17 Ekim 2021 Pazar
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Yerel Medya Çalışıyor
Yerel Medya Çalışıyor
Sözleşmeli İdareci Uygulamasına Son Verilsin
Sözleşmeli İdareci Uygulamasına Son Verilsin
6. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Ödülleri
6. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Ödülleri
Müstakil Evde Yangın !
Müstakil Evde Yangın !
  YAZARLARIMIZ
YANGINA KIVILCIM TAŞIYANLAR
20 Ocak 2015 Salı Bu yazı 33361 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Fransa’daki derginin kimine göre şaibeli şekilde, kimine göre ise beklenen şekilde basılarak insanların öldürülmesine ve ardından dünyanın birleşerek teröre karşı çıktığına, ama aynı zamanda ölen Müslüman insanların canına duyarsız kaldıklarını yazmıştık.

            Demiştik ki bizden kaynaklanıyor bu olayların bu şekilde yansıması ve algılanması. Zira bizler yaşadığımız ve hak din olan İslam’ı gerçek manada yaşayamıyor ve tabi anlatamıyoruz.

            Bu konuda aynı yerde duruyorum. Aynen öyle. Bizler İslam’ı yaşayamadığımız ve anlatamadığımız için tanımayan bilmeyen ve İslam toplumundan bihaber olanlar İslam’ı terör dini olarak algılıyor.

            Oysa bizim dinimiz barışı emreder. Kardeşliğin en güzel örneği bizim dinimizdedir. Komşusu açken tok yatan bizden değildir diyen bir din nasıl bu şekilde algılanır.

            Hiçbiriniz kendisi için sevdiğini (istediğini) (Müslüman) kardeşi için de sevmedikçe iman etmiş olamaz". Anlayışında olan bir dinin mensubu nasıl olurda terörle aynı kefeye konur.

            Aslında hiçbir dinin terör ile ilgisi yoktur. Din insanlara doğruyu güzeli iyiliği anlatır. Bir yazar Din, sevgiyi, merhameti, barışı emreder. Der. Terör ise dinin zıttı dır; acımasızdır, kan dökmek, öldürmek, acı çektirmek ister. Dolayısıyla bir terör eylemine fail ararken, kaynağı dindarlıkta değil, dinsizlikte aramak gerekir. Olayın kökenini, faşist, komünist, ırkçı, materyalist düşüncedeki insanlarda aramak gerekir. Teröristlerin hangi ismi taşıdığı, kimliklerinde ne yazdığı önemli değildir. Bir kişi masum insanları göz kırpmadan öldürüyorsa, dindar değil dinsizdir. Allah'tan korkmayan, tek amacı kan dökmek ve acı çektirmek olan bir canidir. Bu nedenle, "İslami terör", "Yahudi terörü", "Hristiyan terörü" son derece hatalı kavramlardır. Çünkü İslam dininde ve diğer iki ilahi dinde hiçbir şekilde teröre yer yoktur. Aksine, İslam'a göre "terör" olarak adlandırdığımız eylemler (yani masum insanlara karşı işlenen cinayetler), büyük bir suçtur ve Müslümanlar bu eylemleri engellemek, yeryüzüne barış, huzur ve adalet getirmekle sorumludurlar.

            Terörle anılmanın hatasını anladık. O tamam. Peki ya kutsallarla oynayanlara ne diyeceğiz. Sesimiz çıkmayacak mı*?

            Basın özgürlüğü dediğimiz şey insanların dini duyguları, manevi duyguları, ruhani duyguları ve milli duyguları ile oynamak mıdır?

            İnsanlar istediği gibi bizim maneviyatımızla oynayacak, peygamberimiz ile dalga geçecek, kimi kamyona bindirecek kimi karikatürünü yapacak bizde onlara özgürlük var diyeceğiz öyle mi?

            Söz konusu dergi kutsal değerleri hiçe sayarak Müslüman insanların maneviyatı ile oynadı. Elbette basalım dergilerini ve kafalarına geçirelim binalarını, o dergiyi lokma lokma yedirelim onlara ki hazımsızlıklarının cezasını öyle çeksinler demiyorum. Ama demokratik eylemlerle onlara yaptıklarının hata olduğunu yanlış olduğunu da anlatabilirdik. Anlatamadık.

            Bu dergi çalışanları bunu yaparken maalesef ülkemizin içinden de bu yangına kıvılcım taşıyanlar oluyor. Söz konusu derginin nüshalarını basarak sözde basın özgürlüğüne destek oluyoruz diyenler nasıl olurda bu milletin hassasiyetini düşünmezler. Yazık bu kadar da halktan kopuk yaşanmaz. Bu kadar da halka rağmen kışkırtmacılık yapılmaz.

            Müslüman bu oyuna da gelmemeli. Bırakın yalnızlıklarında boğulsunlar. Asla şiddet ile değil, demokratik olarak tepki ile hatalarını anlasın çarlynin Türkiye uzantıları. Tekrar ediyorum biz çarly marly değiliz. Şiddete hayır ama maneviyatımızla kutsalımızla oynayanların oyunlarına da hayır.

            Selam ve dua ile…


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener Kazan
Kamil Öcal
MESUT ARLIER
Şevket ÖZSOY
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  16 Ekim 2021 Cumartesi
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net