26 Eylül 2020 Cumartesi
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Besicilik zor duruma
Besicilik zor duruma
Tekin, Temizlik Aracıyla Cadde Ve Sokakları Temizledi
Tekin, Temizlik Aracıyla Cadde Ve Sokakları Temizledi
Muhasebecilerden Örnek Davranış
Muhasebecilerden Örnek Davranış
Şimşekler Sultanbeyli'ye Bileniyor
Şimşekler Sultanbeyli'ye Bileniyor
  YAZARLARIMIZ
Dünya Çocuk Hakları Günü
25 Kasım 2014 Salı Bu yazı 20921 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

İnsanlık ailesinin varlığının devamı için çocuklara, özgür bireylere  ihtiyacımız var.Çocukların   yaşam,eğitim,sağlık, bakımlarının  güvence altına alınması ve tüm insanlarca korunmaları için  BM 20 kasım 1989  da “ Çocuk Hakları Sözleşmesini “ imzaya açıyor. Ülkemiz  2 eylül 1990 da imzalıyor. 1995 yılında onaylıyor.  Ve  aynı yıl iç hukuk kuralına dönüşerek uygulanmaya başlıyor. Bugün 193 ülkenin taraf olduğu kapsamlı bir sözleşmedir. Bu sözleşme ile  on sekiz yaşına kadar her insan çocuk kabul edilmiştir. Sözleşme ile  Amaçlanan Çocukların en iyi bir biçimde ,saygın,onurluca ,eğitimli, güvenli ,istismar ve sömürüye maruz kalmadan  ,aile,toplum ve devletçe korunarak, bakım ve güvenliğini  insanca yaşamalarını sağlamak  olarak özetlenebilir. Dünyada 2 milyar 850 milyon çocuğun   olduğunu  konu ile ilgili yaptığım araştırmalarda öğrendim. Ülkemizde ise  22  milyon, altı yüz bin çocuk  var.” Çocuk hakları bütün   çocuklar içindir.” Bu sözleşmeyi tüm anne babaların mutlaka okumaları ve çocuklarına okutmaları önemlidir. Ayrıca özürlü çocuklar özel olarak korunurlar.

       Çocuklarımız haklarını ne kadar biliyorlar. Buna aileleri ve kendimizi de dahil edelim ,kim öğretti , nasıl bilsinler. Toplam : 54 madde  18 sayfalık  küçük bir kitapta toplanmış.  Sözleşmede bazı hususları belirtmekte fayda var.Bütün çocukların  Eğitim ,Sağlık, dil ve inançlarını ,özgürce seçme, düşüncelerini ifade etme ,Kimlik ve vatandaşlık hakkı , aile bağlarının korunması temel kabullerdir..Çocuklar büyüklerin çalıştığı işlerden çalıştırılamazlar. Silahlı çatışmalarda ve savaşlarda  korunma  hakları vardır.  Kadın ,çocuk ve yaşlılara ateş edilmez. Daha doğrusu  silahsız ve savunmasız hiçbir insan katledilmemeli. Tüm dünya Çocukları Barış ortamında yaşamayı severler. Dünyayı çocuklar  yönetse  hiçbir köşesinde kan akmaz ,sorunlar hemen çözülür. Hiç değilse İnsanlık daha güven içerisinde olur. O zaman Silahlanmaya ve savaşlara bütçe ayrılmayacağı için ,  dünyada açlıktan insanlar ölmez.   vatan şairi Nazım Hikmet , Söylesene Vera , “Çocuklara sıkılan hangi kurşun kahpe değildir. “ diye sorar,Dil, din,rengi ve cinsiyeti ne olursa olsun   günümüzde yoksulluktan, savaş ve çatışmalardan, hatta bir olumsuzluğu protesto etmek için sokağa çıkan kardeşimiz Berkin Elvan, Uğur Kaymaz’ı  dünyada katledilen  tüm çocukların anısını temsilen  onları  sevgi ile anıyorum. Gezi direnişinde çocuklarımız  sokak ortasında  katledildiler. Bu cinayetlerin sorumluları aramızda  dolaşmakta. Bir çoğunun kamu görevlisi olduğu herkesçe bilinmesine rağmen   suçlular tespit edilemiyor ,bulunamıyor. Yargı önüne çıkartılamıyorlar.  O genç çocukların mahkeme dosyaları il,il gezdiriliyor.  Yazık   onlarca  çocuk ölümleri özellikle gezi  direnişinde ,Şengal de  ,Filistin de  yaşandı  yetmezmiş gibi dünyanın çeşitli bölgelerinde çocuklar katledilmeye devam ediliyor. Yaşanan savaşta ve gerici Işid  çetelerinin saldırılarında en fazla çocuklar , kadınlar ve yaşlılar   etkileniyor.

     Çocuk Hakları Sözleşmesini ilk imzalayan ülkelerden birisi olmamıza rağmen,  Ülkemizde çocuklara karşı uygulanan hukuksuzluklar bir hayli fazla.  yedi milyon işsizin olduğu ülkemizde bir milyon çocuk işçiler   sendikasız ve sigortasız olarak  ağır ve tehlikeli işlerde çalıştırılmakta. Çocuk emeğinin sömürülmesi bu bozuk,çarpık, plansız,denetimsiz  ortamda işverenler ve toprak sahipleri yararlanmakta.  Sokaklarda , çadırlarda yaşayan   en son Antalya da  Suriyeli bir ailenin  soba zehirlenmesinde üç çocuğunun ölümü, görülüyor ki  yoksulluktan çocuklar ölmekte.  İnşaat   ve tarım işlerinde çalıştırılan çocukların  , bir çoğu ailelerin ihtiyaçları nedeniyle mecburen çalışıyorlar. Bölgesel farklılıklar nedeniyle yeterli eğitimi alamayan öğrenciler var. Kız çocuklarının küçük yaşta  evlendirilmeleri  (Çocuk gelinler ) ,uyuşturucu ve bağımlılık yapan içecekleri  kullanan çocukların varlığı  bir toplumsal hastalık  her gün artmakta.   Bu salgın mutlaka önlenilmeli. Gönüllü güvenilir insanlar bu çalışmaya alınarak  mücadele edilmeli. medya   üzerine düşene yapmalı .  Hükümet gerekli önlemleri almalı Tüm toplum ve aileler  yasaların uygulanmasını takip etmeliyiz. “ Çocuklar ölmesin “ diyelim.  Sevgiyle kalın.

   

Dünyayı Verelim  Çocuklara  - Nazım Hikmet

Dünyayı verelim çocuklara hiç değilse bir günlüğüne
allı pullu bir balon gibi verelim oynasınlar
oynasınlar türküler söyleyerek yıldızların arasında
dünyayı çocuklara verelim
kocaman bir elma gibi verelim sıcacık bir ekmek somunu gibi
hiç değilse bir günlüğüne doysunlar
bir günlük de olsa öğrensin dünya arkadaşlığı
çocuklar dünyayı alacak elimizden
ölümsüz ağaçlar dikecekler

                                                                                                                                                  Hüseyin Güney


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Nursan Gül Annaç
Nesrin Bulat
Başar Özdemir
Kırlangıçoğlu Oktay
Bekir Eroğlu
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  25 Eylül 2020 Cuma
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net