07 Temmuz 2022 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Yahşihan’a Kurulacak Tesis 350 Kişiye İstihdam Yaratacak
Yahşihan’a Kurulacak Tesis 350 Kişiye İstihdam Yaratacak
Sinerji'de Asgarî Ücret 6 Bin TL
Sinerji'de Asgarî Ücret 6 Bin TL
TSM Personeli Masa Tenisinde Türkiye Derecesi Elde Etti
TSM Personeli Masa Tenisinde Türkiye Derecesi Elde Etti
Keskin'de Başlıyor
Keskin'de Başlıyor
  YAZARLARIMIZ
Osmanlı Türkçesi öğrenilecek Öğren
17 Aralık 2014 Çarşamba Bu yazı 38175 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Sekizinci asırdan itibaren Türkler Orta Asya’da Göktürk, Uygur alfabesini, İslamla birlikte ise Arap alfabesini kullanmış, Cumhuriyetten sonra Latin harflerine kullanmaya başladık.

Son günlerde ortada hiçbir sebep yokken birden bire Osmanlıca tartışması başladı. Gündem değiştirmek için mi? Yaklaşan 17 Aralık için hedef saptırmak için mi bilinmez?

Bin  yıllık tarihimiz ve kültürümüzü meydana getiren alfabeyi bugün okuyamaz hale geldiğimiz doğrudur. Fakat bunun çözümü liselerde Osmanlıca dersini zorunlu hale getirmek olamaz.

Osmanlıca öğrenimi çok uzun boylu ve zor bir iş değil birkaç haftada son dönem eserlerini ve günümüz Türkçesiyle yazılan eserleri okuyabiliriz. Bunu içinde zorunlu bir ayrı ders olmasına gerek yoktur. Edebiyat veya Tarih dersi müfredatına konulacak bir ünite ile bu halledilebilir. Bundan sonra Osmanlıcasını ilerletmek isteyen daha fazla zaman ayırarak devamlı okuyarak ilerletebilir. Fakat Osmanlıcanın matbu yazılışı dışında sülüs, rik’a, siyakat gibi değişik şekillerini okuyup anlamak için Arapça ve Farsça gerekir ki buda bizim liselilerin boyunu aşar. Yılda altı kişiye bir kitabın düştüğü ve okuduğunu anlama yeteneğinin çok zayıf olan liselilerde bu boşa kürek çekmek olur.

Osmanlıcayı öğrenmek muhakkak öğrencilere katkılar sağlayacaktır. Kelime hazneleri  gelişir. Böylece  insanın söylemek istediklerini daha doğru ifade etmesine ve anlaşılmasını sağlar. Fakat lise edebiyat dersi müfredatında yıllardır Divan edebiyatı okutulmasına rağmen bundan etkilenen öğrenci  olmaması zorunlu Osmanlıca dersinin de faydalı olmayacağı sonucunu ortaya koyar.

Osmanlıcayı seven öğrenmek isteyen hatta gelecekte işine yarayacak olan sosyal bilimler lisesinde ve imam hatiplerde zaten yıllardır zorunlu ders olarak okutulmaktadır. Lise çağlarında zorunlu ders haline getirmek kadar anlamsız bir davranış olamaz. Dünyasında hiç Osmanlı olmayan bir lise öğrencisini hiç yokken Osmanlıcaya düşman etmekten başka bir işe yaramaz.

Bu tartışmalar içerisinde zaten hiç kimse “Osmanlıca öğrenilmesin” diyerek Osmanlı düşmanlığı yapmıyor. Toplumun hemen her kesimi öğrenilmesi taraftarı fakat zorunlu olmasında ayrılıyoruz.

Osmanlıca bilmeyenler “isteseler de öğrenilecek istemeseler de öğrenilecek” diyerek başkasının öğrenmesi için baskı yapmaktalar. TBMM’nin tek Osmanlıca bilen vekili MHP Kayseri milletvekili Yusuf Halaçoğlu’da zorunlu olmasına karşı olduğunu ve bunun haklı gerekçelerini açıkladı.

İktidarın öncelikle Osmanlı arşivlerini yenilemesi, arşiv vesikalarını yok olmaktan kurtarmalıdır. Arkasından kendi vekillerine Eski Türkçeyi öğretmeli sonra Din kültürü ve Ahlak bilgisi dersini zorunlu hale getirerek “Bakara Makara” sorununu çözmelidir.

Henüz Osmanlı arşivlerinin büyük bir bölümünün okunup tasnif edilmediğini düşünürsek kültürümüzün gerçekten ortaya çıkması Osmanlının tam olarak öğrenilmesi ve anlaşılması için Osmanlı arşivlerinde çalışan uzman personel sayısını artırarak imkânlarının iyileştirilmesi daha doğru bir politika olacaktır.

 

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Tuğba Harmankaya
Yener KAZAN
Cenk DOĞAN
Sami GÜLER
Sadettin KARALÖK
Rabia Saylam TAŞDEMİR
Hidayet DOĞAN
Şadiye ERYILMAZ
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  07 Temmuz 2022 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net