25 Şubat 2021 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
2020'de Bin 793 Evlenme, 575 Boşanma
2020'de Bin 793 Evlenme, 575 Boşanma
Kırıkkale Belediyesinden İşçilerine Yüzde 20 Zam
Kırıkkale Belediyesinden İşçilerine Yüzde 20 Zam
Boz Topraklara Umut Olacağız
Boz Topraklara Umut Olacağız
İstanbul'da Yüzümüz Gülmüyor 3-0
İstanbul'da Yüzümüz Gülmüyor 3-0
  YAZARLARIMIZ
Ezidi ‘lere Yapılan Zulüm !
19 Ağustos 2014 Salı Bu yazı 29231 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Şengal  de yaşayan  ve orta doğunun farklı bir rengi olan   Ezidi   ( Yezidi )  halkının  Işid  adlı İslami  terör örgütünün vahşetinden , saldırısından ve katliamından korunmak için komşu ülkelere  sığınmaya çalışıyorlar. Yine bir halk  doğduğu toprakları terk ederek  topluca yollara düşüyor.kurtarabildikleri çocuklarını ve yaşlıları ile birlikte Tarihi yolculukları da başlıyor.  göç ediyorlar önce  Şengal dağına burada açlık ve susuzluktan öldüklerini ve dağın bu ölümlerden dolayı  kokular yaydığı belirtiliyor.   daha sonra  güvenli bir çıkış koridoru bulunarak Kürt  kentlerine ulaşıyorlar.kuzey Irakta BM’in   açtığı  kamplar da ve okullara yerleşmeleri sağlanmış  . Ülkemizde  Urfa nın  AKP li Viranşehir  belediyesi Ezidilere yapılan yardım önerisini reddediyor. bu yurtsuz yorgun,aç insanların misafirliğini kabul etmiyorlar.  işte ihanet burada başlıyor.İnsanlığın kendisine  ihaneti açlıktan daha etkili olmalı.  Birlikte yola çıktıkları  yüzlerce çocuklarını , yaşlı, hasta ve kadınlarını açlık ve susuzluktan   öldüklerini, daha da kabul edilemez olan  Ortaçağın karanlık zihniyetinin savunucusu  insanlığa düşman Işid katillerince  kaçırılan  Ezidi kadınları  ve kızları.  Bu masum  insanların  Arap pazarlarında   zengin Araplara satıldığını yazılı basından öğrenmek mümkün.Din adına bu çılgınlığı  yapanları  insanlık affetmeyecektir. Oysa tüm dinler ve inançlar Hoşgörü,Barış ve sevgi  üzerine kurgulanmıştır.  Örgütlü,örgütsüz İnsanların  büyük bölümü bu olumsuzluklara ,acılara tanıklık ediyor. Sessizce susuyor , kayıtsızca seyrediyor, tepki vermiyorlar. Sanırım Ağustos  ayının sıcaklığın dan  olmalı.  Halkların birlik ve dayanışması için ,insanlık onuru için ,İnsanlığın yaşam hakkı için, bu ilgisizliği  üzerimizden atmalıyız. Her türden ayrımcılığa karşı “ Büyük yeryüzü sofraları kurabilmeliyiz.“

   Emperyalist ülkeler  ile onların  bölgedeki  işbirlikçi ülkeler eliyle, desteklenen ve beslenen özellikle  AKP  hükümetinin   bunda büyük sorumluluğu vardır. Yıllarca  bu halkın vergisiyle daha iyi bir yaşam için  halka ve emekçilere işsizlere, köylülere ve emeklilere, Eğitim ve sağlığa ayrılması  gereken ödenekler  Türkmenlere yardım adı altında yüzlerce TIR  silah ve  mühimmat  ırkçı,gerici Işid çetelerine gönderildi.  şimdi el birliğiyle  besledikleri ,büyüttükleri  Işid  çetelerinden kurtulmak için  bir orta yol bulmaya çalışıyorlar. Örneğin : “Terör örgütü kapsamında sayılan  silahlı örgütlere bundan böyle silah ve lojistik yardımda bulunmayacaklarını , silah satmayacaklarını bunun aksine hareket eden ülkelere yaptırım  uygulanacağını açıkladılar. “ Yılanı yeterince büyüttüler kendilerini  zehirleyeceğinden  korkmaya başladılar. Çıkarları  bekledikleri gibi olmadı. Kaybedenler yine  bölgenin fakir ve yoksul halkları oldu. Canlarını ve yurtlarını da kaybettiler. Kazananlar   silah teknolojisi  gelişmiş kapitalist  ülkeler ile silah tekelleri olmuştur. Soykırımdan kaçan Ezidiler in  göçü devam ediyor.İnançları nedeniyle zulüm gören bir halk ezidiler. AKP  Hükümeti bu ağır koşullarda sınırımıza  kadar gelen sığınmacılardan ,insanlardan pasaport istemektedir.  Annelerin veya çocukların pasaportu olmadığı için  çocuklar sınırın diğer tarafında kalmaktadır. Yıllardır  sınırı rahatça kullanan Işid cihat örgütü çetelerinden  pasaport istemeyenler,  Ezidi halkına yasaklanmış olması anlaşılır gibi  değil.  Bölge ülkelerince  savaş alanlarına gönderilen  kiralık katillerin  ,saldırganların orta doğu halklarını yok etmelerini ,başarılı olmalarını  bekliyorlar.

     Işid’in  saldırılarından kaçan Ezidi halkının yaşadıkları tam bir dramdır.  Binlerce yıldır bir arada yaşayan Türk,Kürt, Asuri,Süryani,Keldani,,Ermeni,Rum  ve ,Araplar vd. Halklar ile  Tüm  orta doğu  halklarının birlikte  mücadelesi ile durdurulabilir. Ezidi halkının  yanında olmaktan onur duyarım. Dileğimiz tüm bu olumsuzlukların kısa sürede bitmesini güvenli  yaşanılabilir bir ortamın sağlanması.  ve Ezidi Halkının istemesi halinde tekrar  yurtlarına ve evlerine   dönmelerini  arzu ediyoruz.

 Nazım Hikmet’in  Güzel bir şiirinden bir dörtlükle   anlatmış olalım. 

“Onlar Ümidin düşmanıdır sevgilim ,

 Akar suyun ,Meyve çağında ağacın,

Serpilip gelişen hayatın düşmanı                                                                    Hüseyin GÜNEY

Çünkü ölüm vurdu damgasını alınlarına “                                                     16 Ağus. 2014 

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
muzo  -  13-09-2014 - 20:41
İNSANLIĞIN EVRENSEL DEĞERLERİNİ YERELLİNİZDE YAŞATMA ÇABANIZI KUTLARIM
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Bahattin Akyön
Pınar Taşcı YIKILMAZ
İsmail Dursun Kuzucu
Yener Kazan
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  25 Şubat 2021 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net