29 Ekim 2020 Perşembe
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Yeşil Vadi Bisikletlerle Şenlendi
Yeşil Vadi Bisikletlerle Şenlendi
Büyük Heyecan Yaşıyoruz
Büyük Heyecan Yaşıyoruz
Otomobil Devrildi 5'i Çocuk 8 Yaralı
Otomobil Devrildi 5'i Çocuk 8 Yaralı
Erteleme Yapılmadı
Erteleme Yapılmadı
  YAZARLARIMIZ
Okulda Dershane
28 Ekim 2014 Salı Bu yazı 27949 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Hükümet maalesef yıllardır birlikte hareket ettiği cemaatle ters düşünce eğitim ile hiç alakası olmayan bir karara imza attı ve sırf cemaate zarar vermek için Eylül 2015’de dershaneleri dönüşüm adı altında kapatacağını söyledi.

Dershaneleri kapatacakta bu hükümet, yalnız TEOĞ, YGS, LYS, KPSS devam ederken ek eğitim ihtiyacını nasıl karşılayacağını açıklamamıştı.

Nihayet hükümet bu ek eğitim ihtiyacını sözde karşılamak için “Amacına hizmet etmediği” gerekçesi ile 2008 yılında kapattığı okul  kurslarını yeniden açıyor.

Okullarda hafta içi ve hafta sonu açılan kursların muhteviyatı ilginç doğrusu; öğrencilerin “takviye ders” ihtiyacını, ücretsiz verilecek bu kurslarda karşılama kararı alan bakanlık, öğretmen açığını da ücretli öğretmenle karşılayacakmış.

Her okulda açılacak olan bu takviye kurslarda önce kendi okul öğretmenleri ders verecek, öğretmen sayısı yetersiz kalırsa, başka okullardan temin edilecek o da olmazsa üniversiteden hocalar gelecek.

Yayımlanan yönergeye göre hafta içi  22.00’ye kadar ders verilebilecekler, mezunlar halk eğitiminde ders alırken toplam öğrenciler yıllık 72 saat ders alacaklar. Devamsızlığa özen gösterilecek, devamsızlar kurstan atılacak. Öğrenci öğretmen seçebilecekmiş sanki seçebileceği öğretmen varda…

Bu hafta açılması beklenen kurslar öğretmen bulunamadığı için başlayamadı. Bu kurslarda öğretmenlerin eline ders başına net 9.04 TL geçecek. Öğretmenler bu kadar düşük bir ücretle ders vermek istemediği için de açılacak bu kurslarda görev almayı istemiyor. Öğretmenler idari zorlama ile ders alsa bile ataların bir sözü var “Gönülsüz pişen aş, ya karın ağrıtır yada baş” demişler.

En ilginci ise seviye sınıflarını oluşturdukları gibi her ay da deneme sınavları yapacaklarmış. Şimdi sormak lazım bu deneme sınavlarını hangi sorularla yapacaklar, hangi yayını kullanacaklar merak ediyorum.

Bu kurslar sınava hazırlamayacak diyen Milli Eğitim yetkilisi “Kurslar asla dershanelere alternatif olarak görülmemeli. Dershaneler, bir üst kuruma hazırlık için sürekli test çözdürülen, test tekniklerinin verildiği yerler olarak bilinir. Burada öğretmen ders kazanımlarına bakarak öğrencilerin bilgi ve becerilerini artırma adına gayretlerini ölçecek”.

Eee o halde okullarda açılacak kurslar sınavlara hazırlamayacaksa ne yapacak. Hafta içi derslerde tamamlayamadığı müfredatı mı? tamamlayacaklar. Yoksa biz okul saatinde bu eğitimi veremiyoruz mu demek istiyorsunuz.

Hani çocukların oynamaya vakti kalacaktı. Çocukluklarını yaşayacaklardı. Bu bir çelişki değil mi ? Yani okullarda açılacak takviye kurslarının hiçbir işe yaramayacağı aşikar.

Hükümetin bu yaptığı vatandaşı kandırmadan başka bir şey değil “Bakın ben dershaneleri kapattım ama alternatifini getirdim.” bahanesinden başka bir şey değil.

Daha önce okul kurslarında olduğu gibi şimdi de kısa süre sonra kayıtlı öğrencinin 3 de 2 si derslere gelmeyecek ve dersler boş geçecek. Çünkü yıllardır biz biliyoruz ki MEB bu kurslar ücretsiz olduğu için öğrenci kıymet bilmez, üstelik okula zarar verirler.

Bu sebeplerle artık hükümet yanlış yoldan bir an önce dönmeli ve dershanelere artık işlerini yapmaları için yol vermelidirler.


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Sadettin Şahin
İsmail Dursun Kuzucu
Kırlangıçoğlu Oktay
Erol Serkan Kılıç
Şevket ÖZSOY
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  29 Ekim 2020 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net