08 Ağustos 2022 Pazartesi
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
4 Ayda Bin 217 Aile Ziyaret Edildi
4 Ayda Bin 217 Aile Ziyaret Edildi
Eski İmam Hayatını Kaybetti
Eski İmam Hayatını Kaybetti
Dünyayı Harekete Geçmeye Çağırıyoruz
Dünyayı Harekete Geçmeye Çağırıyoruz
Çakır Kırıkkalespor'da
Çakır Kırıkkalespor'da
  YAZARLARIMIZ
KADIN OLMAK
16 Şubat 2015 Pazartesi Bu yazı 27798 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Kimdir kadın?  Güzel, zarif ,nazik ,duygusal, merhametli , vicdanlı , fedakar ve cefakar olmalarının yanı sıra evlerimizin ilk öğretmeni, hizmetçisi, sağlıkçısı, psikoloğu, hayat arkadaşı, can yoldaşıdır.  Karşılaştığı bir çok soruna çözüm üretebilen , manevi olarak bizleri ayakta tutan,  fiziksel olarak narin ve zayıf yaradılışlı olsalar  da  birçok işi tek başına azim ve kararlılıkla yapacak kadar da  güçlü ve  muhteşem varlıklardır. Ama en önemlisi “cennet anaların ayağı altındadır.” müjdesine layık görülen anadır kadın.

Peki böylesine kutsal ve değerli olan bu varlıklara, kadınlara hak ettikleri değer ve önem veriliyor mu? Olması gereken hak , özgürlük ve eşitliklere sahipler mi? Gerçekçi olmak gerekirse maalesef diye cevap vereceğim bu sorulara. Hayattaki  her şey  ve herkes gibi adaletten nasibini alamamış, bastırılan, sömürülen, dinlenmeyen, şiddet gören, ikinci sınıf insan olma vasfından kurtulamamışlardır. Hatta toplumda çoğu zaman yargılanan, belli kalıplara oturtulmaya çalışılmış;  somurtsa kaprisli, kendini beğenmiş, kahkaha atsa hafif meşrep ilan edilirler. Bunun yanısıra tarih boyunca  toplumları incelediğimizde şiddete en çok maruz kalan yine kadınlardır. Her gün basına yansıyan yada yansımayan ölüm ve yaralanmayla sonuçlanan binlerce olay olmakta. Daha dün eşinden boşanmak istediği için sokak ortasında kocası  tarafından  bıçaklanan zavallı bir kadın izledik haberlerde.

Kadın her ne şekilde ve  ne tür şiddet görmüş olursa olsun, yaşadığı bu şiddet onun zihinsel, fiziksel, cinsel ve  duygusal sağlık sorunları yaşamasına neden olmaktadır. Sağlıklı olmayan kadın da sağlıklı nesiller yetiştiremezler.

Gelelim kadın-erkek eşitliğine;  aslında ilmi olmaktan çok hissi sebeplerle ortaya atılan bir davadır bu. Çünkü başlangıç noktası yanlıştır. Her ikisi de  fiziksel, biyolojik ve psikolojik  yönden farklı cinstedirler. Elma ve armut gibi yani. Her iki cinsinde eksik ve üstün yönleri vardır. Bu durum erkeğin üstünlüğünü yada kadının zayıflığını göstermez. Ama Allah akıl ve düşünce yönünden kadın ve erkeği eşit yaratmıştır bu eşitlik sayesinde de birbirlerini geçebilir yada geride kalabilirler.

Aslında dinimizde de kadın  çok değerlidir  ama her zaman olduğu gibi çoğu erkek   sadece kendi işlerine gelen kısımlarını görür, duyar ve uygularlar. Erkeklerin kadınlar üzerinde hakları olduğu gibi kadınlarında erkekler üzerinde hakları olduğunu unutmamak lazım. Bu noktada kadın ve erkek eşittir demekten ziyade eşdeğerdir demek daha doğru olacaktır. Çalışan bir karı-koca düşünün ikisi de   akşam eve yorgun argın gelip  kadının evde yemeği yapıp ev işleriyle ilgilenmesi, erkeğinde yan gelip yatması, üstüne üstlük ilgi, sevgi göstermemesi nasıl kadın için eşitsizlikse, kadının da  sürekli  surat asıp kapris yaparak  huzur kaçırması, eşinin zor ve sıkıntılı zamanlarda ona maddi manevi destek olmaması, aşrı  isteklerde bulunası da  erkek için eşitsizlik sayılabilir. Kadın sadece yemek yapan, evi temizleyen, eksik etek muamelesi gören bir varlık değildir. Kadın bunları yapmayabilir  ama yapması da bir ihsandır ve  onun fedakarlığıdır,  severek ve isteyerek yapar. Hatta bazen eşinin ve çocuğunun sorumluluğunda olan işleri bile üstlenerek yapar,  istediği de  sadece takdir edilip değerinin bilinmesi ve destek olunmasıdır.

Ayrıca  şuna da değinmek isterim, dikkat edilecek olursa birçok meslekte kadınların gösterdiği başarıların küçümsenmeyecek kadar büyük ve başarılı olduğunu görmekten gelemeyiz. Bu yüzden kadının toplumun her alanında var olması demek o toplumun başarısı, ilerlemesi,  kalkınması ve dengesi  demektir. Kadın başarının huzurun adaletin ve toplumun geleceğidir.

Kadına toplumda gereken yeri açabilmek, onları erkeklerle eşdeğer  duruma getirmek ve her konuda koruyup, haklarını gözetebilmek ümidiyle.


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Leman  -  17-02-2015 - 13:26
Kadın olmak masallarda bile zor... Ya kurbağa öpersin Ya en sevdiğin meyveden zehirlenirsin Ya kuleye kapatılırsın Ya saçlarını elin adamı tırmansin diye uzatırsın Ya gece 12’de Külkedisi\'ne dönersin elbiselerin yırtılır... Ve maalesef en kötüsü bazen seni sadece ayak numarandan tanıyan bir salağa aşık olursun.
Sevgi Alkan  -  17-02-2015 - 06:37
İslâm Dîni, kadın-erkek bütün insanların yaratılışta eşit olduğunu ilan ederek, kadını, insanlık şeref ve haysiyetine, gerçek benliğine ve kişiliğine kavuşturmuştur. -Sorun islami bilmeyenlerde. Bilende sorun yok.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener KAZAN
Hüseyin GÜNEY
Ahmet ULUSOY
Sadettin KARALÖK
Rabia Saylam TAŞDEMİR
Dede BULUT
Başar ÖZDEMİR
ÜLKÜ'CE
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  07 Ağustos 2022 Pazar
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net