17 Ekim 2021 Pazar
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Yerel Medya Çalışıyor
Yerel Medya Çalışıyor
Sözleşmeli İdareci Uygulamasına Son Verilsin
Sözleşmeli İdareci Uygulamasına Son Verilsin
6. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Ödülleri
6. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Ödülleri
Müstakil Evde Yangın !
Müstakil Evde Yangın !
  YAZARLARIMIZ
İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI
19 Eylül 2014 Cuma Bu yazı 24286 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Bir süredir amcaoğulları ile birlikte inşaat iş kolunda birlikte çalışıyor ve firmanın satış kısmına bakıyorum. Şimdilerde bir süre dinleneceğim ama bir buçuk iki yıldır birlikte çalışıyoruz.

            İnşaat işinden, kampanyalı satıştan, samimi bir iş yeri çalışma sisteminden söz etmeyeceğim.

            İşte gündeme düşen haber:

            Mecidiye köy’de yıkılan Ali Sami Yen Stadı'nın arazisine … Holding tarafından yaptırılan rezidans inşaatında, işçileri taşıyan asansör 32. kattan zemine çakıldı. İlk belirlemelere göre 10 işçi hayatını kaybetti.

            Kaza 07 Ağustos 2014 saat 20.00'da meydana geldi. İnşaatı devam eden 36 katlı binanın 32 katında duran asansör henüz belirlenemeyen bir nedenle içinde işçiler varken zemine düştü. Olayda 10 işçinin yaşamını yitirdiği öğrenildi.
            İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, kişisel twitter adresinden yaptığı açıklamada, 10 işçinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

            Vali Mutlu, olayla ilgili 8 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.
            İnşaatta çalışan işçiler asansörlerin 1 aydır arızalı olduğunu, bir ay önce de boş halde düştüğünü ifade ettiler.

            Bu tip asansörlerin normalde düşmeyeceğini söyleyen işçiler asansörün ya arızalı olduğunu ya da kapasiteden fazla kişi bindiğini ifade ettiler. Ayrıca kazadan 3 saat sonra yardım geldiğini de iddia ettiler.

            İşte konu bu.

            Güventürk inşaat firması da her büyük firmanın olduğu gibi iş güvenliği ve sağlığı desteği alıyor.

            Bu destek yasal bir sorumluluk. Yani iş güvenliği eğitimi veren, onu takip eden, doktor kontrolü yapan, denetleme ve ceza yazma yetkisine sahip, yetkili kişiler tarafından kurulan devletin çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığına karşı sorumlu oaln firmalar veriyor bu desteği.

            Buraya kadar her şey güzel. Bu firmaların olması işvereni denetlemesi, işçiyi kontrol etmesi ve ona güvenlik anlamında danışmanlık yapması, ekipmanı, malzemesi, her bir şeyini kontrol etmesi devletin bu alanda almış olduğu güzel karadır ve tekraren diyorum olmalı.

            Ancak;

            Bizim firmaya gelen ve işini çok ciddi yapma gayretinde olan mühendis kökenli ağabey ile haftalık tartışmamız maalesef beni haklı çıkardı.

            Devletin hatası bence bu olayda son derece fazla. Evet iş güvenliği ile ilgili önlem almak için bu emri yayınlamış, bu firmayı kurdurmuş ve denetimi bu firmalar aracılığı ile yaptırıyor. Ama şu konu can alıcı konudur.

            Bu firmaların parasını yani iş güvenliği desteğini vermek için kurulan firmaların ve oraya denetime gelen kişilerin parasını denetlenen firma veriyor. Yani bir nevi siz işçinize denetim yaptırıyorsunuz. Veya diğer açıdan baktığımızda ise siz patronunuzu denetliyorsunuz. Bu ne kadar etkili olur.

            İşte garabet burada başlıyor. Siz isteseniz de mümkün değil doğru ve gerçekçi denetimi yapamazsınız. Denetime gelen kişi çok ciddi yapıyor olsa bile bağlı olduğu firma izin vermez bu denetime.

            Bu nedenle kesinlikle bu firmaların parası devlet tarafından ödenmeli. İş yapan firmaların bir havuz oluşturması ve bu havuzdan denetçi firmanın parası ödenmesi gerekiyor. Denetçi firmayı işveren değil devlet seçmeli ki tam bir denetim olsun. Aksi durum da Allah korusun daha çok duyarız yukarıdaki kazaları.

            Selam ve dua ile…


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener Kazan
Kamil Öcal
MESUT ARLIER
Şevket ÖZSOY
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  16 Ekim 2021 Cumartesi
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net