19 Ekim 2021 Salı
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Ava Giderken Avlandılar
Ava Giderken Avlandılar
Yahşihan Belediyesi’nden Her Birime Özel Kışlık Kıyafet
Yahşihan Belediyesi’nden Her Birime Özel Kışlık Kıyafet
Kırıkkale Belediyesi Cenaze Nakil Filosunu Genişletti
Kırıkkale Belediyesi Cenaze Nakil Filosunu Genişletti
Kırıkkalespor Dolu Dizgin 2-0
Kırıkkalespor Dolu Dizgin 2-0
  YAZARLARIMIZ
KİME KURBAN
30 Eylül 2014 Salı Bu yazı 38851 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Anadolu’da özellikle çile çekmiş, dağdan odun taşımız, bağdan üzüm toplamış, tarlasında ekin olmuş, bahçesinde sebze olmuş, çamaşırını köy çeşmesinde tokaçlamış, yemeğini sac ayağında odun ateşinde kara kazanda pişirmiş cefakar analar çabuk kurban olurlar.

            Oğlu askere giderken bir değil bin kere her sarıldığında “oğlum güzel güle git gel” dediğinin ardına mutlaka “ kurban olurum” lafını ekler.

            Pazardan iki metre pazen bez alırken satıcıya kurban olur, dolmuşa binse parayı uzatırken “şuradan bir kişi alsın” derken mutlaka orta kelime yine kurban olurum olur.

            Misafirine ikram ederken, üzüldüğünde, sevindiğinde, heyecanlandığında hep kurban olurum mutlaka kelimelerin başına sonuna bir yerine takılır.

            Hele bir torun sevmeleri var ki zaten evlere şenlik. Torunun kurban olmadık yeri kalmaz.

            Kurban bayramı geldi. Önümüzde birkaç gün kaldı.

            O Anadolu kadını da aslında çok iyi bilir. Kurban sadece Allah(cc)’a olur. Başkasına kurban olunmaz, olmaz. Onun kurban olması aslında samimiyetinin bir göstergesidir o kadar.

            Yaradan’a kurban kesmek ve halimizin, vaktimizin, sağlığımızın yerinde olmasına şükür etmek içindir.

            “De ki: Şüphesiz benim namazım, kurbanım, hayatım ve ölümüm hepsi âlemlerin Rabbi Allah içindir.” (En’ âm 6/162)

            Âişe (r.a.)’dan rivayet edildiğine göre, Resulullah (s.a.v.) şöyle buyurmuştur: “Ademoğlu kurban kesme gününde Allah katında kan akıtmaktan daha sevimli bir amel işlememiştir. O kurban, kıyamet günü boynuzları, kılları ve tırnaklarıyla gelecektir. Kurbanın kanı yere düşmeden önce Allah katında hemen kabul olunur. Bu sebeple kestiğiniz kurbanlardan dolayı sıkıntı değil gönlünüz hoş olsun.” (İbn Mâce, Edahî: 3)

            Demek ki kurban yalnız Allah(cc)’a olunur. Ondan başkasına kurban olunmaz. Bunları hatırlattıktan sonra O Anadolu kadını gibi değil neredeyse şirke varacak derece de nelere kurban onlalar var.

            Kimi siyasi liderine kurban oluyor. Kayıtsız şartsız itaat ederek siyasi lideri ne derse onu kati köz bilip kurbanlık koyun gibi başını kessin messin ney yaparsa yapsın diye liderinin eleri arasına bırakıyor. Sorgulama yok, neden diye düşünme yok, oda beşer şaşar diye değerlendirme yok. Varsa yoksa liderin iki dudağının arasından çıkacak sözdür onun için kurban olunacak şey.

            Kimi paraya kurban oluyor. Ne Allah(cc) geliyor ne iman. Onun için para kazanmak hırsı her şeyden önemli ve sadece yaşamın anlamı para kazanmak olduğundan onun kurban olgusu para oluyor.

            Kimi mevkie kurban oluyor. Makam koltuğu onun haşa ilahı oluyor. Bir şey feda edilecekse tek feda edilecek şey o koltuk ve o koltuğun işgal ettiği makam oluyor.

            Kimi hırsına, kimi nefisine, kimi bankadaki parasına, kimi kolundaki altınına, kimi şatafatlı dairesine, kimi kızına, kimi oğluna, kimi arabasına, kimi sevgilisine kurban oluyor. Maalesef modern dünya dediğimiz, çağdaşlık dediğimiz çağımızda o geçmişe göre her geçen gün kurban olunanlar artıyor.

            Kendimizi bir dakika sorguya çekelim. Biz neye kurban oluyoruz? Gerçekçi olalım. Kendimizi kandırmadan sorgulayalım hadi.

            Kurban bayramınızı tebrik ediyor, Rabbimden şahsım başta yalnız Allah(cc)’a kurban olmamızı nasip etmesini diliyorum.

            Selam ve dua ile…


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
RAFET KUYULA  -  01-10-2014 - 09:17
HAY SANA KURBAN OLAYIM EMİ DEVREM NE GÜZEL YAZMIŞSIN. HAYATIN AKIŞI İÇİNDE KİME NASIL KURBAN OLDUĞUMUZU KARIŞTIRIR OLDUK. KURBAN OLDUĞUM DEVREM ELİNE SAĞLIK:)))
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
Yener Kazan
Kamil Öcal
MESUT ARLIER
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  19 Ekim 2021 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net