19 Ocak 2021 Salı
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Polis, 48 suçtan aranan 3 hırsızı yakaladı
Polis, 48 suçtan aranan 3 hırsızı yakaladı
Sezer, acılı annenin acısını paylaştı
Sezer, acılı annenin acısını paylaştı
Fahrettin Altun, Avrupa’daki Türk gençlerle buluştu
Fahrettin Altun, Avrupa’daki Türk gençlerle buluştu
Poyraz Kırıkkalespor'da
Poyraz Kırıkkalespor'da
  YAZARLARIMIZ
Okullar Açılırken..
17 Eylül 2014 Çarşamba Bu yazı 17302 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

2014-2015 yılı eğitim öğretim yılına; yeni sistem-dershane, kayıt-kapasite, atama-ihtiyaç, yönetici-rotasyon, teşvik-kontenjan gibi kelimelerin havada uçuştuğu tartışmalarla girmiş bulunmaktayız. Eğitim-öğretim yılında yaklaşık 17 milyon öğrenci, Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde görev yapan, 809 bin öğretmen ile iş başı yaparken, hala öğretmen açığı konusunda bir çözüm bulunduğu da  söylenemez.

 
Eğitim çalışanları ile ilgili en büyük problemlerden birisi öğretmen yetiştirme sistemi ve öğretmenin ekonomik sorunlarıdır. Öğretmenin yüzünü güldürmek demek, eğitimde işlerin iyi gitmesi demektir.


Son on iki yılda Türkiye’de bir çok kurum ekseninden kaymış ve darmadağın olmuştur. Bu kurumların içinde özellikle Milli Eğitim Bakanlığı, değiştirdiği her bakanda yaptığı sistem değişikliği ile eğitimi de, kafaları da karıştırdı. YGS, OKS, SBS, TEOĞ “Temel Öğretimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi” gibi 5 sistem değişikliğiyle ortaöğretime geçiş sistemi konusundaki arayışını hala sürdürmektedir.

 

Güya dershaneciliğin önünü kesmek için çıkarılan bu sistemler aslında dershanelerin öğrenci sayısını artırmıştır. TEOG’un son sistem değişikliği olmasını umut ediyoruz. Öğretmende formasyon arayan eğitim sisteminde ki sorun aslında Milli Eğitim Bakanları’nın formasyonsuz oluşu bence.

 

Eğitim yılının başında atanacak olan 40 bin öğretmenin yeterli olmadığını hepimiz biliyoruz. Artık eğitimde ücretli öğretmenlik uygulamasının tarih olması, sınıfların kadrolu öğretmenlerle dolması gerekmektedir.

 

Bazı eğitim sendikalarının başlattığı eğitim çalışanlarının kıyafetlerine özgürlük kampanyaları ile öğretmenin başörtüsü ile derse girme özgürlüğünü desteklemekle birlikte, bunu fırsat bilen bazı öğretmenlerin geçen kravatsız, kot pantolonla, saçlı sakallı, tişörtle derse girmelerinin öğretmen saygınlığına yakışmadığını düşünüyorum.

 

4+4+4 eğitim sistemi gereği ikili eğitim veren okullar yerine müstakil okullara geçilmeli, eğitimde fiziki kapasite artırılarak bütün yurtta tüm gün uygulamasına geçilmelidir.

 

Eğitimde adeta “darbe” hareketi olan dershaneleri güya dönüştürme planı çerçevesinde, özel okullara verilecek olan teşvik kanununda ki haksızlıkların derhal giderilmesi mevcut özel okullarda okuyan öğrencilerde teşvikten yararlanması gerekmektedir. Zaten yıllardır devletin eğitimde ki yükünü alarak özel okula çocuklarını gönderen ailelere yapılmış büyük bir haksızlığın giderilmesi ve özel okulda çocuğu okuyan velilere istisnasız faydalanmalıdır. Aksi takdirde bir çok veli zaten çocuklarını devlet okuluna yeniden alıp teşvike müracaat etme yolunu izlemekte buda aileleri yormaktadır.

 

Mağdur olan dershanecilerin özel okula dönüşebilmeleri için dershanelere verilecek teşviklerin daha cazip hale getirilmesi gerekmektedir.

 

Kendinden olmayan okul müdürleri kıyımı ile ilgili yapılan çalışmalar henüz tamamlanmamış, okullar açılmış olmasına rağmen hala bir çok okulun müdürü, müdür yardımcıları netlik kazanmamıştır. Üstelik görevlerinden alınan okul müdürlerinin yıllar sonra öğretmenliğe dönüş yapmaları hem müdürlerimize hem de öğrencilerimize eziyetten başka bir şey değildir.

 

Eğitim de yapılan bu haksız, kanunsuz uygulamaların düzeltildiği huzurlu bir eğitim öğretim yılının olmasını temenni ediyoruz.

 


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
fatih  -  17-09-2014 - 22:55
inşallah okuyup yüksek yerlere gelirsek bu bozuk sistemi düzeltecegiz hocam :)
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Pınar Taşcı YIKILMAZ
ÜLKÜ'CE
Yener Kazan
Meryem Avcı
Şevket ÖZSOY
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  19 Ocak 2021 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net