19 Ekim 2021 Salı
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Ava Giderken Avlandılar
Ava Giderken Avlandılar
Yahşihan Belediyesi’nden Her Birime Özel Kışlık Kıyafet
Yahşihan Belediyesi’nden Her Birime Özel Kışlık Kıyafet
Kırıkkale Belediyesi Cenaze Nakil Filosunu Genişletti
Kırıkkale Belediyesi Cenaze Nakil Filosunu Genişletti
Kırıkkalespor Dolu Dizgin 2-0
Kırıkkalespor Dolu Dizgin 2-0
  YAZARLARIMIZ
PROPAGANDANIN KÖTÜSÜ
11 Haziran 2010 Cuma Bu yazı 29851 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Bir süredir çeşitli yönleriyle İsrail’in uyguladığı insanlık dışı vahşeti gündemimize alıp, çeşitli yönleriyle kamuoyunun bilgisine sunma gereğini duyuyoruz ve yazıyoruz.

Evvelki gün Hürriyet gazetesinin başlığı oldukça manidar ve bazılarımızın gururunu okşayan tiptendi.

Gazze’ye yardım amaçlı giden insani yaşam malzemeleri taşıyan gemiye baskın yaparak dokuz Türk sivili vahşice katleden İsrailli komandoları manşet yapmıştı.

Korkudan ve yediği dayaktan ağlayan üstü başı pejmürdeye dönmüş İsrailli komandonun resmi eşliğinde verilen haberin ana fikri; dünyada ender eğitimle yetiştirilen İsrailli komandonun ne halde olduğunu gösteriyordu. Tekrar ediyorum bazılarımızın gururunu okşadı bu resim.

İlk gördüğümde yanlış manşet demiştim. Yanlış resim demiştim. Yakın çevremle bu resmin ve bu manşetin yanlış olduğunu paylaştım.

İsrail’in bunu anti propaganda aracı olarak kullanacağını söylemiştim. İsrail’in eli kanlı yöneticileri gibi düşündüğümden utanç duyuyorum ama maalesef haklı çıktım. Zira Dünya’da bu tür propaganda tekniklerini kullanan zalim diktatör ve zalim yönetimler maalesef var.

Dünyanın yardım malzemesi götürdüğünü bildiği ve sadece tek amaçalrının insani yardım olduğunu bildiği gemideki insanları saldırgan gibi gösterme tekniğini iyi yaptılar. Oysa kendi karasuları br yana yani dünyanın kabul ettiği karasularının dışında kendilerinin bile kanunsuz olarak ilan ettikleri karasuları dışında insani yardım yapan gemiye müdahale eden zihniyeti masum ve fakat o gemiye saldıranlara ellerindeki sopalarla karşı koymaya çalışan insanları saldırgan ilan edeceklerini anlamak zor değildi.

Öyle de oldu.

Gayri nizami harbin çeşitli evreleri vardır.

Bu evre ve yöntemlerin bir tanesi de propaganda yapmak ve karşı tarafı başka bir tabirle reklam yaparak etkisizleştirmektir. Zaten bunu sürekli ve etkili kullanan İsrail’in vakit geçirmeden kullandığını gördük.

Dünyaya yapılan bu vahşeti hemen ters yüz ederek kendilerinin masum olduğu imajını yaymaya başladılar.

Türkiye gibi gerçekten kendi gücünün farkında olmasa bile çok güçlü bir ülkenin en çok sattığını iddia eden gazetelerin mutlaka bir danışmanın olması, mutlaka bu Gayri Nizami harp ve psikolojik harp tekniklerini iyi kullanan ve bilen uzmanlarının olması gerekir.

Yapılacak bir haberde, filimde, manşete, kullanılacak resimlerde karşı tarafın bunu nasıl kullanacağını düşünmek gerekiyor. Aksi halde alır kullanır ve iyi yaptım derken bir çuval inciri berbat edersiniz.

Ha şunu da belirtmeden geçemeyeceğim.

Bunu bilmeden yapıyorsanız böyledir durum. Aksi halde yani bilerek ve isteyerek yapılıyorsa bunun adı vahşettir. Bunun adı aymazlıktır. Bunun adı vatan hainliğinden ötedir. Ben ülkemin basınının böyle yaptığına inanmıyor ve inanmak istemiyorum.

İsrail dostu olabilirsin ama hain asla.

Selam ve dua ile…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
Yener Kazan
Kamil Öcal
MESUT ARLIER
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  19 Ekim 2021 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net