17 Ekim 2021 Pazar
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Yerel Medya Çalışıyor
Yerel Medya Çalışıyor
Sözleşmeli İdareci Uygulamasına Son Verilsin
Sözleşmeli İdareci Uygulamasına Son Verilsin
6. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Ödülleri
6. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Ödülleri
Müstakil Evde Yangın !
Müstakil Evde Yangın !
  YAZARLARIMIZ
POLİS DEVLETİ
16 Ekim 2014 Perşembe Bu yazı 26182 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

İnsanoğlu çabuk mu unutuyor? Yoksa balık hafızalı olmak bizim aziz milletimize mi ait bir özellik?

            Daha birkaç gün önce Ayn al Arab veya kamuoyunda bilinen adıyla Kobani şehri İşid militanlarınca kuşatılıp, iş ciddiye binince bazı grupların ülkemizde gösteri yaptığını hepimiz gördük.

            Hele Kürt siyasetini meclis içinde yapan bir partinin gençleri sokağa davet etmesi ile yapılan yürüyüş ve gösterilerin ülkeyi nasıl gerdiğini, otuz üç canın yittiğini, polislerin şehit olduğunu, yaralandığını, hatta yaralanan polislerin bazılarının hala hayati tehlikeyi atlatamadığını gördük.

            Ellerinde Molotof alan, hava fişek alanların polis araçlarını nasıl yaktığını gördük. Polislerin üzerine nasıl attığını ve adeta polisleri diri diri yakmak için Molotofları atma yarışına gittiğini gördük.

            Nusaybin’de ellerinde Molotof ile otobüsü durduran grupların nasıl kimlik kontrolü yaptıklarını ekranlardan izledik. O otobüsün içinde polis olsaydı, asker olsaydı, öğretmen, doktor kısaca o bölgede görev yapan bir kamu insanı olsaydı sonuç ne olurdu hepimiz tahmin ederiz. Ellerindeki Molotof ile diri diri yaksalar kim ne diyecekti.

            Toplumsal olayların baş aleti artık Molotof ve havai fişekler oldu.

            Devlet elbette bir çaresine bakacak ve bu kim ne derse desin resmen silah olan aletleri engellemek için adım atacaktı.

            Öyle de oldu ve hükümet polisin yetkilerini artıracak ve olaylarda daha etkili olmasını sağlayacak bir takım yenileştirme için adım attı.

            Vay efendim sen misin bu adımı atan.

            Bazı medya grupları başta olmak üzere bu işleri hükümetin meselesi görenler başladı homurdanmaya.

            “Polis devleti oluyoruz, sıkıyönetim geliyor, polislere olağan üstü yetki veriliyor” gibi algılarla kamuoyunu yönlendirmeye çalışıyor.

            Hepimiz izlemiş veya oraya gidip gelen bir yakınımızdan dinlemişizdir. Amerika veya Avrupa’da polislerin ne denli yetkili olduklarını. Ayrıca bu sadece oralarda değil dünyanın pek çok ülkesinde böyledir.

            Güvenlik güçleri elbette düzeni sağlamak için bazı yetkileri üzerinde toplayacak. Ben asla ve asla vursun kırsın insanları sorgusuz sualsiz yargılamadan mahkum etsin demiyorum. Elbette bir ölçüsü olacak. Ama bir yaptırımı da mutlaka olacak.

            Hepimiz görüyoruz artık polis göstericilere rica ediyor. Elbette demokratik hakkını vurmadan kırmadan yapanlara değil benim sözüm. Ama okul yakıp, müze yakıp, belediye binası yakıp, polis araçlarına zarar vermek değil resmen içindeki ile birlikte yok etmek amaçlı göstericilere de rica ediyor.

            Ne yapsın?

            Bir şey dese, tepkisini onların çok azıda olsa bir ölçüde kullansa hemen basın başta olmak üzere ülke yıkıcılar manşet yapıyor ve dünyaya servis ediyor. Güvenlik güçlerinin ardında duracak bir kanun da olmayınca o çocukların olaylara canla başla nasıl gitmesini bekleriz.

            Devlet yeni yapılanmaya gidiyor ve güvenlik kuvvetlerinin yetkilerini artırıyor. Doğrusu bu. Elbette aşırılığa karşıyız ama olması gerektiği kadarının da olması taraftarıyız.

            Kimse korkmasın. Bizim polisimiz Amerikan veya Avrupa polisi kadar hatta ondan kat ve kat güvenilir ve verilen yetkiyi ölçülü kullanır. Onların insanlıkları da, terbiyeleri de, eğitimleri de buna yeter. Kimse korkmasın bu kanunlar çıkınca polis devleti olmayız. Sadece o kahramanları biraz daha koruruz o kadar.

            Selam ve dua ile…


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
HUKUK HUKUK  -  16-10-2014 - 09:32
Kişilerin hukuk güvenliğinin sağlanması ancak, hukuk devleti aşamasına geçilmesiyle mümkün olabilmiştir. Çünkü hukuk devleti, var olan hukuk düzenine uygun davranmak zorundadır. Bireyler, hangi davranışların hangi hukuki sonuçları doğuracağını önceden bilirler, devletin uyacağı kurallar önceden belli olduğu ve yargısal denetim bulunduğu için, keyfi davranışlara karşı korunabilirler.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener Kazan
Kamil Öcal
MESUT ARLIER
Şevket ÖZSOY
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  16 Ekim 2021 Cumartesi
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net