12 Ağustos 2020 Çarşamba
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Yola çıktığımız hiçbir grubu ve insanı yolda bırakmadık
Yola çıktığımız hiçbir grubu ve insanı yolda bırakmadık
81 İlde Kovid-19 Denetimi
81 İlde Kovid-19 Denetimi
Köprüde  İntihar Girişimi
Köprüde İntihar Girişimi
Kazankaya'dan İncesu Kanyonuna Yürüdüler
Kazankaya'dan İncesu Kanyonuna Yürüdüler
  YAZARLARIMIZ
Ali Rıza Çetiner
25 Ağustos 2014 Pazartesi Bu yazı 29960 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Yıllar var ki içimde hep uhdedir. Ailemizin, sülalemizin iftihar kaynağı diyebileceğimiz amcamız Ali Rıza Çetiner hakkında bir yazı hep kaleme almak istedim de yazamadım. Bir kaç kez bilgisayarın başında bir şeyler yazmaya çalıştığım ama beğenmediğim, beceremediğim silip attığımda olmuştur.

 

Çünkü sevgili amcamızı tam anlamıyla anlatamamıştım. Ve o yazılar birkaç kez çöpe gitmiş öylece kalakalmıştı. Belki yine öyle olacak yine tam anlamıyla o güzel insanı anlatamayacağım. Ve yine icraatlarından bahsedemeyeceğim. Hayal dünyasından, düşüncelerinden, yaşadıklarından, sevinçlerinden bahsedemeyeceğim. Esasen Ali Rıza Çetiner üzerine kitap yazılacak hayatı anlatılacak bir güzel insandı .Önemli bir siyasetçiydi.

*

 

Durdum öylece kalakaldım  düşündüm. Bir çokları hakkında çeşitli yazılar kaleme almışım. Ali Rıza Çetiner gibi bir kıymeti ne yazık ki yazmamışım. Bu hale üzüldüğümü ifade etmeliyim.

 

Bir vakitler hem ilçemizin, hem ilimizin gurur kaynağı, övünç vesilesi, örnek insanı, İlçemizin ilk milletvekili…Şimdilerde kendi ilçesinden dahi çoğu kimselerin tanımadığını, hatırlamadığını, bilmediğini görmek  beni üzmüştür.

 

Hem şimdiki kuşaklara hem gelecek kuşaklara bu vesileyle onu hatırlatmak, tanıtmak istedim dilimind döndüğünce, kalemimin yazdığınca…

 

Kırıkkale’nin internet sitelerinde kim kimdir köşelerine koyduran isim ben olsam da onun resmine baktığımda hep bir mahcubiyet  hissetmişimdir.

 

Eğer ki, Belediye başkanı olabilseydim. İlçemizin Özel idare parkını düzenleyecek, güzelleştirecek ve o parka ismini verecektim.Ve resminin özgeçmişinin olduğu özel bir levhayı da önüne asacaktım.Ve ayrıca ilçemizin yetiştirdiği siyasetçi ve bürokratların hayatlarına dair bir kitap çalışması yapacak amcamıza orda da yer verecektim.Hatta ilçemizin yetiştirdiği değerlerin ailelerini bir araya getirerek onlara vefa geceleri düzenleyecektim.

 

Neylersiniz nasip olmadı.

 

*

Bir  kez daha hayali gözlerimin önünden o vakur, mütebessim güvenilir duruşuyla…Bu sefer yazdığım yazının, onu anlatıp anlatmadığını bakmaksızın yayınlamalıyım dedim kendi kendime…

 

Onu bilebildiğim kadarıyla anlatmalıyım.Hiç değilse ben kendimce Sevgili amcamı yad edeyim istedim.

 

Ali Rıza Çetiner ismi benim için her zaman çok önemli bir isimdi.Duruşunu örnek aldığım bir insandı. İçimde hep bir hayranlık hissiyle yaşattım çokça görüşmesekte konuşmasakta...

 

Her haliyle herkese örnek olacak bir insandı. Henüz kendisi otuzlu yaşlardayken Ankara milletvekili seçilmişti. Üstelik o vakitlerde önseçimin yapıldığı, önemsendiği günler. Önseçimden çıkarak Ankara milletvekilliği sırasına girer ve  Adalet partisinden çok genç yaşta milletvekili olur.

 

Hem milletvekilliği, hem bürokrasideki dönemlerinde çok önemli görevlerde bulunan Ali Rıza amca, ilimize ve ilçemize, insanımıza, fakire fukaraya çok önemli hizmetleri, yardımları  olmuştur.

 

Mesela o yıllarda her köyde, kasabada okul dahi bulunmamaktadır. Kırıkkale’nin çevresindeki her köyünde, kasabasında ve diğer ilçelerinde okul binası ve lojmanında Ali Rıza Çetiner vardır.

İlçemizin hamzalı köyünün köprüsünde, Kırıkkaleye bağlı ilçelerin köylerinin okulunda, lojmanında, elektirğinde, köprüsünde, suyunda  Ali Rıza Çetiner vardır.

 

 

Bu hizmetler o günler için çok önemliydi. Kim bilir ilimizin eğitim öğretim oranın yükseklerde olmasının temelinde de bu hizmetler vardır.

 

Aradan yıllar geçti. Bir vesileyle Sulakyurt’a, sılasına gelmişti. Tam benimde askere gideceğim günler o günlerdi. Beni severdi. Şöyle bir yol boyu beraber baş başa yürümüş bana nasihatlarda bulunmuştu. Onu pür dikkat heyecanlı bir şekilde saygı içinde dinlemiştim.kendimce dersler çıkarmıştım. Bana söylediği en önemli şey dürüst bir hayatın olsun ve çok oku demişti. Daha başkaca bir çok nasihatlar vermişti.

 

Evet o hani derler ya istanbul beyefendisi. İşte tam da öyleydi. Bir İstanbul beyefendisi, bir güzel insan işte fakir ilçemizden çıkmıştı.

 

O günlerde de şimdilerde olduğu gibi yine işe girmek çok zordu.

Sormuştum kaç kişiyi işe koydunuz aktif olduğunuz dönemlerde demiştim.

 

-Yiğenim  hem milletvekilliğim, hem de genel müdürlük dönemlerimde Allah nasip etti bizler vesile olduk bu memlekette binden fazla insanın işe girmesine vesile olduk. Demişti.

 

Kimseden hiç bir beklenti içinde olmadık . Hatta kimsini görüyorum da bir selamı, kelamı esirgiyorlar tabi bu bizi üzüyorlar ama varsın olsun demişti.

 

Onlar bize bir Allah razı olsun der dua ederlerse kâfidir demişti.

 

Bu konuşmamızdan birkaç ay sonra  askere gitmiştim. Acemi birliğinden sonra usta birliğine teslim olmuştum. Günler geçmekteydi. O yıllarda yılbaşı kartı yazmak pek revaçta bir şeydi. Yılbaşında, yılbaşı kartı göndermiştim. Ne yazdığım dün gibi aklımda.

 

’Sevgili Ali Rıza Amcacığım, yeni yılınızı kutlar. Daha nice yıllara sağlık ve mutluluk içinde erişmeni Rabbimden dilerim….’’

 

Yılbaşında sonraki günlerde taburun postanesinden çağrıldım. Paranız geldi gelin alın dediler. Şaşırdım. Bana para gönderecek kimseler yoktu. Çünkü ben askerlik öncesinde çalışarak askerlik süresince  harcayacağım parayı fazlasıyla biriktirmiş bir bankaya yatırmış lazım oldukça ordan alıyordum.

 

O günün şartlarında beni bir ay idare edecek kadar bir miktar parayı bana göndermişti. Hiç beklemediğim bir durumdu.

 

Doğrusu paraya da ihtiyacım yoktu ama göstermiş olduğu kadirşinaslık karşısında gözyaşlarını tutamamıştım.

Bana kıymet verirdi. Bunu da hissettirdi. Çok duygulanmıştım.

 

Sonra o duygular içerisinde bir mektup yazmıştım. Göz yaşımın düşüp ıslattığı o mektup kim bilir şimdi nerelerdedir?

 

Askerlikten sonra, Maltepe deki Baydur apartmanı No:57 numaralı  evine ziyarete gitmiş elini öpmüştüm. Ben bir şey demeden  inşallah seni bir yere yerleştirelim yiğenim demişti.. Anavatan partisinin iktidar olduğu yıllardı. Çok güçlü değildi bunu biliyordum. Darbe sonrasında Büyük Türkiye partisinin kurucularındandı. Evrenin veto ettiği simlerin içinde Ali Rıza amca da vardı.

 

Benim için bir şey yapmak istiyordu. Sağlık Bakanlığı çevre sağlık teknisyenliği sınavına müracaat etmemi söyledi. Oraya yerleştirmek için uğraştığını biliyorum ama nasipte yokmuş olmadı.

 

*

Ali Rıza amca kendi emekleriyle, kendi mücadelesiyle önemli mevkilere, makamlara gelmiş milliyetçi, muhafazakar, demokrat görüşleri benimseyen birsiydi. Hiç bir yerle hiçbir şekilde bağlantısı yoktu.

 

Hep kendi mücadelesini kendi verdi. Milletvekili oldu. İl Müdürü oldu. Genel Müdür oldu. Parti yöneticisi oldu. Memleketine insanlara hizmet etti.. Bunca mevkiin, makamın sahibi olmasına rağmen malı mülkü hiç olmadı. Baydur apartmanındaki ev yanlış hatırlamıyorsam küçücük bir evdi. Hasılı Ali Rıza Amca Gök kubbede hoş bir seda bıraktı.Rabbim rahmet eylesinMekanı Cennet olsun.


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Kırlangıçoğlu Oktay
Başar Özdemir
Erdal Geyikçi
Ahmet Tarlabölen
Şevket ÖZSOY
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  12 Ağustos 2020 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net