28 Ekim 2021 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
  YAZARLARIMIZ
İtidali hatırlatalım
08 Ağustos 2014 Cuma Bu yazı 29085 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

İtidal nedir diye bir araştırma yaptığımızda karşımıza Aşırı olmama durumu, ılımlılık, ölçülülük Soğukkanlılık,  bir şeyde veya halde ifrat veya tefrite düşmemek, vasat derece olmak gibi anlamlar çıkıyor.

            Bu günlerde yine itidalli olmamız lazımdır. Gerek iç konumuz olan Cumhurbaşkanlığı seçimi konusunda ve gerekse Filistin gibi İşid gibi Türkmenlerin durumu gibi konularda son derece itidalli olmamızın gerekliliği hayati önem taşımaktadır.

             Bütün müminler kardeştir. Hiçbir gerekçe Müslümanların birbirine zarar vermesini haklı kılamaz; bunu meşru kılacak etnik, siyasi, mezhebi hiçbir sebep de ileri sürülemez. Hiçbir siyasi, dini sosyo-kültürel yapı İslam kardeşliğini ve Müslümanların vahdetini bozmaya yönelik çalışmalara girişemez. Nitekim İslam kimliği bütün Müslümanlar için en üst aidiyettir. Bu kimlik siyasi, toplumsal, mezhebi her türlü alt kimliğin üstündedir. Mezhep, meşrep vb. dini oluşum ve aidiyetler, ikincil aidiyetler olup İslam kimliğinin önüne geçirilemez. 

            İslam dini insanlığa huzur, barış, güven ve iki cihan saadetini sağlamak için gelmiştir. İslam, ahlaki kaygılara dayalı bir toplum inşa etmeyi hedefler. Tarihsel süreçte ortaya çıkan itikadı-fıkhi mezheplerin gayesi de İslam’ın asli değerlerini anlamak ve onlara her zaman ve zeminde hayatiyet kazandırmaktır. Mezhepler, İslam’ın bu temel gayesini ortadan kaldırmaya yönelik tutumlar için gerekçe yapılamaz. 

            İslam ilke olarak kin, nefret ve düşmanlığı meneder ve her koşulda hak, hukuk, adalet ve barışı önceler. İslam, hukuki olmayan ve meşruiyet temeli bulunmayan şiddet ve çatışmayı asla onaylamaz. 

            Günümüzde dediğim gibi öncelikle Cumhurbaşkanlığı konusu iç meselemizdir ve bu meselede herkes konuşmasına eylemine dikkat edecek.

            Hazreti Ömer bir savaş sonrası hutbeye çıkıyor. Tam Hutbeye başlayacakken bir sahabe ayağa kalkıyor. “ya Ömer” diyor. “sen bu hutbeyi veremezsin. Bizler sizin gibi aynı savaşa katıldık ve aynı ganimeti aldık. Bizler aldığımız ganimet ile bir elbise alamazken sen nasıl olurda yeni bir elbise giyersin.”

            Hazreti Ömer “oğlum Abdullah kalk ve sen izah et.”

            Oğlu Abdullah kalkıyor ve evet sizinle aynı ganimetleri paylaştık benim payıma düşen ve babamın payına düşen payı birleştirdik ve babama bir elbise yaptık”

            Sahabe “şimdi” diyor “şimdi oldu buyurun hutbenizi okuyun.”

            Burada ülkemize ilk defa bir Cumhurbaşkanını kendi oyumuz ile seçeceğiz. Seçtiğimiz Cumhurbaşkanı bizi temsil etsin istiyorsak, kendi fikrimizde olsun istiyorsak, düşüncemiz Cumhurun başı olsun istiyorsak ilk öncelikli görevimiz mutlaka oyumuzu vereceğiz. Mutlaka vatandaşlık görevimizi yerine getirmemiz gerektiğinin bilincinde olacağız.

            Mutlaka eleştiriye kulak veren ve sorguladığımız zaman bizi tatmin edici cevaplar veren liderlere oy vereceğiz.

            Mutlaka liderlik vasfını özümsemiş, kitlelere önderlik edecek uyumlu ılımlı devlet adamlığı ile aynı zamanda önder olacak birini seçmeliyiz.

            Uluslar arası konularda da aynı şekilde itidalli olmalı ve duygusal olmadan sağlıklı politikalar izlemeliyiz.

            Hadi hayırlısı diyelim.

            Selam ve dua ile…


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
İsmail Dursun Kuzucu
MESUT ARLIER
Yener Kazan
Nesrin Bulat
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  28 Ekim 2021 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net