25 Şubat 2021 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
2020'de Bin 793 Evlenme, 575 Boşanma
2020'de Bin 793 Evlenme, 575 Boşanma
Kırıkkale Belediyesinden İşçilerine Yüzde 20 Zam
Kırıkkale Belediyesinden İşçilerine Yüzde 20 Zam
Boz Topraklara Umut Olacağız
Boz Topraklara Umut Olacağız
İstanbul'da Yüzümüz Gülmüyor 3-0
İstanbul'da Yüzümüz Gülmüyor 3-0
  YAZARLARIMIZ
Aleviler Eğitimde Hak İhlallerine Karşı Yürüyor !..
09 Ekim 2014 Perşembe Bu yazı 17446 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

MEB lığının eğitim alanında yaptığı haksız ve  keyfi uygulamaları sonucu  eğitimde hak ihlallerine ve zorunlu din dersi uygulamalarına  karşı, Alevi örgütlerinden  Alevi Bektaşi Federasyonuna   bağlı Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri,Alevi kültür dernekleri, Hacı Bektaş-ı  Veli Anadolu  Kültür Tanıtma Vakfı  ile  Nevşehir  - H.Bektaş ilçesinde  H.B.V. Kültür  Derneği  Genel Merkezinde bir araya gelen Alevi Bektaşi örgütleri , kurumları Zorunlu Din Dersi uygulamalarının kaldırılması için , Eşit yurttaşlık talepleri  için Laik demokratik Cumhuriyet değerlerinin korunması ,Demokrasinin ,İnsan hak ve özgürlüklerinin ,Düşünce ve İnanç özgürlüğü için tüm toplumun  Eşitlik ve paylaşımdan yana ,Barışı ve  sevgiyi esas alarak  Hacı Bektaş Müzesi önünde hareket ettiklerini  yürüyüş kollarının birleşerek artması  ile  9 Ekim günü yol güzergahlarında bulunan  ilimiz de Hasan dede Ocağını ziyaret ederek , Kırıkkale den de  katılımlar yapılarak  yürüyüşlerini  devam ettirecekler. 12 Ekim de  Ankarada tertiplenen  miting ile  Sıhhiye meydanında  destek verecek diğer demokratik kitle örgütleri  ile birlikte seslerini ve taleplerini daha güçlü ve etkili  olarak hükümete duyurabilmek için  çalışmaların hızlandığı ve kitlesel bir katılımın olması beklenilmektedir.  15 Eylülde  Dersim Düzgün baba ocağında  başlayan  yürüyüş  böylece diğer 12 ocağın Ankara da bir araya gelmesi ile   sonlanmış olacak.

      bir kısım öğrencileri yok sayan   ,asimilasyona tabi tutan  ,baskıcı, tekçi  anlayışa  karşı  okullarda zorunlu din derslerinin  artarak devam ettiği, liselerde  her okulda   İH Sınıflarının açılması, Yine orta öğretim yönetmeliğinde yapılan değişiklikle okullarda  ibadet  yerlerinin  zorunlu hale gelmesi  ,  türban’ın ilköğretim sınıflarına kadar  serbest hale gelmiş olması, devletin gelenekçi dinci anlayışının  artarak devam ettiğini göstermektedir. 4+4+4  sisteminde ,TEOG uygulamaları sonucu  ME Bakanlığınca   okullarda İslam’ın siyasallaştırılarak  Türk - İslamcı  dindar gençlik yetiştirme  çabaları  hızla devam ediyor.

     Laik ve demokratik eğitimin yerine bilimsellikten uzak , ırkçı, gerici ,Çağdışı bir yapılanmayı hedeflemekte.  Hükümet  toplumsal katmanların hiçbir    taleplerini  ciddiye almıyor, yok sayıyor, görmezden geliyor, hatta  yapılan açıklamalarla   tüm bilimsel derslerin  fen ve sanat derslerinin  okutulmasını tartışmaya açıyorlar.matematik ünitelerinden dört temel işlemin dahi  dışarıdan öğrenilebileceği belirtiliyor.  Amaç eğitimin  dinselleştirilmesi,paralı hale getirilmesi, kısaca eğitimin özelleştirilmesi hedefleniyor. işsiz ve yoksul ailelerin çocuklarını  öncelikle imam hatip liseleri olmak üzere , diğer meslek liselerine yönlendirmek amaçlanıyor.  Oysa eğitim  emekçileri, sendikaları   eğitimin tamamen parasız olmasını yıllardır savunmaktalar. okullarda Çağdaş bilimsel eğitim yapılmalı.  Hükümet  her çocuğun mutlaka okumasını  sağlamak için gerekli   dikkati ve özeni  göstermelidir. Eğitime  genel bütçeden  yeterli  pay  ayrılmalıdır.  Maksadımız kimsenin dini eğitimine  karışmak değil,  sadece    Farklı inanç gruplarına mensup  öğrencilerinde olduğunu ,tek tip eğitimden  vazgeçilerek  o öğrencilerinde  eşit olarak hak ve hukuklarının korunmasını sağlamak  devletin ve hükümetin görevi olduğunu  hatırlamalılar. Adil davranılmalı   Zorunlu Din derslerinden vazgeçilmeli .   Bu konuda alınmış olan AİHM kararlarına uyulmalı. “

  Sonuç  olarak orta doğuda daha fazla kan ve göz yaşı dökülmeden ,ışid  çeteleri  bölgeden çıkartılmalıdır.

   Yürüyüş kollarına başarılar diliyorum  ve 12 ekimde sıhhiye  mitingine  katılmaya  çağırıyorum. Sevgilerimle.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
muzaffer  -  10-10-2014 - 12:22
İNSAN ODAKLI DUYARLILIĞINIZI YERELDEN KAMUOYU OLUŞMASINA KATKI SUNMASINI DİLİYOR SAYĞILARIMLA
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Bahattin Akyön
Pınar Taşcı YIKILMAZ
İsmail Dursun Kuzucu
Yener Kazan
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  25 Şubat 2021 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net