17 Ekim 2021 Pazar
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Yerel Medya Çalışıyor
Yerel Medya Çalışıyor
Sözleşmeli İdareci Uygulamasına Son Verilsin
Sözleşmeli İdareci Uygulamasına Son Verilsin
6. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Ödülleri
6. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Ödülleri
Müstakil Evde Yangın !
Müstakil Evde Yangın !
  YAZARLARIMIZ
VAZGEÇMEK KİME YARAR
23 Aralık 2014 Salı Bu yazı 32636 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Bazı şeylerden vazgeçmek hayatın getirdikleri içerisinde normal karşılanmalı ve karşılanır. Eğer vazgeçmiyorum derseniz hayat getirdikleri içinde sizin vazgeçmenizi zorunlu hale getirir.

            İnsanların ideallerinden elbette vazgeçmesi çokta doğru değildir. İdealleri olmalı hem insanların ve hem de kurumların, kuruluşların ve büyük resimde de devletlerin.

            Konu devlet olunca, konu toprak olunca, konu bayrak olunca ve konu din olunca hem insanların ideallerinden hem insanın alışkanlıklarından vazgeçiyorum demesi kolay olmaz. Zaten vazgeçmelerini beklemek aslına bakarsanız çokta doğru değildir.

            Vatanın bekası ve devletin devamlılığı uğruna tarihte ne canlar yitmiştir. Ne gaziler uzuv kaybına uğramıştır. Hele konu din ile ilgili olunca zaten vazgeçmemek uğruna tarihin sayfalarına gömülenlerin haddi hesabı yoktur.

            Görülüyor ki şimdilerde bizi bir şeylerden vazgeçirmeye çalışıyorlar.

            Bu bazen çarpık din anlayışını medya yoluyla ailelerimizin içine kadar sokan, Müslüman olduğumuzu ama aynı zamanda çağdaş olduğumuzu beyinlerimize sokarak farklı bir anlayışı bize dikte edenler “saf” dinden vazgeçirmeye çalışıyorlar. 28 Şubat döneminde hepimiz hatırlarız, Fadime Şahinleri, Müslüm Gündüzleri, Ali Kalkancıları. Bize İslamı nasıl gösterdiklerini ve onların kimin maşası olduğunu yakın tarih yazdı.

            Şimdi de din adına devlet kurma çabasında oldukları, bu amaçla paralel yapılanmaya gidenleri görüyoruz. Bu amaçlarını gerçekleştirme gayretinde olanların her şeyi nasıl mubah gördüğünü görüyoruz. 

            Bize vazgeçirme derdinde olanlar bazen Devlet anlayışı ayarı ile oynuyorlar. Açılım kapalım derken nasıl devletin yıprandığını görüyoruz. Gündüzü ayrı gecesi ayrı yol kesip kimlik kontrolü yapanlar belki silahlı eylem yapmıyorlar( ki onu da yapıyorlar Molotoflar, havai fişekler ve zaman zaman ateşli silahlarla) ama devlet içinde devlet olma çabası ile, şimdilerde özerklik söylemleri ile bizim devlet anlayışımız yıkıyorlar.

            Bazen bunlar demokrasi yandaşı gibi görünüp milletin kazandığı demokratik haklar ile de oynayıp onlardan vazgeçiriyorlar. Hangi yapı içinde olursa olsun adalete güven anlayışımızı da dinamitliyorlar.

            Uzun tutukluluk süresi ile suçluyu suçsuzu “içerideyken” ayırma sıkıntısı bunların başında geliyor. Oysa bir insanın en doğal hakkı olan özgürlük hakkını ellerinden almak soruyorum size ne kadar doğrudur? Bunu en çok Ergenekon soruşturmalarında yaptılar. Bin birinci defa söylüyorum. Suçlu cezasını çekmeli. Bunun lamı cimi yok. Ama daha suçu tespit edilmeden hele bir içeri alalım sonra suçuna bakarız anlayışı ile soruşturma yapılırsa Ergenekon sanıklarında olduğu gibi tek tek dışarı çıktıklarında bizim adalete güven anlayışımızdan vazgeçirme çabası olarak görmemiz galiba çokta abes değil.

            Günümüzde başta dada dediğim gibi başta medya olmak üzere söylem ve eylemleri ile bizlerin maneviyatlarını zedeleyici vazgeçirme çabalarını halkımızın çok iyi görmesi gerekiyor ve görmekle kalmayıp, çoluk çocuğumuzu bu sinsi tuzaktan uzak tutup uyarmamız gerekiyor.

            Biz ne dinimizi, ne devletimizi, ne bayrağımızı sokakta bulmadık. Bunlar uğruna canlar verdik. Şimdi ne zafere giden yolda her şey mubah diyenlere, ne tahtakurusu gibi kemirenlere ne ekranlardan gözümüze baka baka bize vazgeçmeyi telkin edenlere pabuç bırakmayız.  Buda böyle biline…

            Selam ve dua ile…


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener Kazan
Kamil Öcal
MESUT ARLIER
Şevket ÖZSOY
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  16 Ekim 2021 Cumartesi
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net