17 Ağustos 2022 Çarşamba
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Beton Yollarımızı Önemsiyoruz
Beton Yollarımızı Önemsiyoruz
YKS'de ABC Klasiği
YKS'de ABC Klasiği
Aracın Devrini Alıp, Ücretini Vermeyen Dolandırıcılar Yakalandı
Aracın Devrini Alıp, Ücretini Vermeyen Dolandırıcılar Yakalandı
Devrilen Otomobildeki 3 Kişi Yaralandı
Devrilen Otomobildeki 3 Kişi Yaralandı
  YAZARLARIMIZ
Cami’de Bizim Cemevi’de, Tunceli’de Bizim Ankara’da
01 Aralık 2014 Pazartesi Bu yazı 38913 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Bilge Lider Devlet Bahçeli’nin deyimi ile “İcazet ve vesayet” altında başbakanlık yapan Ahmet Davutoğlu “Cesaretin varsa Tunceli’ye gidersin” burada  söylediklerinizi Tunceli’de de söylersin  Cesaretiniz ve yüreğiniz varsa” diyerek aslında hiç siyaseti bilmediği, Devlet Bey’i tanımadığını göstermiş oldu.

Devlet Bey, bu seviyesiz çıkış üzerine Tunceli’ye giderek Davutoğlu’nun lafını ve yüzünü yere düşürdü. Bunun üzerine  Davutoğlu kaçak güreşmeye başladı.

Tunceli ziyaretini kısa tutan Devlet Bey’e şehir esnafı kepenk kapattı, cemevi görüşmeyi kabul etmedi. Organize bir davranışın olduğu bir yerler tarafından organize edildikleri belli oldu. Sade Tunceli’li kardeşlerimizin aslında düşüncelerini yansıtmayan bu tutum Türk misafirperverliğine de uygun bir davranış değildi.

Yaptığı konuşmada Ankara’da söylediğini tekrarlayarak “1937-38’de Tunceli’de baş gösterenler isyandır. Bu isyana karışanlar da devrin bölücü teröristleridir.” diye konuştu. Birileri gibi batı’da farklı doğu’da farklı konuşmadı.

Alevileri ve Aleviliği istismar etmedi. Çalıştaylarla oyalamadı. Boş sözlerle kandırmadı. Özü neyse sözü de “o” oldu.

Bu kapsamda  toplumsal barışı sağlayacak, ayrılıkları ortadan kaldıracak  MHP’nin ve Devlet Bey’in önerilerini şu şekilde sıralayabiliriz.

1- Aleviliğin öncelikle nitelikli eğitim ve nitelikli kadro ihtiyacını karşılayacak “Türkiye Alevilik Araştırmaları Merkezi” devlet desteğinde kurulmalıdır.

2- Bu merkez genel bütçeden ayrılacak ödenekle desteklenmeli ve idari bakımdan özerk olmalıdır.

3- Alevi inanç önderlerinin akademik seviyede eğitilmesi için İlahiyat Fakültelerinde “Tasavvuf İlimleri Bölümü” kurulmalıdır.

4- Milli Eğitim Bakanlığınca din kültürü ve ahlak bilgisi derslerinin müfredatına, doğrudan Alevi toplumunun katılımıyla şekillenmiş doğru, objektif ve bilimsel bilgiler dahil edilmelidir.

5- Bu kapsamda olmak üzere Alevi İslam inancı önderlerinden, konusunda uzman ilahiyatçılardan ve akademisyenlerden oluşan “Özel İhtisas Komisyonu” kurulmalıdır.

6- Kültür Bakanlığı ve ilgili kuruluşların işbirliği ile Alevi İslam inancının ve tarihi-kültürel şahsiyetlerinin envanteri ve külliyatı çıkarılmalı varsa yabancı dilde olanlar Türkçeye çevrilmelidir.

7- Diyanet İşleri Başkanlığı ortaya çıkacak külliyatın orijinallerine sadık kalarak yayınlanmasında istişare ve işbirliği içinde olmalıdır.

8- Alevi İslam inancını da bünyesinde temsil edecek şekilde Diyanet İşleri Başkanlığı’nda yapısal ve radikal düzenlemeye gidilmelidir.

9- Cemevi gerçeği, siyasi dürtülerden uzak, önyargılara takılmadan ve ‘Cami-Cemevi’ karşıtlığına dönüştürülmeden tam olarak kabul edilmelidir.

10- İnanç, ibadet ve kültür hayatımızın bir unsuru olan Cemevlerine devlet yardım etmeli, genel bütçeden ödenek tahsis edilmelidir."

 

Milliyetçi Hareket Partisi her zaman Alevi kardeşlerimize somut tekliflerle yaklaşmıştır.. Aynı zamanda ülkenin her karış toprağının bizim olduğunu, istediğimiz her yerde istediğimiz zaman olacağımızı dost düşman görmüş oldu.


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Erol Serkan KILIÇ
Kamil ÖCAL
Yener KAZAN
Hidayet DOĞAN
Ahmet ULUSOY
Sadettin KARALÖK
Sami GÜLER
Rabia Saylam TAŞDEMİR
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  17 Ağustos 2022 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net