27 Mayıs 2022 Cuma
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Mücadelede Aileleri Katıyoruz
Mücadelede Aileleri Katıyoruz
MKE’de Yaşanan Tüm Sorunları CHP İktidarında Çözeceğiz
MKE’de Yaşanan Tüm Sorunları CHP İktidarında Çözeceğiz
Keskin'e Cönger Atandı
Keskin'e Cönger Atandı
Havalandırma Boşluğuna Düşen Kedi Yavruları Kurtarıldı
Havalandırma Boşluğuna Düşen Kedi Yavruları Kurtarıldı
  YAZARLARIMIZ
Malul Sayılmayan Gaziler
18 Kasım 2014 Salı Bu yazı 51340 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Gazilik peygamber sıfatıdır. Gazi kutsal topraklar için mücadele veren Selahattin Eyyubi’dir. Yeni bir vatan için çarpışan Alparslan’dır. İstanbul’da Fatih, Sakarya’da Mustafa Kemal’dir.

 

Günümüz Türkiye’sin de ise kutsal dava için canını ortaya koyan vatan evlatlarına sıradan vatandaşlar olarak “Gazi” diyoruz. Fakat devlet bizim gibi düşünmüyor ve onları “Muharip Gazi”, “Harp Malulü”, “Malul Sayılmayan Gazi” gibi isimler veriyor.

 

Kamu görevini yerine getirirken yaralanan fakat Gazi ve şehit aileleri ile ilgili çıkarılan kanun kapsamında değerlendirilmeyen kişilere, “Malul Sayılmayan Gaziler” deniyor.

 

Malul Sayılmayan Gaziler İle Malul Gaziler arasındaki fark ise sadece aldıkları yaranın malul gazilere göre daha az olmasından başka bir şey değil. Yani kurşun sıyırmış sen az kahramansın sen kendini vatana daha az feda etmişsin diyorlar. Ne yapsın bu vatan evlatları; şerefsizin kurşununun nereden geleceğini tahmin edemez ya!  Bu sebeple malul gazilik unvanı ve bu unvana sahip vatandaşlara sağlanan haklardan mahrum bırakılmaktadırlar.

 

Maluliyet oranlarını belirleyen kurumlar bile aynı olaya farklı açılardan bakıp, malulluk derecesinde farklı uygulamalar yapabilmektedir. Malulluk derecesini hesaplayanlar sadece fiziki mağduriyete değil manevi mağduriyete daha fazla önem vermelidirler.

 

Öncelikle kavram kargaşasının ortadan kaldırılması ve vatanı için görev yaparken yaralanan bu insanlara  sadece  “Gazi” denilmelidir. Gazilere tanınan haklarda ortak olmalıdır.

 

Malul Sayılmayan Gazilerin gazi unvanı alamamaktadır. Yıllar süren mücadeleleri sonunda ancak “iş” imkanı verilmiş, başka da bir ilgi gösterilmemiştir.

 

Türkiye çapında teşkilatlanan malul sayılmayan gaziler web sitelerini kurmuşlar ve bütün ülkede kendileri durumunda olanlarla irtibat halinde olarak mücadelelerini daha güçlü olarak yapmaya çalışmaktalar.

 

Kırıkkale’de de kendilerini anlatmaya çalışan gazilerimiz özellikle siyasi partilere seri ziyaretler yaparak sorunlarını anlatmaktadırlar. Lakin sorunlarını çözme merciinde olan iktidar partisinin vurdumduymaz tavırları, gazileri üzmekten başka bir şeye yaramıyor.

 

Malul olmayan gazilerin talepleri sadece, mevcut gazi ve şehitlik olgusu çerçevesinin genişletilmesi, özellikle Malul Sayılmayan Gazilerin diğer gazilerin hakları da daha âdil bir biçimde yeniden gözden geçirilmelidir.

 

Ayırmaksızın tüm gazilere madalya verilerek onura edilmeleri sağlanabilir. Vatanı için canını ortaya koyan ve bu gençlere diğer gazilere verilen eğitim, istihdam, rehabilitasyon gibi imkanlardan yararlanabilirler.

 

Gazilerimizin gayet insani ve hak ettikleri bu imkanlardan  bir an önce faydalanmaları ve devlete millete değil ama hükümetlere olan kırgınlıkları giderilmelidir.


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
ayhan  -  06-10-2015 - 15:46
Daha yeni Genelkurmay Başkanlığına dilekçe gönderdim. Aradılar ne istiyosun diye, talebime verdikleri cevap cok ilginç. \" Siz çatışmada yaralanmışsınız ama gazi değilsiniz\"
Erkan Tutucu  -  27-11-2014 - 17:39
Helal olsun size, bizim düşüncelerimizi çok güzel anlatmışsınız. Bir madalyayı çok gördüler bu bayrağın renginde bizimde kanımız var.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Hidayet DOĞAN
Şadiye ERYILMAZ
Sadettin KARALÖK
İdris KARAKUŞ
Sami GÜLER
Cenk DOĞAN
İlknur TUNEY
Yener KAZAN
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  26 Mayıs 2022 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net