28 Ekim 2021 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
  YAZARLARIMIZ
ŞÜKÜRSÜZLÜK -4
30 Ekim 2014 Perşembe Bu yazı 28709 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Günümüzün hastalığı şükürsüzlüğü ele alıyorduk. Yazıyı Münür Arıkan’dan devamla bir öncekinden okumak konu bütünlüğünü sağlayacaktır. Lütfen bir öncekinden devamla okuyunuz.

İnsanlar niçin boşanıyorlar Sizce, Dostlarım?

Kader.

Elbette doğru. Ama bir de alt yapıda, derin yapıda, bilinçaltında şöyle bir şey yok mu; Eşi sadece eş olarak görmek. Ve eşliği ile ilgili, eş olarak yapabilecekleri bittiğinde onu terk etmek. Üstelik yapabileceklerinin bitmesine de gerek yok. Azıcık azaltsın, siz seyreyleyin gümbürtüyü.

Hâlbuki eşlerimizi hem eş, hem arkadaş, hem en iyi dost, hem en iyi akraba, hem en iyi can yoldaşı yapsak fena mı olur? Sevgilerine sevgi katsak? Adlarının yanına eklediğimiz değişik iltifatlarla, onları onura etsek. Bizimle olduklarına, kahrımızı çektiklerine, bizim için süpürge ettikleri saçları adına, en azından yaptıkları fedakârlıklara dem vursak, fena mı olur?

Eskiler maharet iltifata tabidir demiş. Ne güzel de demiş. Yukarıda anlattım. Çocuklarda şükürsüzlük sendromu var da, sanki bizde yok mu? Şükürsüzlük sendromu çağımızın manevi vebasıdır ve veba bulaşıcıdır. Ve siz çocuklarınızdaki bu hastalığın kimden bulaştığını gayet iyi biliyorsunuz artık.

Eşlerimiz yemek yapar, tuzunu beğenmeyiz. Ev işi yapar sitilini beğenmeyiz. Yardımcı olur, tarzını beğenmeyiz. O şükürsüzlük sendromu ilk bizde var çünkü.

Kadın evlenirken erkeğin şartlarını bilir, pna göre bu izdivacı kabul eder. Olur ya eşinin işi güzel gider maddi imkanları çok olur. Zaman gelir eşinin işi bozuldu maddi sıkıntıya girerse ondan daha çabuk bunalıma girmek neden?

Eş ailesine yani eş ve çocuklarına olan düşkünlüğünü başkalarından daha fazla öncelemezse buda şükürsüzlük olur. Eşini beğenmemek, çocuklarının davranışını sürekli eleştirmek ve kıyaslamak şükürsüzlük değil midir?

Kendi ailesine, annesine, babasına, kardeşine, yeğenine göstermiş olduğu saygı ve sevgiyi eşine göstermemek şükürsüzlük değil midir?

Ne olur sanki bir araba aldıysak, onun şükrünü arttırarak kullansak. Araba için şükür nasıl artar ki dediğinizi duyar gibiyim. Artar elbet. Dünyada 6 milyar insanın arabası yok. Ama aldığımız arabanın şükrünü arttıracağımıza, daha üç ay geçmeden modelini arttırmaya bakıyoruz. Çünkü eskiyor onun verdiği mutluluk ve haz. Ve hemen daha iyi, daha yeni ve daha süper bir model peşine düşüyoruz.

Yüksek model araba alanlara bir sözümüz yok. Ama ne olur, aldığı arabanın şükrünü de modelini yükseltmeye çalıştığı kadar yükseltse insan?

Ne olur, ailesini huzurla gezdirse? Arabanın içini eşine ve çocuklarına zindan etmeden, fırça atma yeri haline getirmeden, mutlu ve huzurlu bir şekilde o anın hazzını yaşasa? Hissetse, araba ne büyük bir nimettir. Ve bunu çocuklarına da hissettirse.

Akrabalarını da dolaştırsa. Sebepsiz – habersiz, çat kapı çalsa bir gün. Uzak bir akrabasına. Araba aldım da, sizi bir gezdireyim dese, ne olur?

Yolda kalmışları alsa, arabasına güvenli olarak.

Ehliyeti olmayan bir kişiyi kendi arabasında eğitse. Onun da ehliyet almasına yardımcı olsa?

Her ay en az bir hayır işinde kullansa arabasını. Dese ki, arabam hazır. İstediğiniz zaman alabilirsiniz. Ne olur, sırması mı sıyrılır?

Evet yine bitmedi konu.Devam edeceğiz bir sonraki yazımızda.

Selam ve dua ile…


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
İsmail Dursun Kuzucu
MESUT ARLIER
Yener Kazan
Nesrin Bulat
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  28 Ekim 2021 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net