27 Ekim 2021 Çarşamba
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
  YAZARLARIMIZ
ARKADAN KONUŞMA
15 Eylül 2014 Pazartesi Bu yazı 28494 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Aslında pazartesi yazısını uzun uzun siyasete değinerek yazacaktım. Ancak bazı olaylar oluyor ki siz ister istemez o olayların içinde buluyorsunuz kendiniz. dolayısıyla da mecburen o olayın içinde kendinizi ifade etme gereği duyuyorsunuz.
 Hal böyle olunca bugün kü yazımızı arkadan konuşma ve gıybet üzerine yazmayı uygun buldum. Sonra düşündüm bu konuda bir yazı dizisi hazırlayayaım. Hem ben öğrenirim hem araştırıp birleştirerek yazdığım yazıdan çok kişi faydalanır. O diziyiyi sonraya
bırakarak bugün bir alıntı yazı paylaşıyorum sizinle.
 Sefika kayameric' e ait bir yazı bu.
 Gıybetten sakının!  Çünkü gıybet, zinâdan daha şiddetlidir. Kişi zinâ eder, sonra tevbe ederse, Allah onun tevbesini kabul buyurur. Ancak gıybeti edilen, gıybet edeni affetmedikçe, mağfiret olunmaz."  (Kenzü'l-Ummâl, 3/1057)
"İslâm insanı"nın rûh inşâsında en önemli dinamiklerden biri de mânevî eğitimdir. Mânevî gelişimi sağlam olan fert, İslâm'ın istediği insandır. Bilgisi, özgüveni, sosyal münâsebetleri ve hayatının her ânı vahiy merkezli olan veya bu gayrette olan insan, "İslâm insanı"dır.
Mü'min bütün yönleri ile kendisini geliştirmeli, gönül âlemine doldurduğu her şeye âzamî dikkat göstermelidir.
Mânevî hayatı akamete uğratan felaketlerin başında, kalbî bir hastalık olan "gıybet" gelir. Gıybet, en kısa tarifiyle, "bir müminin diğer bir mümin hakkında, onun hoşuna gitmeyecek şeyleri arkasından konuşması ve onun gıyâbında dedikodusunu yapması"dır. (Bkz: Müslim, Birr, 70)
Yüce Rabbimiz, âyet-i kerîme ile mü'minleri uyarmış ve gıybet etmenin ne denli sevimsiz bir fiil olduğunu ortaya koymuş ve bu çirkin fiili ölmüş bir insanın etini yemeye benzetmiştir:
"Ey îman edenler! Zannın birçoğundan kaçının. Çünkü zannın bir kısmı günahtır. Birbirinizin kusurunu araştırmayın. Biriniz diğerini arkasından çekiştirmesin. Biriniz, ölmüş kardeşinin etini yemekten hoşlanır mı? İşte bundan tiksindiniz. O hâlde Allah'tan korkun. Şüphesiz Allah, tevbeyi çok kabul edendir, çok merhamet edendir." (el-Hucurât, 12)
Mü'min kardeşinin arkasından, onun hoşlanmayacağı şeyleri konuşmak, aslında o insanın kalbî durumu ile yakından alâkalıdır. Çünkü gıybet, mânevî bir hastalıktır. Başkalarının ayıplarını araştırmak, bu konularda bir merak içerisinde olmak, sağlam bir kalp sahibinin yapacağı iş değildir.
Toplum hayatına baktığımız zaman gıybet ile ilgili farklı te'viller veya bahaneler olsa da Rabbimizin ve Allah Rasûlü -sallâllâhu aleyhi ve sellem- Efendimizin bu konudaki ölçüleri gayet açıktır.
İbn-i Ömer -radıyallâhu anhümâ- Peygamber Efendimizin şöyle buyurduğunu rivayet ediyor:
"Allâh'ı anmaksızın çok konuşmayın. Allâh'ın zikri dışında çok söz söylemek, kalbi katılaştırır. Katı kalpli olanların ise, Allah'tan en uzak kimseler olduğu kesindir." (Tirmizî, Zühd, 62)
Hadîs-i şerîf, çok konuşmak gibi kalbî bir hastalığın virüse benzer şekilde başka yerlere bulaştığını, basit bir hâl olmadığını ifâde ediyor. Ve bizlere, birbirine bağlı çok önemli ölçüler koyuyor:
Birincisi, Allâh'ı anmadan konuşulanların bir yönü ile boş şeyler olduğu,
İkincisi, Allâh'ın zikredilmediği konuşmaların kalbi katılaştırdığı,
Üçüncüsü de kalbi katı olan insanın Allah'tan uzak kimseler olduğudur.
Mü'minin dikkat etmesi gereken husus, ağzından çıkan her sözden mes'ul olduğudur.  Hele bir de konuştuğu şeyler, bir başkası ile ilgili ise, sorumluluk daha da artıyor.
Bu sebeple mü'minin bir konuşma disiplini olmalıdır. Söz, ağızdan bir defa çıkar ve geri alınması mümkün değildir. Nefse hoş gelen çekiştirmeler, arkadan konuşmalar, bir mü'min şahsiyeti ile aslâ bağdaşmamaktadır.
Peygamber Efendimiz'in bir başka hadîs-i şerîfinde ifade buyurduğu; "Allâh'a ve âhiret gününe inanan, ya hayır konuşsun yahut sussun." (Buhârî, Edeb, 31, 85) prensibi de mü'mine bir konuşma disiplini öğretmektedir.
Toplumu fesâda uğratan mânevî hastalıkların başında gelir, arkadan konuşma… Bu bir mânâda kul hakkını ihlâl etmektir. Ve helâllik alınmadığı takdirde hesabı âhirete kalır ve Rabbimizin affetmeyeceği günahlardan biri olur.
Mü'min, akıllı insandır. Şeytanın ve nefsinin aldatmalarına karşı teyakkuzda ve dikkatli olmalıdır.
Ev ortamlarında, iş yerlerimizde, çalıştığımız kurumlarda sık rastlanan bu kalbî hastalıktan kurtulmanın birinci şartı; Rabbimizin bu konudaki emrini bilmek, ikincisi ise bu hususta birbirimizi uyarmaktır.
Gıybet edilen yerde bulunan insan da eğer müdâhale etmiyorsa aynı hatâya ortak olmuş olur. Mü'min, ya müdâhale edip konuyu kapattırmalı veya orayı terk etmelidir.
Şunu da unutmamak lâzımdır ki; gıybet hastalığında olan biri, bugün bizim yanımızda başkasının gıybetini yapıyorsa, yarın başka bir ortamda, bizim gıybetimizi de yapacak demektir.
İslâm, mü'minin kalbinden geçenleri bile zaman zaman sorguluyorken, kalbi katılaştırıp, Rabbinin merhametinden uzaklaştıran bu kötü fiili hiçbir zaman meşrû göremez.
Son olarak Hazret-i Âişe -radıyallâhu anhâ- Vâlidemizin naklettiği bir hadîs-i şerîfi hatırlayalım:
 "Bir gün Rasûlullah -sallâllâhu aleyhi ve sellem-'in yanında idim. Uzun etekli bir kadın hakkında:
"-Bu kadının etekleri ne kadar uzunmuş!.." deyince, Efendimiz:
"-Tükür, tükür!.." dedi. Ben hemen tükürünce ağzımdan bir et parçası düştü." (İbn-i Ebi'd-Dünya)
Ebû Hüreyre -radıyallâhu anh- da şöyle rivâyet ediyor:
"Rasûlullah Efendimizin yanında idik. Adamın biri kalktı gitti. Diğerleri (arkasından):
«-Yâ Rasûlallah, falan ne kadar âciz kimsedir!» dediklerinde Efendimiz:
«-Arkadaşınızı çekiştirdiniz ve etini yediniz!..» buyurdu." (Ebû Ya'lâ, Taberânî)
Yüce Rabbimiz, bizleri elinden ve dilinden bir başkasının emîn olduğu mü'minlerden eylesin. Âmin.
 Selam ve dua ile...

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Yaşar  -  18-09-2014 - 14:47
Allah razı olsun Fazlı bey. Allah hepimize doğru yolu göstersin. Ama bu dedikodu, gıybet o kadar yaygın ki insan şaşırıyor. Kusurları araştırmakta öyle. Bu imani bir hastılık diye düşünüyorum. İman hakikatlerini bilen bir mümin bunları asla yapmaz ve yapmaması gerekir.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
İsmail Dursun Kuzucu
Yener Kazan
Nesrin Bulat
Kamil Öcal
Şevket ÖZSOY
MESUT ARLIER
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  27 Ekim 2021 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net