26 Mayıs 2020 Salı
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Belediye Personeline Bayram Ziyareti
Belediye Personeline Bayram Ziyareti
Türkyılmaz, sokak hayvanlarını besledi
Türkyılmaz, sokak hayvanlarını besledi
3 ton bandrolsüz şarap ele geçirildi
3 ton bandrolsüz şarap ele geçirildi
Sağlık çalışanları aileleriyle görüntülü bayramlaştı
Sağlık çalışanları aileleriyle görüntülü bayramlaştı
  YAZARLARIMIZ
Nasıl bir Cumhurbaşkanı istiyoruz !
05 Ağustos 2014 Salı Bu yazı 18644 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

    10 ağustos 2014 tarihinde  yapılacak olan  Cumhurbaşkanlığı seçimleri elbet çok önemlidir ülkemizi temsil eden kurumlarımızdan biridir,önemsiyoruz. Bu nedenle adaylar ve onlara  siyasi destek verenler  çalışmalarını sürdürüyorlar. Diğer tarafta toplumun büyük kesimini oluşturan  dar gelirli , işsiz,emekli asgari ücretle çalışan  insanların.yaşamlarında değişen bir durum olmayacak . Halk  kendisini idare  ve temsil edecek cumhurbaşkanını ilk defa kendi oylarıyla seçmek için sandığa gidecek. Ne yazık ki  adil ve eşit olmayan seçim çalışmaları halka onaylatılarak  cumhurbaşkanlığı seçimi meşruluk kazanmış olacak. Halk bu olanların ne kadar farkındadır bilinmez.

  Seçim koşullarının  eşit olmadığı bir seçim sürecini daha geride bırakıyoruz.  farklı kesimlerin biri birlerine  sabır,tahammül ve hoşgörülü  olunabileceğini gösterdi.  Bazı ırkçı ve gerici grupların saldırgan  davranışlarını  görmezseniz  bu tablo seçim ortamının olumlu  tarafıdır. Hoşgörü ortamının devamı için  sevindiricidir.   Seçilecek olan cumhurbaşkanında aranılan  İlerici,çağdaş ,toplumcu nitelikler taşımalı diyoruz.

    Öncelikle: Rüşvet,ihale yolsuzluğu ,adam kayırma, baskı ve sindirme , tekçi,despot ve diktatör yal anlayışlardan uzak bu kirliliklerin hiç birine bulaşmamış olması esas alınmalı. ülkemizde yaşayan tüm kesimlerin, renklerin, birliğini,kardeşliğini eşitliğini savunmalı , tarafsız ve adil olmalı.

    İnançların özgürlüğünü savunmalı,okullarda zorunlu din derslerinin kaldırılmasını savunmalı. Cumhuriyetin kuruluş ilkelerinden Laiklik ilkesinin geliştirilmesine, uygulanmasına özen  gösterilmeli,”Dindar bir nesil yetiştireceğiz”  anlayışından  vazgeçilmeli. Masumane gibi gösterilen bu isteğin  ne kadar acı sonuçlara yol açtığını,toplumsal kıyımlar, göçler, çocuk ve kadın katliamlarının  yaşandığını komşularımız  Suriye,Irak, Filistin ve Afganistan ‘da inanç ve mezhep farklılıklarından kaynaklı  nasıl  katliamlar yapıldığını azıcık vicdan sahibi  herkes biliyor. Aynı oyunların ülkemizde sergilenmesi için yoğun  çaba harcanmaktadır.  Bu gerici, şeriatçı,çağdışı ışid adlı cihat Örgütü’nün  ülkemizdeki uzantıları ile birlikte  İstanbul’un Ömerli ilçesi sınırları içerisinde  bayram günü yapılan  yayla faaliyetlerini  basında  herkesin izlemiş olması  lazım.  Işid adlı İslami terör örgütünün ülkemizdeki faaliyetleri  görmezden geliniyor,üzeri kapatılıyor.

    Bu hususta  CHP İstanbul milletvekili sayın :  Sezgin Tanrıkulu’nun meclise vermiş olduğu soru Önergesi’nin belirtilen  hususların  cevaplandırılarak   kamuoyunun bilgilendirilmesini   bekliyoruz.  bu sorulara hükümet samimi olarak cevap vermemiştir. Çünkü halka karşı hesap verebilir,açık,şeffaf olmadığını biliyoruz.  Önceki örneklerinden bilindiği gibi geçiştirilecektir. Hükümetin doğru olarak  yanıtlayacağını düşünmek  saflık olur.  İç işleri bakanı sayın: Efkan Ala lütfeder  cevap verirlerse  biz yurttaşlar  bilgi sahibi olmuş oluruz. Tüm bu faaliyetlerden  bilgilerinin olduğunu , Gerekli  karşı çalışmaları yaptıklarını duymak istiyoruz.  Elinizin altında  asker,polis bir milyon silahlı gücünüz var, istihbarat örgütleriniz var buna rağmen  seyirci kalıyorsanız. Müdahale edilmiyorsa,söyleyecek sözümüz yok. Buranın şeyhlerin  ve mollaların yönettiği ülke olmadığını, Türkiye Cumhuriyetinin yönetim şeklinin  “ CUMHURİYET “ olduğunu,Laik,sosyal bir Hukuk devleti  olduğunu,kurumlarının olduğunu   herkes bilmeli. Eğer yurttaşlarımız ,yurttaşlık görevlerini yerine getiriyorlarsa ,vergilerini veriyorlarsa ,can ve mal güvenliğinin olduğu ülkede yaşama hakları vardır.Yaşam hakkı en  temel insan hakkıdır. Devlet vatandaşlarının güvenliğini sağlamak zorundadır.  Aksi takdirde bu olumsuz görüntü devam edecekse, değil bir tane cumhurbaşkanı  seçmeniz, on tanede seçseniz  fark etmez. Vatandaşların insanca,güvenli bir ortamda yaşam hakları, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden daha önemlidir. Demokrasinin,Laikliğin,Hukukun üstünlüğü ilkesinin,kadın haklarının savunulmasını, insan haklarının,eşitlikçi,özgürlükçü, Halkların kardeşliğini savunan, Sendikal hak ve özgürlüklere sahip çıkabilecek, Yaşlı ve Hasta mahkumların özgürlüklerine kavuşmalarını sağlamalı. Doğanın ve canlıların korunmasını sahiplenecek  tüm bu değerlerin istenilmesinin yanı sıra   bizzat takip etmeli.  Kısaca ; Halktan , barıştan ve sevgiden yana olmalı.

   Hüseyin GÜNEY


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Musa Hacıbaloğlu
Gülüş Teke
Başar Özdemir
Kırlangıçoğlu Oktay
Bahattin Akyön
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  20 Mayıs 2020 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net