22 Ocak 2021 Cuma
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
18 AYDA BİRLİKTE BAŞARDIK
18 AYDA BİRLİKTE BAŞARDIK
İsyana Kulak Verin
İsyana Kulak Verin
 Bin 407 Çift Evet Dedi
Bin 407 Çift Evet Dedi
Kızılay 2020'de 8 Ailenin Evini 100 Bin TL Harcadı
Kızılay 2020'de 8 Ailenin Evini 100 Bin TL Harcadı
  YAZARLARIMIZ
Cumhuriyetin 91.Kuruluş Yılı kutlu olsun.
28 Ekim 2014 Salı Bu yazı 25912 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

28-Temmuz-1914 tarihinde başlayan birinci dünya savaşı 11 - Kasım -1918 tarihin de Almanya’nın ateşkesi kabul etmesiyle paylaşım savaşı olarak da adlandırılan, Avrupa merkezli küresel savaş.  1. Dünya savaşı sona ermiştir. Savaş sonrasında 9 Milyon asker hayatını kaybetmiş, 7.751.000 bin asker kayıp veya esir durumuna düşmüştür.21 milyon yaralı,  yaşadığı toprakları terk eden yüz binlerce insan göçmen durumuna düşmüştür. Dünya kan, gözyaşı, barut, ve zehirli gazlarda kullanılarak Savaşın acımasızlığını yaşarken emperyalizmin ve faşizmin sömürü,kan , işkence ve katliamlarla  beslendiğini savaşın başlangıç nedenleri olarak kabul ediliyor.  Günümüzde Saldırgan ve emperyalist ülkelerin geri kalmış ülkelerin ,halklarına ait  yer altı ve yer üstü zenginlik kaynaklarını ele geçirme amacı taşıdığını.Irak,Suriye ve Filistin de  yaşanan  işgal ve katliamların yine aynı amaçlı olduğu biliniyor.bunun yanı sıra  şeriatcı  İslami örgütlerin Işid ve hizbul kontralarının  Ortadoğu halklarına yapılan işkence ve zulüm  savaşmaktan öte çılgınlıktır.  Işid ve diğer  şeriatcı örgütlenmelerden uzak durulmalı , Ülkemizde ve bölgemizde çıkartılmalılar.    Irak ve Suriye’de yaşayan halklar üzerinde yapılan  katliamlar, sürgünler, göçler tam soykırımı hedeflemektedir.

   1. Dünya savaşında, Emperyalist ülkeler,Yeni sömürge toprakları  için,  milyonlarca insanı  cepheye göndererek  ,  ölmelerine sebep  olmuştur, ülkeler işgal edilmiş. Halklar yine göç ,sürgün  ve toprak  değişimi yaşanmış. İnsanlar Yıllarca  savaşın sebep olduğu acıları görmüş,açlık,işsizlik ve yoksulluk içinde yaşamaya çalışmışlar.   1. Paylaşım savaşı,  Dünyada yapılan savaşların en kanlısı olup, bu savaşa ve kamplaşmalara neden olan imparatorlukların, krallıkların birçoğu Almanya, Avusturya-Macaristan, Rusya ve Osmanlı İmparatorlukları sona eriyor. Osmanlı hanedanlığı  “İttifak devletleri “ yanında savaşa giriyor. Birçok cephede aynı anda savaşmak zorunda kalmıştır. Bunlardan Kafkasya, Çanakkale, Hicaz-Yemen cephesi, Sina ve Filistin, Irak, Galiçya ve Balkan cephelerinde savaşmasına rağmen.  topraklarının büyük kısmını kaybetmiştir.  Askerlerinin lojistik ihtiyacını dahi karşılayamaz durumdadır. Savaşa katılan devletlerin yönetim şekilleri değişerek Devrimler yapılmıştır. Birçok ülke bağımsızlığına kavuşmuştur.

     Anadolu, emperyalist, saldırgan devletlerce paylaşılmıştır. Bu saldırganlığı durdurmak için Anadolu ve Rumeli müdafaa -i hukuk cemiyetleri kurularak daha örgütlü, düzenli olarak direnişler geliştirilerek işgal edilen Anadolu  toprakları tekrar alınarak İşgalciler yurttan atılmıştır.  Yapılan Başkumandanlık meydan muharebesi zaferle sonuçlanınca kendi topraklarında Bağımsız, Eşit ve özgür yurttaş olarak insanca yaşamak için savaş sona erdirilmiş, barış ortamına ulaşılmıştır.kalıcı barış antlaşması ancak 24-Temmuz-1923 Tarihinde İsviçre’nin Lozan kentinde İsmet paşanın başkanlığındaki TBMM Temsilcileriyle İngiltere,Fransa,Romanya,Portekiz,Bulgaristan,Belçika,Rusya ve Yugoslavya  arasında imzalanmıştır.Lozan Barış Konferansı üyelerince imzalanan “ Lozan Barış Antlaşması” ile  ülkemizin bu günkü sınırları güvence altına alınmıştır.   “  M.Kemal paşa Erzurum kongresi sırasında zaferden sonra Hükümet şeklinin Cumhuriyet olacağını söylemişti.”Erzurum ve Sivas kongrelerinde alınan kararlara bağlı kalınarak, yapılan çalışmalar sonucunda TBMM’ de Cumhuriyetin ilanı 29-Ekim-1923 tarihinde ”yaşasın cumhuriyet “sesleri arasında kabul Edildiği’ni tarih, sayfalarına kayıt etmiştir.“ Atatürk Devrimleri” Dediğimiz süreç başlıyor. Saltanat kaldırılıyor,”Hâkimiyet kayıtsız şartsız Milletindir “ ilkesi 1921 tarihli Anayasada yerini alıyor. Demokratik, Laik, Sosyal, Hukuk devleti ilkelerinin hayata geçirilmesi, Cumhuriyet yönetimi içerisinde, Demokrasinin kişi hak ve özgürlüklerinin, kadın haklarının Anayasal güvenceye alınması, Cumhuriyetin Çağdaş ve uygar bir toplum yaratma çabası, akıl ve bilimin esas alındığı bilimsellik den yana, savaşların olmadığı Misakı Milli sınırlarımız içerisinde Komşularımızın toprak bütünlüklerine saygılı ve içişlerine karışmadan Barış içerisinde  yaşamak bu güne kadar cumhuriyet hükümetlerinin temel politikası olmuştur. Atatürk ilkelerinden olan “ Cumhuriyetçilik : Devlet idaresinde milli egemenliği, milli iradeyi ve hür seçimi esas kabul eden ilkenin adıdır.”

    91. yılını kutladığımız cumhuriyetin, günümüzde ciddi toplumsal taleplerin olduğu –Demokratik hak ve özgürlüklerimiz yok edilmeye çalışılmakta, Sorunların  arttığı   bir dönemden geçiyoruz. Biz bölgemizde savaşların, katliamların olmasını istemiyoruz. insanların göçmen durumuna düşmesini , sürgün hayatı yaşamalarını  istemiyoruz. Halklar  binlerce yıldır  yaşadıkları coğrafyada  yine  barış içinde birlikte  kardeşçe yaşamaları için gerekli Barış ortamına ulaşılmasını diliyorum. 

      Ayrıca Cumhuriyet bayramı kutlamalarına halkımız davet edilmeli resmi törenlerin yanı sıra yurttaşlarımızın katılmaları sağlanılmalı. Kutlamalarda halkın katılımı yoksa 29 -Ekim Cumhuriyetin ilanını bayram gibi kutlamış olmayız.  Tüm halkımızı Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına katılmalarını, İzlemelerini  Cumhuriyetin ilanına yakışır,kutlamanın yapılması, Barış ve Demokrasinin ,İnsan hakları ve hukukun egemen olması  dileğiyle herkesin, Cumhuriyet bayramını kutluyorum.   26.10.2014

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Ahmet Koç
Hakan Öztürk
Bahattin Akyön
İsmail Dursun Kuzucu
Pınar Taşcı YIKILMAZ
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  22 Ocak 2021 Cuma
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net