25 Kasım 2022 Cuma
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
BAŞARILAR DİLERİZ
BAŞARILAR DİLERİZ
Vali Bülent Tekbıyıkoğlundan 24 Kasım Ziyareti
Vali Bülent Tekbıyıkoğlundan 24 Kasım Ziyareti
SİLAH OSB  TOPLANTISI YAPILDI
SİLAH OSB TOPLANTISI YAPILDI
EGİTİME ÖNEM VERİYORUZ
EGİTİME ÖNEM VERİYORUZ
  YAZARLARIMIZ
İNSANLIKTAN UZAKLAŞIYORUZ
02 Şubat 2015 Pazartesi Bu yazı 31160 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Yaratan “Eşref-i Mahlukat” olarak, yaratılanların en şereflisi, en mükemmeli ve en değerlisi olarak yarattı insani.

            İnsan olarak gözümüzü açtığımız bu dünyada insan olabilmeyi, insanca yaşam sürdürebilmeyi ne kadar başarabiliyoruz, bu cevaplanması gereken en önemli ve en temel soru.

            Hergün yaşamın içinde yürekleri burkan , içimizi acıtan,bizleri dehşete düşüren yada trajikomik o kadar olay okuyor ve izliyoruz ki insanlık nereye gidiyor demekten kendimizi alamıyoruz.Dünyada olup biten  bu olaylara,kavgalara,savaşlara şaşırıp kaygı duymamak  mümkün değil.Maalesef çevremiz insan olmaktan çok uzak,insanlarla dolu.Günümüzde  zor belki insan gibi insan olabilmek,insan kalabilmek. Yaratılış itibari ile zayıftır birazda  insan; nefsine uyar,kolayı seçer ve farkında olmadan uzaklaşır insanlıktan.

            Aslında Allah’ın insanı nasıl bir varlık olarak ve neden yarattığını idrak etmekle, yani insan olmanın ne anlama geldiğinin farkında olmakla başlar birazda insan olmak.

            Bu noktada aklıma hemen ünlü filozof Platon’un sözü geliyor;’’ insan herşeyin kutsalı olduğu gibi en kötüsüdür de.”demiş. Eğer yaratanın bizlere  verdiği aklı, zekayı, iradeyi doğru kullanırsak, ruhumuzu nefret, öfke, hırs,bencillik yerine sevgi,saygı,şefkat,merhametle beslersek gerçek anlamda insan oluruz.

            Bence tüm bunların altında yatan yine sevgi eksikliğine dayanıyor. Sevginin olduğu yerde kötülüğe de yer yoktur. İnsanlar birbirlerini çıkarlardan uzak yalnızca insan olduğu için sevip değer verse ne güzel olurdu. Ne demişti Yunus Emre ”Yaratılanı severim yaratandan ötürü”.

            Bugüne kadar gelen tüm dinler ve bu dinlerin kitapları da aynı şeyleri söylemiyor mu? Allah iyi insan, iyi kul olmanın yolunda yapılması gerekenleri emretmiyor mu? Ama maalesef işte bazıları dini kullanarak insanlığa zarar veriyorlar, din adına can alıyorlar, yakıp yıkıyor. Bazıları ise yine insanlığını unutarak maddi çıkarlar uğruna ferdi olarak yada devlet olarak bir başkasını bitirme gayretine giriyorlar. Sebep ne olursa olsun bir başkasının canını yakan insanlıktan uzaklaşmış olur.

            İnsanların barış içinde birbirlerini sevip sayarak yaşama isteği de böylece her geçen gün artıyor. Bu yüzden yapılması gereken  basit aslında; dili,dini,ırkı ne olursa olsun hiç kimseye ne pozitif nede negatif ayrımcılık yapmadan,dünyadaki tüm insanlara aynı ölçüde değer verip,aynı ölçüde sevmek. .İşte ancak o zaman insanların içindeki öfke, nefret, hırs duyguları silinir ve yerini sevgi, saygı merhamet alır.

            İnsan olmak onurdur ve bu onura layık olmak ümidiyle…

Ülkü Kaya Çelik Kimdir?

            1980 yılında Kırıkkale’de doğdu. İlk orta ve lise tahsilini Kırıkkale’de tamamlayan Çelik halen Anadolu üniversitesi Açık öğretim Fakültesi son sınıfta tahsil hayatına devam ediyor.

            Kırıkkale’nin yetiştirdiği, kendiside bedensel engelli olan ve özellikle engelliler için yapmış olduğu çalışmalar ile adını duyuran ve çok genç yaşta hayatını kaybeden gazeteci Ahmet Dursun Kaya’nın kardeşi olan Ülkü Kaya Çelik halen aktif çalışma hayatına Simetri turizm firmasında muhasebe departman müdürü olarak görev yapmaktadır.

            Çelik’in çeşitli tarihlerde yazmış olduğu çok sayıda köşe yazısı ve yazılarını toparladığı bir adet kitabı mevcuttur.

            Ülkü Kaya Çelik; evli olup iki çocuk annesidir.


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Sabri  -  02-02-2015 - 17:26
İyi bir konuya deginilmis. İnsanliktan nasibini almayan birsuru insanin oldugu dunyada belki anlsyan cikar.
oğuz şimşek  -  02-02-2015 - 13:29
Tebrikler Ülkü hanım yazılarınızın devamını bekliyoruz.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Rabia Saylam TAŞDEMİR
Dede BULUT
Başar ÖZDEMİR
Ömer ŞENGÜL
Ömer Dede Kılıç
Hidayet DOĞAN
Sami GÜLER
Şadiye ERYILMAZ
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  22 Kasım 2022 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net