29 Haziran 2022 Çarşamba
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Dışa Bağımlılığı Ortadan Kaldıracak
Dışa Bağımlılığı Ortadan Kaldıracak
Meslek lisesinde ekmek üretimi başladı
Meslek lisesinde ekmek üretimi başladı
Başkanım Mahallemde, Başkana Soruyorum
Başkanım Mahallemde, Başkana Soruyorum
Türkiye Şampiyonu Sporculardan İl Müdürüne Ziyaret
Türkiye Şampiyonu Sporculardan İl Müdürüne Ziyaret
  YAZARLARIMIZ
Benim Müdür’üm
26 Ağustos 2014 Salı Bu yazı 58751 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Milli Eğitim Bakanlığı kadrolaşma sorununu çözmek, eğitim camiasında kendinden olmayanları ve paralel yapıyı temizlemek için çıkardığı atama yönetmeliğinde ki değişiklik nihayet uygulamaya konuldu. Yapılan bu değişiklik  ile okul müdürlerine bazı kriterler çerçevesinde puanlama yapılacak, 75’in üstünde puan alanlar görevine devam ederken bu puanı alamayan müdürler ise öğretmenliğe dönecek.

 

Okul müdürüne verilecek 100 üzerinden değerlendirme puanının 40’ını Okul aile birliği, öğrenci meclis başkanı, okuldaki en kıdemli, en kıdemsiz öğretmeni ve öğretmenler kurulunca seçilen 2 öğretmen verecek. Okul müdürü görev alanında yani okulunda istediği kadar iyi olsun alacağı puan belli.

 

Puanlamada belirleyici olan il milli eğitim müdürlüğü yani siyasi karar esas alınacak. Bu sebeple  Okul’dan gelecek olan en fazla 40 puan formaliteden başka bir şey olmayacak. 60 puanı ise İl Milli Eğitim Müdürü, Müdür Yardımcısı ve Şube Müdürü verecek ve netice bu şekilde belli olacak.

 

Türkiye’nin her bölgesinde bu haksız atamaların yaşandığı haberlerini basın aracılığı ile duyuyoruz. Özellikle ilimizde farklı olan şu ki; İl Milli Eğitim Müdürü ve kadrolarının yeni atanmış olması sebebi okul müdürlerini görse tanımaz.   Sebep ile bu puanlamanın hakkaniyet ölçüsünde olmadığı muhakkaktır.

 

Geleceğimizin teminatı olan gençlerimizi emanet ettiğimiz meslek grubunda yani eğitim camiasında en az torpilin haksız atamaların olması beklenirken maalesef insafsızca kadrolaşmanın en fazla yaşandığı kurum milli eğitim olmuştur. Yapılan değerlendirmeler sununda okul müdürlerinin % 80’ görevinden alınmıştır.

 

Hükümete yakın sendikanın mensupları, iktidar partisi il başkanlığının verdiği isimlerin yanında sırf makam kapmak için sendika değiştiren kimliksiz kişiliksiz isimler görevde kaldı.

 

Okul idarecilerinin uzun yıllar aynı okulda ve aynı görevde kalmaları tabiî ki bir rehavete kapılmalarına sebep olmaktadır,  bu sebeple uygulanan rotasyon doğru çalıştırıldığında bu problem ortadan kalkacaktır. Bunun yanında görevini gerçekten iyi yapamayan, yılların verdiği yorgunluk yada kabiliyetsizlik gibi sebeplerle görevini layığı ile yapamayanlar var ise bu idareciler tabiî ki görevlerinden alınmalı. Ama bu şekilde eğitimin temel taşları ile oynanarak yapılmamalı idi.

 

Şimdi bu atanan okul müdürleri de kasım ayında kendi okul baş müdür muavinlerini ve yardımcılarını atayarak kadrolaşma tamamlanmış olacak. Artık okullarda iş bilen değil malum sendikanın adamı olmaktan başka vasfı olmayan kişiler güya idarecilik yapacak.

 

Haftaya öğretmenler okula başlayacak, arkasından da eğitim öğretim dönemi başlayacak, ama idareci belirsizliği, haksızlıklar gibi sebeplerle okullar şu anda başı boş ve okullar eğitim öğretim dönemine eksikliklerini gidermede büyük sıkıntılar yaşamaktadırlar.

 

Adaletle ülkeyi yönetip kalkındıracaklarını iddia edenler, görevinden alınan okul müdürleri içinde sizin gibi düşünmeyenlerin arasında görevini layığı ile yapan hiç idareci yok muydu?  

 

Bu haksızlığın hesabını ilahi adalet soracaktır. Bunun yanında haksızlığa uğradığını düşünen  yöneticiler , ve onların sendikaları , muhalefet partiler bu haksızlık karşısında yılmadan gerek yargıda gerekse meydanlarda mücadelelerine devam etmelidirler.


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Kamil ÖCAL
Yener KAZAN
Sami GÜLER
Şadiye ERYILMAZ
Müfit ASLAN
Ahmet ULUSOY
Dede BULUT
Hidayet DOĞAN
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  28 Haziran 2022 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net