27 Kasım 2020 Cuma
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Gereken Destek Sağlanacak
Gereken Destek Sağlanacak
Esnaf Kepenk Kapatmaya Başladı
Esnaf Kepenk Kapatmaya Başladı
Doğal gaz borusu patladı
Doğal gaz borusu patladı
Şimşekler Silivri'ye Bileniyor
Şimşekler Silivri'ye Bileniyor
  YAZARLARIMIZ
İnsan Hakları Günü kutlanırken !
11 Aralık 2014 Perşembe Bu yazı 21242 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

10 Aralık Dünya İnsan hakları Günü’nün 66. Yıl dönümünü  kutladığımız  günlerde  ülkemizde ve  bölgemizde  ciddi insanlık sorunlarının yaşandığını ,İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi ‘ni ilk imzalayan ülkelerden olmamıza rağmen, uygulamada bildirgenin metniyle uyum sağlamayan , çelişkiye düşen  hususlar yaşanmaktadır. Toplumumuzda İnsan hak ve özgürlüklerinin barış,sevgi,hoşgörü ve kardeşlik içerisinde eşit olarak yaşamak  için herkes insan hakkı ihlaline karşı  çıkmalıdır. Ülkemizde sorunların çözümü için  ilk adım olarak İnsan haklarına dayalı asimilasyona,Ötekileştirmeye, ret ve inkara karşı sivil eşitlikçi,özgürlükçü demokratik bir anayasa yapılması , İşkence ve kötü muamele ile  Hak ihlallerini teşvik eden “Cezasızlık” politikasına son verilmeli.   İnsanlığın var oluşu ile birlikte anlaşmazlıklar nedeniyle insanlar renklerinden,dil,din ırk ve cinsiyetlerinden  dolayı sınıflandırılıyor,köle olarak alınıp satılabiliyordu. İnsan hak ve özgürlüklerinden yoksun olarak  yaşamaları  efendisinin iznine tabi olarak  sürer .  karşı gelme hakkı yoktur. Bu ilkel yaşamdan daha iyi koşullarda  eğitim,sağlık,güvenlikli demokrasinin  tüm kurum ve kurallarıyla işlediği ,hukukun üstünlüğü  ilkesinin  herkesçe kabul  edildiği, çağdaş ve insanca eşit ve özgür olarak  yaşayabilmek takdir edersiniz ki hiçte kolay olmamıştır. İnsanlık çok ağır bedeller ödemiştir. Savaşlarda milyonlarca insan hayatlarını kaybeder,çocuklar  anne ve  babasız kalırlar.en fazla zararı çocuklar ve yaşlılar  görür. Kaybolan,sakat kalan insanlar,göçmen ve mülteci durumunda yaşayan  insanların yanı sıra iltica etmek  isteyen  başka yurttaşlıklara geçen insanlar.   İnsanlık daha iyi bir yaşam için sanki sürekli bir göç halinde böyle sürer gider.

    İnsanların özgür olması gerektiği,bütün insanların eşit olduğu yönündeki  düşünceler öncelikle Amerika ve Avrupa da başlamıştır. Daha sonra Fransız  halkı  Eşitlik,özgürlük ve kardeşlik gibi kavramlar insanlığın gidişatını 1789 yılında  Fransız devriminden sonra  İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi  yayımlandı. Bu hareketler 19. yy. da gelişerek devam eder.” Savaş ve kölelikten kurtulmak isteyen  insanlara ,İkinci Dünya savaşı    yıllarında ABD ile İngiltere’ nin  kendi aralarında vardıkları  bir anlaşmayla ; yaşama ve korunma  arzusunu pekiştirip,geniş hak ve özgürlükler verildi.Daha sonra  tüm ulusların dayanağı BM örgütü  10 Aralık 1948 tarihinde  İnsan Hakları Evrensel Beyannamesini tüm dünyaya duyurdu.  Her yıl 10 Aralık da bu bildirinin ilan edilmesinin yıl dönümü olarak kutlanılır. İkinci Dünya savaşından sonra devletler bireylere tanınan  hak ve özgürlüklerin  güvence altına alınması konusunda birleştiler.  Bunun asıl nedeni insanlara özgürlüklerin verilmesi halinde dünyadaki savaşların son bulacağı  düşünülür. Bu bildiri ile sadece demokratik anayasalarla tanınan , medeni ve siyasi hakların yanı sıra ,Ekonomik,toplumsal ve kültürel hakların yanı sıra yaşama,özgürlük ve kişi güvenliği gibi  haklarla birlikte ,keyfi tutuklama, hapis ve sürgünden korunma bağımsız ve tarafsız mahkemelerde  adil ve kamuya açık olarak  yargılanma hakkı ile düşünce,vicdan,din toplanma ve örgütlenme özgürlükleri bulunur.  İnsan hakları Evrensel beyannamesi 30 mad. den oluşuyor. Bu beyanname insanlara  eşitlik,özgürlük ve adalet için  herkesin okuması  ve çocuklarımızın  okumalarını sağlamalıyız. Evrensel  Haklarımızın öğrenilmesi olarak  kabul etmeliyiz. “İnsanlar arasında  ırk,din,dil,renk, yaş ve cinsiyet ayrımı yapmadan Sevgi,saygı,dostluk duygularını geliştirmek ,insanın insan olma haysiyeti ile  sahip olması gereken hakların hepsine “ İnsan hakları denir”. Herkesin insan olmasından kaynaklı  olarak insan haklarını ve özgürlüklerini savunmalı. Dünyada ve ülkemizde yaşanan her türlü hak ve özgürlüklere yönelik  hak gasplarının ,ihlalin ortadan kalkmasını , son bulmasını diliyorum.  Sevgiyle kalın  10 Aralık- 2014

Hüseyin Güney.


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Pınar Taşçı YIKILMAZ
Özlem Gürer
Kırlangıçoğlu Oktay
Nesrin Bulat
Erol Serkan Kılıç
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  27 Kasım 2020 Cuma
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net