27 Mayıs 2022 Cuma
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Mücadelede Aileleri Katıyoruz
Mücadelede Aileleri Katıyoruz
MKE’de Yaşanan Tüm Sorunları CHP İktidarında Çözeceğiz
MKE’de Yaşanan Tüm Sorunları CHP İktidarında Çözeceğiz
Keskin'e Cönger Atandı
Keskin'e Cönger Atandı
Havalandırma Boşluğuna Düşen Kedi Yavruları Kurtarıldı
Havalandırma Boşluğuna Düşen Kedi Yavruları Kurtarıldı
  YAZARLARIMIZ
MKE ve MPT-71
23 Ocak 2015 Cuma Bu yazı 40285 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Tarih boyunca Türk milleti denilince akla ilk askerlik mesleği gelmektedir. Gerek Türklerin karakteri, gerekse vatanlarını başka milletlere kaptırmak istemeyen ve bağımsızlığına düşkün olan bu millet için askerlik sanatı vazgeçilmez bir meslekten ziyade yaşam tarzı olmuştur. Askerin olmazsa olmazı tabiî ki silahıdır. Askerlik mesleğimizi en az MÖ. 209 yılına kadar geriye götürdüğümüze göre silah yapımı işini de o kadar geriye götürebiliriz.

 

Orta Asya’da Türk Milletinin en eski meslek dalının demircilik olduğunu hepimiz biliriz. Çelik kılıçlarla dünyayı dize getiren bu yüce milletti. Osmanlı’da bu işi Cebeci Ocağı yapmış, Cumhuriyetin ilk yıllarında adı Askeri Silah Fabrikaları olmuş, 1950 yılında ise Makine Kimya adını almış.

 

Seksen yıllık tecrübe ile bugün, 10 Fabrika ve 2 işletme müdürlüğünde, 6 bine yakın çalışanıyla ülkemizin savunma sanayinde tek kuruluşudur. Ve bu kuruluşun lokomotif şehri de tabiî ki Kırıkkale’dir.

 

Şimdiye kadar MKE neredeyse sanayi alanında üretmediği hiçbir şey kalmamış, adeta Fabrika yapan fabrika konumuna gelmiştir. Ama kuruluş felsefesi ve de asıl  amacı savunma sanayimiz için silah üretmekti. Fabrikamız şimdiye kadar  5.56 mm HK 33 E Otomatik Piyade Tüfeği, 7.62 mm G3/A3 & G3/A4 Otomatik Piyade Tüfeği, 7.62 mm MG3 Makinalı Tüfeği, 9 mm MP5/A3 ve MP5/K Makinalı Tabanca, 40 mm T– 40 ve T– 40 HK 33 E Bombaatar gibi silahlar üretmiştir.  

 

Son dönemde özellikle Silah Fabrikası büyük bir atılım yapmış önce JMK BORA-12 adı ile yüzde yüz yerli keskin nişancı tüfeğini yaparak ithal bile etmiştir. Ardından MPT-76 Milli Piyade Tüfeği yapılmış, uzun mesailer sonunda mühendisi, işçisi, memuru ile özverili bir şekilde emek harcayan fabrika çalışanları yerli silahımızı gerçekleştirdiler.

 

Her ne kadar sayın Başbakan silahımıza EM-Pİ-Tİ dese de biz MPT-76 diyoruz. Ama benim aklımda ki ve kalbimde ki adının MPT-71 olmasıdır. Hatta MKE-MPT 71 de denilebilirdi. Neyse adına fazla takılmamak lazım çünkü adından ziyade silahın kendisi gidiyor.

 

Yeni silahımız seri üretime geçeceği anda alt yüklenici olan bir özel firmanın seri üretimin neredeyse yarısını yapacağı haberlerini en etkili iktidar ağzından öğrendik. Bu durum ekmeğimizin yarısını hiç hak etmeyen birisi ile bölüşme anlamına geliyor ki zaten karnı hiç doymayan Kırıkkale için bu bir yıkım olacaktır.

 

MPT ’nin gitmesi Silah Fabrikası çalışanlarının da çalışma hızlarını düşürecek, motivasyonları bozulacak. Bin bir güçlükle ortaya koydukları emeğin yok edilmesi haksızlığın en büyüğüdür.

 

MKE işçileri bu talihsiz beyanları duyduğu günden beri protesto için bir şeyler yapmaya çalışıyorlar. Sendika yapılacak çalışmaları organize ederek Kırıkkale’de bir kamuoyu oluşturmaya çalışıyor. Fakat mevcut siyasi iktidarın dinlediği de dinleyeceği de yok doğrusu. Ancak Kırıkkale topyekun ayağa kalkarsa belki bir şeyler değişebilir.

 

Hükümetin en güçlü vekilleri Kırıkkale’li  diyoruz. Başbakan yardımcısı idi. Ses yok. Milli Savunma Komisyon başkanı ses olmadığı gibi belki haberi de yok. Bir diğeri Çırak Okulu mezunu MKE işçisi ilk açıklamayı kendisi yapıyor “Evet silahların önemli bir bölümünün de özel sektör yapacak” diye.

Kırıkkale artık mevcut iktidardan da vekillerinden de bir şeyler istemiyor. Olanları götürmeyin yeter. Yani Diyojen’in de dediği gibi “Gölge etmeyin başka ihsan istemeyiz.”


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
emurat  -  26-01-2015 - 08:29
Hocam ağzınıza sağlık son cümlede çok güzel özetlemişsiniz.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Hidayet DOĞAN
Şadiye ERYILMAZ
Sadettin KARALÖK
İdris KARAKUŞ
Sami GÜLER
Cenk DOĞAN
İlknur TUNEY
Yener KAZAN
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  26 Mayıs 2022 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net