06 Ağustos 2020 Perşembe
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Salgınla Mücadelede Kırıkkale Pilot İl Oldu
Salgınla Mücadelede Kırıkkale Pilot İl Oldu
Salgın Denetim Merkezi faaliyetlerine başladı
Salgın Denetim Merkezi faaliyetlerine başladı
YKS’de YİNE ABC KLASİĞİ
YKS’de YİNE ABC KLASİĞİ
 Kırıkkale'ye 55.5 Milyon TL yardım yapıldı
Kırıkkale'ye 55.5 Milyon TL yardım yapıldı
  YAZARLARIMIZ
ÖZAL’IN KARAOĞLAN’I, ALPARSLAN PEHLİVANLI
04 Kasım 2014 Salı Bu yazı 32701 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Yıllar önceydi, askerlik görevimi ifa ediyordum. TRT’nin akşam haberlerinde almıştım kara haberini, ne kadar da üzülmüştüm. Türkiye ve Kırıkkale çok değerli bir siyasetçisini kaybetmişti. Belediye seçimleri öncesinde bir ilçe başkanıyla siyasi bir tartışma yapan Alparslan Pehlivanlı Keskin belediyesini ziyareti sonrasında arabası seyir halindeyken önü kesiliyor ve kurşunlanıyordu. Ve oracıkta ruhunu Rabbine teslim ediyordu.

 

Özal’ın Karaoğlan diye hitap ettiği Alpaslan Pehlivan’lı ismi gerçekten Kırıkkale için efsane bir isimdir. Hemen her kesimden herkese bir şekilde faydası dokunmuş bir çok kişinin iş, aş, ekmek, mevki, makam sahibi olmasına vesile olmuş bir yiğit insandır.

 

Kırıkkale de nerede siyaset adına bir şeyler konuşuluyor olsa orada ismi mutlaka geçecek ruhuna dualar, fatihalar gönderilecektir. İlimizin siyasi tarihinde çok önemli bir yeri olmasına rağmen bu önem maalesef vefat ettikten sonra devam etmedi. Vefat yıl dönümlerinde dahi şehirde ciddi hiç bir organizasyon yapılmadı. Evet, memleketine sevdayla bağlı siyasetçisine, Kırıkkale vefa göstermedi. Halbuki Kırıkkale’de onu yakından tanıyan, hatırası olan o kadar çok etkili, etkisiz, yetkili, yetkisiz insan var ki…

 

Alparslan Pehlivanlı vefatından sonra onun adını yaşatmak adına bir caddeye ismi verildi ve öylece kala kaldı. Ne ölüm yıldönümlerinde, ne de başka zamanlarda hakkında ciddi araştırmalar yapılarak bir makale, bir kitap ortaya çıkarılamadı. Hatta ölüm yıldönümlerinden çoğu kimsenin haberi bile olmadı.

 

Pehlivanlı’nın Kırıkkale’de taban siyaseti yapan, ekip siyaseti yapan, bölgecilik yapmadan hemen herkesi kucaklayan, yardım eden bir siyasi anlayışı vardı. Her hafta sonu mutlaka iline gelirdi. İle gelişinde il sınırlarında büyük kalabalıklar tarafından Bakan gibi karşılanır, omuzlarda gezdirilir, gözünün içine bakılırdı. Sevilirdi, sayılırdı, gönüllerde yer bulurdu.

 

Alparslan Pehlivanlı hakkında kitap yazılacak, belgesel yapılabilecek bir siyaset adamıdır. Kırıkkale’nin hemen her ilçesinde köyünde sevilen, sayılan bir siyasetçiydi. Hiç bir zaman bölgecilik yapmadı. İmkanlarının ötesinde Meclise gelen her kişiye yardımcı olmaya çalışırdı. Pehlivanlı Anavatan partisi için de önemli bir isimdi.

 

Partide çok önemli görevler üstlendi. Genel Başkan Baş Danışmanlığı, MKYK üyeliği, Genel Sekreter Yardımcılığı, TBMM Adalet Komisyonluğu Başkanlığı gibi görevler ifa etti. Bu görevlerinin ötesinde “bakan” kadar sözü geçen liderlik özellikleri olan bir siyasetçiydi.

 

İlimizde onunla birlikte siyasette zirve yapmış kimi isimler siyasette ondan sonrada varlıklarını korumaya devam ettiler. Şimdilerde siyasetle uğraşmıyor olsa da, şehirde varlığını koruyan iki dönemdir oda başkanlığı yapan Cemalettin AKDOĞAN o dönem Kırıkkale Belediye Başkanıydı. Geçen dönemin Keskin Belediye Başkanı Yahya UCAÇELİK o dönemlerde siyasete başlamış Belediye Başkanlığı yapmıştı. Yine eski Delice Belediye Başkanı Ekrem Karakaya beş dönem başkanlık yaptıktan sonra siyaseti kendi isteği ile bıraktı.

 

Balışeyh eski Belediye Başkanlarından Dursun Şen o yıllarda iki dönem Belediye Başkanlığı yapmıştı. Balışeyh onların döneminde İlçe olmuştu. Hala Balışehyte etkisinin var olduğunu hiç kimse inkar edemez.

 

Eski İl Genel Meclis üyelerinden Arslan Örs demir siyasetle uğraşmıyor olsa da siyasetle uğraşan bir çoklarının ondan akıl aldığını biliyoruz. Arslan Örsdemir’de o dönemin en etkili siyasetçilerden birisiydi.

 

Alparslan Pehlivanlı zamanının ismini anamadığım kimi isimlerden bazıları Ak-partide kimisi MHP de siyasete devam ediyor, kimileri ise olanı biteni geriden izlemekle yetiniyor.

 

* * *

 

Rahmetli Alparslan Pehlivanlı’yı kimi yönleriyle geçen yıllarda kaybettiğimiz Muhsin Yazıcı benzetirim. Pehlivanlı da, tıpkı Rahmetli Yazıcı oğlu gibi, mert, dürüst, sözünün eri, ekipçi, vefalı bir insandı.

Hemen her yerde sözü geçen, Türkiye sevdalısı, Kırıkkale sevdalısı, bir siyasetçiydi. Anavatan Partisinde her zaman güçlüydüler. Partinin ilk yirmi ismi sayılsa en az beş altı ismin içinde sayılabilirdi.

Partide ekip halinde hareket ediyorlar, güçlerini birleştirerek güçleniyorlardı. Anavatan camiasında ve tüm Türkiye teşkilatlarca tanınırdı, bilinirdi, sözü geçerdi. Başbakan Turgut Özal’ın Karaoğlan aday olmasın demesine ve muhalefetine rağmen TBMM Adalet Komisyonu Başkanlığına aday olup seçilmişti.

 

Komisyon Başkanı seçildikten sonra ülkücü kesimle ilişkileri bir af tasarısıyla gündeme gelmişti. Bu tasarıyla ceza almış eski ülkücülere af çıkarılmasını istiyordu. Türk Ceza Kanunu’nun 313. Maddesindeki değişiklik Meclis Genel Kuruluna Pehlivanlının gayretleriyle iner... Mecliste Burhan Kara, Nedim Budak, Gökhan Maraş gibi isimler başta olmak üzere, çok çaba sarfederler ve yasa çıkar o gün cezaevlerinde olan birçok ülkücü tahliye olurlar...

 

Özal Cumhurbaşkanı olunca, yapılan ilk kongrede Hasan Celal GÜZEL safında yer tuttular. Özal köşke çağırır ve rica eder, hepinizde çok hakkım var Akbulut’u destekleyin der, fakat ikna olmazlar kapıdan çıkarken biz Hasan beyin yanına gidiyoruz derler. Fakat kongreyi kaybederler.

Akbulut tarih olunca, sonraki kongrede Mesut Yılmaz’la beraber hareket ettiler.

 Pehlivanlı, bir toplantıda espri yapar:

- Sayın Yılmaz, bizi yanınıza almak istediniz ama bizler tehlikeli insanlarız. Güzel’e sahip çıktık, batırdık. Akbulut’a sahip çıktık batırdık, şimdi sıra size gelmesin der... “

 

Mehmet Keçeciler’in, Mesut Yılmaz ‘a rakip olduğu kongrede, kongreyi Alparslan Pehlivanlı ve arkadaşları sayesinde kazanacaktır.

Alparslan Pehlivanlı Kırıkkale için olduğu kadar Türkiye için çok önemli bir isimdir. Onun döneminde siyaset yapanlar onunla tanışmış, konuşmuş olanlar bunu çok iyi bilirler. Kırıkkale’ye her anlamda çok faydası dokunmuş, memleket için önemli işler yapmaya çalışmış bir gönül insanıydı.

Gittiği günden bu yana boşluğu hissedilen bir siyasetçiydi. Halen de bu siyasi boşluğun dolduramadığı konusunda birçokları mutabık...

Kırıkkale’ de Pehlivanlıyla ilgili birçok kişinin, birçok hatırları vardır. Bu hatıraların derlendiğinde bile, ortaya bir kitap çıkacağını düşünürüm.

 Pehlivanlıyı rahmetle anıyor, ruhuna Fatihalar gönderiyorum...

 


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Kırlangıçoğlu Oktay
Halil Eşmebaşı
Erdal Geyikçi
Başar Özdemir
Ahmet Tarlabölen
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  05 Ağustos 2020 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net