10 Ağustos 2020 Pazartesi
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Matematik Bölümü Dünya’da İlk 500’de
Matematik Bölümü Dünya’da İlk 500’de
En Başarılı Ülke Türkiye
En Başarılı Ülke Türkiye
Başaran'da Tercih Dönemi
Başaran'da Tercih Dönemi
Kırıkkale'de çiftçilik yapmaya başladı
Kırıkkale'de çiftçilik yapmaya başladı
  YAZARLARIMIZ
ŞAİRLER YALNIZ AĞLAR!
27 Ocak 2015 Salı Bu yazı 26010 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Hüzün geldi artık şiir kitabını çıkarana kadar çevremdeki insanlar dahi şiirlerle bu kadar haşir neşir olduğumu bilmezlerdi. Hâlbuki ilk gençlik yıllarımdan bu yana kendi halinde duygu ve düşüncelerimi gece vakitlerinde yazan bir insandım...

İnternet âleminde birçok sitede yayınlanan kırık dökük ve bir o kadar hüzün kokan şiir denemelerinin bazılarının birincilik kazandığından dahi hiç kimselerin haberi yoktu.

Ve hatta yine birçokları en az iki kitap daha çıkaracak kadar her türden şiir denemelerimin olduğunu ve iki nesir kitabının hazır olduğunu bilmezlerdi.

Her ne kadar son zamanlarda şiir denemelerim inkitaya uğramış olsa da şiir ve yazı hayatı adına hal ve ahvalim böyleydi.

Evet, aslında benim bir şiir dünyam vardı. Sessiz, sedasız sükut eden hecelerim, dizelerim vardı. Ve bu dünyamda şiirler ve yazılardan başkaca hiç kimselere yer yoktu. Ruhumu günlük hayatın telaşından, hayından, huyundan şiirlerle inzivaya çeker, şiirin kollarına atar, şiirin eşsiz iklimine, hoşgörüsüne ve özgürlüğüne sığınırdım.

İşte geçenlerde gittiğim şiir etkinliğinde de kısa süreliliğine de olsa şiirin eşsiz ikliminde yaşadım. Ahmet Selçuk İlkan’ın şiir konserindeydim. Biraz geç kaldığım için oturacak yer dahi yoktu. Ayakta olsa da izlemeye değer bir şiir dinletisi olacağını biliyordum. Çünkü Ahmet Selçuk İlkan bu topraklarda yetişmiş, şiirlerinde insanların duygularına tercüman olan, herkesin anlayacağı dilde anlatan, yazan bir şairdi.

Türkiye’de günümüz şiirinin müzikle buluşmasında önemli rol oynayan bir güzel ruhtu. Her haliyle duygu yüklü bir insandı. Ve duygularını şiire yansıtan en iyi şairlerdendi.

Ahmet Selçuk halktan birisi olduğu için kitapları çok satıyordu. Ülkemize yaşayan söz yazarları arasında en çok sevilen şair unvanını üzerinde taşıyordu.

Yaklaşık iki saatlik programı ayakta bir arkadaşımla beraber izledik. Ayrılıkların şairi Ahmet Selçuk İlkan’ın müthiş sahne performansı bizi programı sonuna kadar takip etmeye zorladı. İyi ki de sonuna kadar izlemişim dedim kendi kendime program sonrasında sessizce hayallere dalarak bir başıma yürürken...

Okuduğu her şiiri hem yaşadı, hem de şarkı halinde ekibi tarafından anında okundu. Ve bizleri dünden bugüne yazdığı şiirlerin ve müziğin eşsiz, duygu yüklü ikliminde yolculuk ettirdi. Şiir ve müzik bir araya gelince ve bir de şiiri hakkıyla okuyunca ortaya muhteşem bir etkileşim çıkıyordu.

Aylardır ülkenin gündemiyle, günceliyle yoğunlaşan ruhum adeta bir nefes almış oldu. Programı izlerken yeri geldi şiirlere, şarkılara dudak kıpırtıları arasında eşlik ettim. Okunan şiir ve şarkılarla yüzümüz bir an olsun gülümsedi. Program hem eğlenceli ve bir o kadar öğretici oldu. Ara, ara seyircilere şiirleri hakkında somut bilgiler de verdi.

Mesela o ünlü çok eskilerde çocukluk günlerimden hatırladığım “masdika”nın söz yazarı olduğunu ilk defa bugün bizatihi kendisinden öğrenmiş oldum. “Mastika, mastika alayım kızıma bir kutu boya, boyasın kendini boydan boya…’’Sıradan sözleri olsa da bir zamanlar hemen herkesin ağzındaydı.

Dahası da var bir zamanların çok ünlü bir şarkısı vardı. Türk sanat müziğinin güneşi rahmetli Zeki Müren’in okuduğu kahır mektubunun sözleri de kendisine ait olduğunu da öğrendim.

“Ne zaman iki satır yazmaya kalksam

Hep sana hep seni hep bizi yazıyorum

Ne zaman bir kadeh alsam elime

Hep sana hep seni hep bizi içiyorum…”

Günümüzün belki de en iyi Türk sanat müziği okuyucularından kabul edilen Bülent Ersoy’un hani bizim sevdamız şarkısının sözlerini de İlkan yazmış…

“Hani bizim sevdamız devirirdi dağları

Hani bizim sevdamız eritirdi buzları

Böyle miydi andımız

Neler oldu bize böyle be gece gözlüm

Neden esti bu son rüzgâr üstümüze

Ses ver, ses ver n’olur ses ver…”

 

Ve yine günümüzün en iyi seslerinden kabul edilen Muazzez Ersoy’un seslendirdiği, gözler kalbin aynasıdır şarkısının sözleri de ayrılıklar şairine aitmiş;

“Gönül bir aşk yuvasıdır,

Ümit aşkın rüyasıdır.

Seviyorsan hayır deme

Gözler kalbin aynasıdır.

 

Gözler kalbin aynasıdır.

Yalan nedir bilmez onlar.

Siyah, mavi, yeşil olsun

Aşkı inkar etmez onlar…”

 

İbrahim Tatlıses’in okuduğu kurşuna gerek yok, Ebru Gündeş’in ben aşkı ölümsüz bilenlerdenim, Ferdi Tayfur’un sabahçı kahvesi, Mahsun Kırmızıgül’ ün “sevdalıyım’’ gibi daha nice ünlü sanatçının şarkılarının sözlerinin yazarının olduğunu öğrenmiş olduk…

Programda en çok isteği ise, Ümit Yaşar Oğuzcan’ın yazdığı, Ahmet Selçuk İlkan’ın tüm hücreleriyle seslendirdiği o ünlü “Ayten” şiiri aldı. Ve Ahmet Selçuk İlkan’la şiirli saatler çabucak gelip geçmişti. Programı “Ayten’’ şiiriyle bitirdi. Hani ne diyordu Ümit Yaşar “Ayten’’ şiirinde;

“Ben bir Ayten’dir tutturmuşum

Oh ne iyi

Ayten’li içkiler içip

Sarhoş oluyorum ne güzel

Hoşuma gitmiyorsa rengi denizlerin

Biraz Ayten sürüyorum güzelleşiyor

Şarkılar söylüyorum Şiirler yazıyorum

Ayten üstüne …’’

Program sonunda, Ahmet Selçuk İlkan’ın “erkekler hep yalnız ağlar” adlı şiir kitabını imza ettirerek aldım. Selçuk İlkan’a kitabın ismini her ne kadar “erkekler hep yalnız ağlar” koysa da...

Aslında şairler hep yalnız ağlamaz mıydı?

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
Ahmet Tarlabölen
Ahmet Kankal
Bekir Eroğlu
Fazlı GÜVENTÜRK
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  09 Ağustos 2020 Pazar
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net