29 Haziran 2022 Çarşamba
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Dışa Bağımlılığı Ortadan Kaldıracak
Dışa Bağımlılığı Ortadan Kaldıracak
Meslek lisesinde ekmek üretimi başladı
Meslek lisesinde ekmek üretimi başladı
Başkanım Mahallemde, Başkana Soruyorum
Başkanım Mahallemde, Başkana Soruyorum
Türkiye Şampiyonu Sporculardan İl Müdürüne Ziyaret
Türkiye Şampiyonu Sporculardan İl Müdürüne Ziyaret
  YAZARLARIMIZ
Laik Cumhuriyetimiz 91 Yaşında
27 Ekim 2014 Pazartesi Bu yazı 21568 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Türkiye Cumhuriyeti Osmanlı Devletinin 600 yıl süresi içerisinde Avrupa’nın Rönesans ve reform hareketlerini takip edememesi hezimetinden sonra doğmuştur. Emperyalistlerin ‘Hasta Adam’ diyerek paylaştıkları Osmanlı İmparatorluğunun küllerinden Atatürk’ümüzün yeniden inşa etti Laik Türkiye Cumhuriyeti Devleti kızgın bir ateş gibi ortaya çıkmıştır. ‘Hasta Adam’ nekahet dönemi sonunda ayağa kalkmıştır.

 

Laik Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Dünya Lideri Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk milletine miras bıraktığı en değerli armağanıdır. “Gençler, Cumhuriyeti biz kurduk, onu yaşatıp yüceltecek sizlersiniz”! “Benim naciz vücudum elbet bir gün  toprak olacaktır, fakat Türkiye Cumhuriyeti Devleti ilelebet payidar kalacaktır”! diyerek Cumhuriyeti rejimimizin önemini belirterek onu sonsuza kadar yaşatılmasını istemiştir.

 

600 yılda babadan oğlu geçen padişahlık ve halifelikten, laik, cumhuriyet yönetimine geçmenin bir çok engelleri olmuşsa da bu engeller de kolay aşılarak Türk milleti seçme ve seçilme hakları ile devlet yönetiminde görev almış, tek kişilik yönetimlere son vermiştir.

 

Cumhuriyetin kurucusu Atatürk dehası 1923 – 1938 yılları arasındaki 15 yıllık az bir zamanda çok büyük işler başarmıştır. Sanayi ve aydınlanma devrimleriyle savaşta fakirleşmiş Türk milletine yeni imkanlar sunmuştur. Devletin kıt imkanlarıyla fabrikalar, yollar, köprüler yapılmış ve yurdun her tarafı demir ağlarla örülmüştür.

 

Atatürk, cumhuriyetin laiklik yapısını çok önemsemiştir. “Türkiye Cumhuriyeti Devleti hiçbir suretle şeyhler, mecusiler, dervişler ülkesi olmayacaktır” derken din cambazlarının laik Türkiye Cumhuriyeti Devletinin içerisinde görev almayacağını önemle belirtmiştir. Orta doğuda laik cumhuriyetimizin ayrı bir önemi vardır. Laiklik yerine şeriat hükümlerinin cumhuriyetimizde yer alması durumunda orta doğudaki ilkel devletler sırasında yer alırız. Siyasal İslamcıların oluşturduğu orta doğu devletleri hep geri devletlerdir.

 

Cumhuriyet devleti yönetiminin siyasi, adli, sanayi, maili, ticari v.b gibi boyutları vardır. Devlet, alanlarında deneyimli, birikimli, iç ve dış siyasette yetişmiş idarecilerle daha iyi yönetilmektedir. Gelişmiş ülkeler sırasında gerilerde olduğumuzu sorguladığımızda; sanayimiz, milli sanayi yerine montaj sanayi, cari açığımız; sıcak para ile, tarım ürünlerimiz; ithal ürünlerle, adalet ve asayişimiz; paralel yapı ile, yeşil sit alanlarımız; imar yolsuzlukları ile, milli ve bilimsel eğitimimiz; dini eğitimle, iş alanlarımız; sendikasız taşeron işletmeciliği ile, iş kazalarımız; fıtrat ve mukadderat ile, gelir dağılımımız; aslan payını alanlara, sınırlarımız; kevgire, dış siyasetimiz; güçlülerin yönlendirmesine, komşularımız: düşmanlığa, yeni Türkiye vizyonumuz; eski Osmanlı ütopyasına dönüşen yolda yol almaktayız.

 

Allahtan, millet olarak sonumuzu hayır getirmesi dileklerimi sunarken Türkiye Cumhuriyeti devletimizin bölünmez bütünlüğü ile yurtta barış, Dünyada barışla savaşlardan, kargaşadan uzak kalarak 91. yılındaki Cumhuriyet Bayramımız kutlu, geleceğimiz mutlu olsun.

 

 

Tahsin Temel


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Kamil ÖCAL
Yener KAZAN
Sami GÜLER
Şadiye ERYILMAZ
Müfit ASLAN
Ahmet ULUSOY
Dede BULUT
Hidayet DOĞAN
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  28 Haziran 2022 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net