12 Ağustos 2020 Çarşamba
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Yola çıktığımız hiçbir grubu ve insanı yolda bırakmadık
Yola çıktığımız hiçbir grubu ve insanı yolda bırakmadık
81 İlde Kovid-19 Denetimi
81 İlde Kovid-19 Denetimi
Köprüde  İntihar Girişimi
Köprüde İntihar Girişimi
Kazankaya'dan İncesu Kanyonuna Yürüdüler
Kazankaya'dan İncesu Kanyonuna Yürüdüler
  YAZARLARIMIZ
MEHMET ÖZHASEKİ’YE DAİR DÜŞÜNCELER
28 Ekim 2014 Salı Bu yazı 22968 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Siyaset akademisi ilk dersini dinlemek için dersin yapılacağı salona aheste adımlarla ve düşünerek yürüyorum. Vakit Akşam vakti günün yorgunluğu tamda üstümde... Akademinin ilk dersini, yerel yönetimlerde çığır açmış, model olmuş efsane ismi Kayseri Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki verecekti.

Kendisini hiç görmesem de, sevgi ve saygı duyduğum, yüreğimde yer verdiğim, her daim takdirle andığım bir insanı ilk defa görebilmenin heyecanı hüzünlü yüreğimin atışını hızlandırıyordu.

Özhaseki, salona girdiğinde, mütevazilik kanatları yerde, eli yüzü ak, pak sevimli, güven veren ben de sizlerden biriyim mesajını veriyordu. Evet, belli ki o sadece ve sadece bir insandı. Sadece insan olmak ne güzel. Tüm unvanlardan ayrılarak, arınarak ve karşındaki insanları kendinle eşdeğer halin getirerek bu hissi verebilmek ne güzel.

 

Rabbin eşrefi mahlukat diye ifade ettiği, yaratılmışların en şereflisi payesini verdiği insana misal teşkil edecek birisiyle karşı karşıyaydık.

 

* * *

 

Evet Özhaseki gibi insanlar az bulunurlar, parmakla gösteririler, örnek olurlar. Hemencik çekim merkezi haline geliverirler. Oturmaları, kalkmaları, söylemleri bir başkadır. Eylemleri ve hitaplarıyla değerlerine değer katarlar ve nevi-şahsına münhasır birisi olurlar da bizim gibilere rol model olurlar...

Yaratılmışların en şereflisi övgüsüne mazhardırlar. Çünkü onların hayatında insan öncedir, kıymetlidir… Çünkü onlarda, Mevlana’nın hoşgörüsü, Yunus’un Rabbine aşkı Şeyp Edepalinin her şey insan içindir düsturu her bir hücrelerine hâkimdir.

Bu düşüncede, bu eylemde olan insanları tanımasanız da seversiniz hürmet edersiniz, örnek alırsınız. Bir selam dahi vermediğiniz, tanışmadığımız halde gönül hanenizde baş köşeden yer verirsiniz.

 

* * *

 

Mehmet Özhaseki Kayseri’ de tarihi icraatlara imza atan, dört dönemdir rekor oylarla seçilen yerel ve seçkin bir yöneticidir… Onun Kayseri de yaptıklarını başlıklar halinde sıralamaya kalksam bu köşenin alanı yetmeyecektir. Siyaset Akademisinin Deneyim paylaşımı dersi için Kırıkkale de hemen her cümlesini not aldım.

Ancak ben onun hakkında şahsımda oluşan intibalarımı ve düşüncelerimi anlatmak ve insani özelliklere dikkatleri çekmek istedim.

Evet, Özhaseki ders anlatırken, duruşuyla, samimiyetiyle, hoşgörüsüyle, mütevaziliğiyle hemen gözünüzde devleşiveriyordu. İcraatlarıyla, mütevaziliğiyle, sevgi ve hoşgörü hal ve ahvalleriyle tam bir insandı.

Belli ki o bir sevgi insanıydı. Belli ki o bir Osmanlı beyefendisiydi.

Doğduğun topraklarla ödeşmeyi, helalleşmeyi, hayırda yarışmayı, memleketine, insanına hizmet etmenin yollarını Özhaseki’den öğreniyorduk.

Özhaseki, DEĞİŞİM, YENİLİK diyordu. Değişime ayak uydurmayanlar hiç bir yerde kendilerine yer bulamayacaklardır diyordu. Ve devam ediyordu... Yüksek Lisans yapabilirsiniz, doktora yapabilirsiniz ve hatta Amerika da eğitimde alabilirsiniz... Ama insanı yönetme, anlama beceriniz parayı yönetme beceriniz yoksa başarısız olmanız mukadderdir.

İnsanlar doğduğu toprakları sever, Peygamber efendimiz bile, hicret ederken dönüp, dönüp defalarca ağaçsız, yeşilsiz, susuz Mekke’ye bakarak gözyaşı dökmüştür... O yüzden insanlar için doğduğu topraklarla duygusal bağ vardır. Öyleyse doğduğunuz topraklara hizmet etmelisiniz.

Mevki makam sahiplerine gelince, bende bir şey oldum dememeliler... Ülkemizde meydana gelen depremlerde hangi makamın paranın sahibi olursanız olun insanoğlunun ne kadar çaresiz, güçsüz oldukları ortadadır.

Bu sebeple eşrefi mahlukat olan İnsana değer vereceksin, yüzünü ekşitmeyecek, hor görmeyeceksin, Allah rızası gözeteceksin hizmet ettiğin insanları şucu, bucu diye ayırmadan sevecek ve iki dünyanızı heder etmeyeceksiniz.

Kendinizi insanınıza adayacaksınız, adanmış olacaksınız. İşte o zaman Allah tutan eliniz, yürüyen ayağınız, gören gözünüz olacaktır.

 

* * *

 

Türkiye de ve hatta Avrupa da tüm belediye başkanlarına örnek olacak olan, Kayseri Yerel Yönetimler Modeli incelenmelidir... Ve insanlarımız açısından da rol model olarak Özhaseki’nin bizatihi kendi örnek alınmalıdır...

Ve son söz olarak, Özhaseki’nin Kayseri den ayrılma vakti yaklaşmıştır. Memleketinde dört dönem hakikaten hizmetleriyle tarih yazmıştır, gönüllerde yerini bulmuştur... Artık tüm ülkeye,Türkiye ye hizmet vaktidir... 2015 seçimlerinde belediyeden ayrılarak milletvekili seçilmeli ve Tüm Türkiye ye hizmet etmelidir.

Özhaseki değişim diyordu. Bizde değişim diyoruz ve istiyoruz. artık Özhaseki için görevde ve mahalde değişim zamanıdır.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Erdal Geyikçi
Ahmet Tarlabölen
Şevket ÖZSOY
Ahmet Kankal
Bekir Eroğlu
Başar Özdemir
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  11 Ağustos 2020 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net