27 Ekim 2021 Çarşamba
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
  YAZARLARIMIZ
KENDİNE AİT ZAMAN
08 Eylül 2014 Pazartesi Bu yazı 25885 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Bazı zamanlar vardır; işimiz başımızdan aşkımdır. Günün neden 24 saat olduğunu neden otuzlarda olmadığının sorgulamasını yaparız. Oysa o zamanlarda gün değil otuz kırk olsa, elli olsa yetmeyecektir.

            Aslında öyle değildir. O gibi durumlar insanın hayatında ya bir olur yâda bir elin parmak sayısını geçmez. Onu yetmez hale getiren üzerimize almasak da tartışmasız bizleriz.

            Yakın çevrem ile hatta kardeşim dediğim insan ve insanlar ile bu konu üzerinde yani zaman ve özellikle kendine zaman ayırma konusunda uzunca bir süredir tartışıyoruz.

            Zamanı etkili kullandığın zaman mutlaka kendine ayırabileceğin özel zaman ortaya çıkacaktır.

            Bu özel zaman bazılarına bir saatse, bazılarında beş, bazılarında daha fazladır. Aslında kişiden kişiye değişir. Yani insanın ihtiyacı olduğu ve ruhi ihtiyacını gidereceği kadar zamandır bu süre.

            Devleti yönetenlerin de sivil sektörde kendi işlerini yönetenlerde kesinlikle özel zamanı ayırmak zorundadır. Aksi halde ne devlet işlerinde nede özel sektörün yönetiminde nizam intizam kalır. Zira dinlenmeyen ve ruh yapısını dinginleştirmeyen insan sağlıklı ve doğru karar veremez. Vermiş olduğu kararlarda mutlaka beden ve ruh yorgunluğunun etkisi görülür. Hele birde bu durumu kabullenmeyen biriyse bu durum aile ve iş çevresini temelli etkiler.

            Devlet adamlarının yoğun mesaisinden söz edince fikri yapısını beğenin yada beğenmeyin aklımıza ilk gelen isim Recep Tayyip Erdoğan’dır.

            Zamanın Başbakanı ( birileri daha Cumhurbaşkanı olmadan farklı amaçla böyle demiş ama bizim ki gerçekten şimdi Cumhurbaşkanı olduğu içindir J) önceki Kırıkkale il başkanını atayacağı zamanın gece kaçta adaylarla nasıl mülakat yaptığını ve üstelik yurtdışı seyahatten gece yarısına yakın döndüğünü, evine geçmeden ofisinde sadece Kırıkkale’de değil pek çok ilin başkan atamasını yaptığını biliyoruz. Bu tempoyu daha öncede duymuştuk.

            Bu insan ne zaman dinleniyor dediğimizde ekranlardaki röportajından anladık. Vücudunu az uyumaya alıştırmış ve mutlaka ruh ayarı için uyku zamanın dışında özel bir zaman oluşturmuş kendisine. Ne kadar yoğun olursa olsun o zamanı hep kullanmış ki sonraki çalışmalarını sağlıklı yapsın ve beraber çalıştıklarına o özel zamanı kullanmaları için zemin oluştursun.

            Bir işyerinin büyüklüğü ne kadar olursa olsun elbette ticari kaygı yönetim anlamında kafa yoruyor. Ancak ruh yapısını ve vücut anatomisini ıslahta taviz vermeden çalışma süresi oluşturmak verimliliği düşürür.

            İster çalıştıran ister çalışan olsun evine gidip ayaklarını uzatıp birkaç satır kitap okuyacağı, gözlerini kapatıp günün muhasebesini yapacağı, haberleri takip edeceği, gazetede köşe yazılarının eleştirisini göreceği bir zamanı olmalı.

            Efendim ben dinlenmeye geçersem herkes geçiyor veya geçer anlayışı doğru değil. Herkes sorumluluğunu bildikten ve iyi planladıktan sonra sıkıntı kalmaz. İş olduğunda elbette zamanı birleştirerek yaşamak elzemdir, ama olmadığında ruh ve beden ayarı içinde dinlendirmek daha elzemdir.

            Devletin başbakanı da, memuru da, iş yerinin patronu da, çalışanı da sorumluluğunu biliyordur ve işinin planlamasını yapıyordur. O halde özel zamanı ayırıp,” çalışma saatini” etkili kullanmak en doğru onladır. Özel zaman ruhu ve vücudu yeniler ve motivasyonu artır.

            Selam ve dua ile…


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
BUGÜN İYİ  -  13-09-2014 - 08:55
Kişi ne kadar hızlanırsa zaman onun için o kadar yavaşlayacaktır. Hızlanmaktan kasıt, kapasitemizin üstünde yük yüklenmek değildir. Gün içerisinde kaybedilen zamanın değerlendirilmesi bu hızı sağlayacaktır. Zamanın etkili kullanımı sağlıkla da paralel bir ilişki içerisindedir. Gençliğinde zamanı olumsuz alışkanlıklarıyla tüketmiş biri daha hızlı yaşlanacak, yaşlandığının farkına hastalıklar ardı ardına gelince varacaktır. İnsan zamanda sürekli ileriye doğru hareket ettiği için geriye dönüş söz konusu değildir. Gelecekte pişmanlıklar yaşamamak için; bu kıymetli hazine “bugün” iyi değerlendirilmelidir.
Miyase   -  13-09-2014 - 08:52
“Daha dün gibi hatırlıyorum” “ne çabuk geçti” gibi ifadeler hepimizin zaman zaman işittiği veya söylediği sözlerdir. Zaman su gibi akarken, insan hızına yetişememekten şikayet eder durur. Şikayet ediledursun zaman durmadan tükenir ve insanı da kendisiyle beraber tüketir. Oysaki kişi hızlandıkça zaman onun için genişler. Zaman genişledikçe daha yavaş akmaya başlar.
KALEHABER.NET SİTE YÖNETİCİSİ   -  09-09-2014 - 09:14
SAYIN ZİYARETÇİLER; Sitemizde haber ve yazarlar hakkında yapılan yorumlarda; küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara ve kişilik haklarına saldırı içeren, ahlak kuralları çerçevesi dışında bulunan yorumlar ONAYLANMAMAKTADIR. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar için muhatapları hakkında IP adreslerinden hukuki işlem başlatılabilmektedir. Saygıyla duyurulur. KALEHABER.NET SİTE YÖNETİCİSİ
Döne KAYABAS  -  08-09-2014 - 17:12
Zaman; öncelikler doğrultusunda kullanılırsa kontrol altına alınabilir. Önceliklerin belirlenmesi zamanı planlamada ilk adımdır. Yaşam, yapmak istenen ve yapmak zorunda olunan eylemlerden oluşur. Çoğu zaman bu ikisi arasında seçim yapmak zordur. Hayatttan zevk alan zamanın değerini bilir ve kontrol eder yoksa herşey kamrmaşa ve şahsi hayatsız geçer.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
İsmail Dursun Kuzucu
Yener Kazan
Nesrin Bulat
Kamil Öcal
Şevket ÖZSOY
MESUT ARLIER
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  27 Ekim 2021 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net