluşumların  yanında olduğu ve binlerce TIR   silah ,cephane , yiyecek ve lojistik yardımında bulunarak  bin yıldır bir arada barış içerisinde yaşayan  Mezopotamya nın  kadim halkları birbirlerinin dil,inanç ve kültürlerine saygılı davranarak kardeşçe yaşamışlardır. Gelinen süreç de bu halklar ayrıştırılarak biri birine düşürülmek isteniyor Işid  cihatçılarının vasıtasıyla kısmen başarılı da oldular.Ancak direnen halklar sonunda kazanacaklardır. Bu tarihi gerçeği kimse değiştiremez.   Halkların   biri birine düşman edilmesi ,topraklarının alınmasına   ve insan katliamlarına seyirci kalınmaktadır.   Onun için  İsrail’in ve  Işid çetelerinin  toprak işgallerinin yanı sıra  her türlü katliamı yapan , yerleşim yerlerini yakan, kadın çocuk,yaşlı demeden silahsız masum ve mazlum  halkları ,  katleden, insanları rehin alan , kaçıran ,ayrıca insanları yaşadıkları kentlerden boşaltmak ,uzaklaştırmak, göçmen durumuna düşüren  işgalci saldırı anlayışı ,İsrail’in işgalci zihniyeti ile, Cihatçı Işıt katillerinin  politikaları , izledikleri  yöntem aynı. En önemli ortak yanları bu olumsuzluklarıdır.  İsrail ,Filistin halkının haklarını yıllardır  yok sayarken , Işid  katilleri  ve onlara destek sunan Batılı emperyalist ülkeler ve onların  bölgede bulunan temsilcisi durumundaki ülkelerin başında ( bunun saklanılacak bir tarafı kalmadı  alenileşti) Türkiye, Suudi Arabistan, Katar olmak üzere ne yazık ki AKP hükümeti izlediği  ayrıştırıcı,Ötekileştiren, nefret söylemli, etnik ve mezhepçi tutumu ile bu yoksul halkın vergisiyle   Işid ve benzeri  Cihatçı çetelere yardım etmektedir. Bu çeteler  AKP  hükümeti eliyle  Suriye,Irak ve Ülkemizin başına  bela  edilmiştir.  Halkları etnik ve inanç  temelinde ayrıştırarak biri birine düşman eden , Musul şehrini işgal eden ,  yoksul Suriye ve ırak’ın  köy ve kasabalarını yakan, insanlarını katleden , kaçıran   Hatta  Suriye sınırımız cihatçı grupların geçmesi için  elverişli  hale getirilmiş durumda. Hükümet bu uygulamalarına son vermeli  dileriz  dünyada katliamlar son bulur. Barış , Demokrasi ,İnsan hakları  sevgi ve kardeşlik  hüküm sürer. 

Yaşasın Filistin Halkının özgürlük mücadelesi .

   Hüseyin  Güney

 

 

 

 

 


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Kemal Başal
Erol Serkan Kılıç
Başar Özdemir
Fazlı GÜVENTÜRK
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  25 Şubat 2020 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net