26 Kasım 2022 Cumartesi
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
BAŞARILAR DİLERİZ
BAŞARILAR DİLERİZ
Vali Bülent Tekbıyıkoğlundan 24 Kasım Ziyareti
Vali Bülent Tekbıyıkoğlundan 24 Kasım Ziyareti
SİLAH OSB  TOPLANTISI YAPILDI
SİLAH OSB TOPLANTISI YAPILDI
EGİTİME ÖNEM VERİYORUZ
EGİTİME ÖNEM VERİYORUZ
  YAZARLARIMIZ
Okullar Açılırken..
17 Eylül 2014 Çarşamba Bu yazı 21523 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

2014-2015 yılı eğitim öğretim yılına; yeni sistem-dershane, kayıt-kapasite, atama-ihtiyaç, yönetici-rotasyon, teşvik-kontenjan gibi kelimelerin havada uçuştuğu tartışmalarla girmiş bulunmaktayız. Eğitim-öğretim yılında yaklaşık 17 milyon öğrenci, Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde görev yapan, 809 bin öğretmen ile iş başı yaparken, hala öğretmen açığı konusunda bir çözüm bulunduğu da  söylenemez.

 
Eğitim çalışanları ile ilgili en büyük problemlerden birisi öğretmen yetiştirme sistemi ve öğretmenin ekonomik sorunlarıdır. Öğretmenin yüzünü güldürmek demek, eğitimde işlerin iyi gitmesi demektir.


Son on iki yılda Türkiye’de bir çok kurum ekseninden kaymış ve darmadağın olmuştur. Bu kurumların içinde özellikle Milli Eğitim Bakanlığı, değiştirdiği her bakanda yaptığı sistem değişikliği ile eğitimi de, kafaları da karıştırdı. YGS, OKS, SBS, TEOĞ “Temel Öğretimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi” gibi 5 sistem değişikliğiyle ortaöğretime geçiş sistemi konusundaki arayışını hala sürdürmektedir.

 

Güya dershaneciliğin önünü kesmek için çıkarılan bu sistemler aslında dershanelerin öğrenci sayısını artırmıştır. TEOG’un son sistem değişikliği olmasını umut ediyoruz. Öğretmende formasyon arayan eğitim sisteminde ki sorun aslında Milli Eğitim Bakanları’nın formasyonsuz oluşu bence.

 

Eğitim yılının başında atanacak olan 40 bin öğretmenin yeterli olmadığını hepimiz biliyoruz. Artık eğitimde ücretli öğretmenlik uygulamasının tarih olması, sınıfların kadrolu öğretmenlerle dolması gerekmektedir.

 

Bazı eğitim sendikalarının başlattığı eğitim çalışanlarının kıyafetlerine özgürlük kampanyaları ile öğretmenin başörtüsü ile derse girme özgürlüğünü desteklemekle birlikte, bunu fırsat bilen bazı öğretmenlerin geçen kravatsız, kot pantolonla, saçlı sakallı, tişörtle derse girmelerinin öğretmen saygınlığına yakışmadığını düşünüyorum.

 

4+4+4 eğitim sistemi gereği ikili eğitim veren okullar yerine müstakil okullara geçilmeli, eğitimde fiziki kapasite artırılarak bütün yurtta tüm gün uygulamasına geçilmelidir.

 

Eğitimde adeta “darbe” hareketi olan dershaneleri güya dönüştürme planı çerçevesinde, özel okullara verilecek olan teşvik kanununda ki haksızlıkların derhal giderilmesi mevcut özel okullarda okuyan öğrencilerde teşvikten yararlanması gerekmektedir. Zaten yıllardır devletin eğitimde ki yükünü alarak özel okula çocuklarını gönderen ailelere yapılmış büyük bir haksızlığın giderilmesi ve özel okulda çocuğu okuyan velilere istisnasız faydalanmalıdır. Aksi takdirde bir çok veli zaten çocuklarını devlet okuluna yeniden alıp teşvike müracaat etme yolunu izlemekte buda aileleri yormaktadır.

 

Mağdur olan dershanecilerin özel okula dönüşebilmeleri için dershanelere verilecek teşviklerin daha cazip hale getirilmesi gerekmektedir.

 

Kendinden olmayan okul müdürleri kıyımı ile ilgili yapılan çalışmalar henüz tamamlanmamış, okullar açılmış olmasına rağmen hala bir çok okulun müdürü, müdür yardımcıları netlik kazanmamıştır. Üstelik görevlerinden alınan okul müdürlerinin yıllar sonra öğretmenliğe dönüş yapmaları hem müdürlerimize hem de öğrencilerimize eziyetten başka bir şey değildir.

 

Eğitim de yapılan bu haksız, kanunsuz uygulamaların düzeltildiği huzurlu bir eğitim öğretim yılının olmasını temenni ediyoruz.

 


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
fatih  -  17-09-2014 - 22:55
inşallah okuyup yüksek yerlere gelirsek bu bozuk sistemi düzeltecegiz hocam :)
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Sadettin KARALÖK
Dede BULUT
Başar ÖZDEMİR
Ömer ŞENGÜL
Sadettin KARALÖK
Hidayet DOĞAN
Sami GÜLER
Şadiye ERYILMAZ
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  22 Kasım 2022 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net