22 Nisan 2021 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale'de Çiftçiler Zor Günler Geçiriyor
Kırıkkale'de Çiftçiler Zor Günler Geçiriyor
Soylu ve Eşinden Sessiz Sedasız Kırıkkale Ziyareti
Soylu ve Eşinden Sessiz Sedasız Kırıkkale Ziyareti
Genç Partide Yeni Dönem
Genç Partide Yeni Dönem
Şimşekler Bursa'da Mağlup 1-0
Şimşekler Bursa'da Mağlup 1-0
  YAZARLARIMIZ
Bu Pazar Seçim Olsa;
17 Şubat 2015 Salı Bu yazı 25880 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Evet, bu Pazar sandığın önümüze konulduğunu düşünün; Sandık başına geldiğimizde kararınız net ise oy atıp çıkarsınız. Yok, net değil ise işiniz biraz daha zor olacak demektir.  Neden mi? Çünkü değişen bir tablo olmayacak, tek değişim AK Parti’nin liderinin Davutoğlu olmasıdır.

 

Bir seçmen olarak iyi düşünüp neyi oylayacağımızı; ekonomiyi, milli meseleleri, üretimi, kamu düzenini koruyacak olan bir partiyi mi seçmeli; Yoksa istikrar sürsün diye tüm olumsuzlukları görmezden gelip, mevcut düzen devam mı etsin demeliyiz?

 

Bugün seçim olsa Türkiye’de bir değişim olur mu ya da mevcut parti devam eder mi? Bu sorulara yanıt arayalım.

 

Parlamentoya girecek parti sayısında değişiklik olabilir. Neden mi?  HDP parti olarak girmeye karar verir ise meclis dışı kalabilir.

 

AK Parti bu seçimin hem ülke genelinde hem de Kırıkkale’de 1. partisi olarak görülüyor. 12 yıldır iktidarda olmaları, her seçimde halkın karşısına farklı aday ve vaatlerle çıkmaları seçmen üzerinde olumlu sonuçlar doğuruyor. Maglum bütün imkânların ellerinde olması seçimi kaybetme şansı yok gibi görülüyor.

 

AK Parti bu seçimden çok güçlü çıkar mı derseniz bunun bir yolu var olduğunu söylerim. HDP’nin parti olarak seçime girmesi ile baraja takılması sonucu buradan gelecek Milletvekillerinin AK Parti hanesine yazılmasıyla mümkün olur.

 

Tabi en büyük destekçileri olan Cumhurbaşkanının da bu seçimde var olan gücünü sonuna kadar kullanacağını unutmamak gerek.

 

 

 

Muhalefet partilerinden CHP ülke genelinde ve Kırıkkale’de sönük bir seçim yaşayacaktır. Oylarının düşme olasılığı çok yüksek.  Nedeni ise hem tabanda hem parti içersinde bir dağılma olduğu izlenimi veriyor. CHP Genel Merkezi Milletvekili Adaylığı belirleme yöntemi olarak Kırıkkale için Ön seçim kararı aldığını da belirtmek gerek. Seçim kampanyasında kendilerine has bir söylem geliştiremeyebilir. Her söylemi diğer partilerin ana söylemi konumunda kalıyor. O yüzden CHP seçmeninin MHP’ye bir kısmının da HDP’ye kayması muhtemeldir.

 

Seçimin sürpriz partisi MHP olacaktır. 2002’de kaçırmış olduğu rüzgârı yeniden yakalayabilir. Mevcut iktidar Partisi’nin çözüm süreci adı altında üniter devlet yapısıyla oynaması ayracında HDP’nin Kürt Milliyetçiliğini güçlendirmesi MHP ye gönül vermiş bir dönem ülkücü olup ta daha sonra farklı sebeplerden başka partilere gidenleri bünyesinde toparlayabildiği zaman rüzgarı yakalayabilir.

 

 

Öte yandan MHP seçim propagandasında tek söylemden uzaklaşıp artık iktidara talip bir parti konumda söylemler olduğunu Genel Başkan açıklamalarından görülmekte. MHP vatandaşın görmezden sorunlarına değinmeye başladı. Taban ve tavandaki birliktekiler yeni söylemler MHP için çok olumlu sonuçlar doğurabilir.

 

HDP’nin bu seçimlere farkı bir yol izleyerek girmesi pek hara alamet olmayan sonuçlar ortaya çıkartacağa benzer. Düşünün ki bir parti baraj aşamayacağını bile bile seçime giriyor asıl kazananın kendileri olacağından hiç şüphe duymuyorlar. Bu durumun perde arkasında görmediğimiz bilmediğimiz senaryoların hazırlandığını seçim sonu hep beraber izleyip göreceğiz.

 

 

Bu seçimin Kırıkkale’ye yansıması ve sonuçları ne olacak bunu şimdiden kestirmek mümkün değildir? Çünkü adayların netlik kazanmaması ve bölgesel faktörler etkili olup olmayacağı henüz bilinmemektedir. Bir tahmin yapacak olur isek Kırıkkale’de iki parti arasında geçecektir. Ak Parti ve MHP arasında kıran kırana geçecek seçim atmosferini şimdiden görebilmek mümkün.

 

Ak Parti Kırıkkale’de yoğun bir aday adayı patlaması yaşıyor. Bu normal bir durumdur. Mağlum iktidarda olan bir partinin bünyesinde yer almak amacıyla yola çıktıklarını görmekteyiz. İçerisinde çok güçlü isimler yer alıyor. Bu isimler aday olması durumunda seçimden büyük bir zaferle çıkmaları muhtemeldir. Ak Parti aday listesinde bayan aday kuvvetle muhtemeldir.

 

CHP Kırıkkale’de adayları ön seçim ile belirlenecek olması partiye bir nebzede olsa ivme getirdiği görülüyor. Her ne olur ise olsun CHP’nin Kırıkkle’de sabit olan taban oyu ver ve bu oyu koruyacaktır.

 

MHP’nin bu seçime sıkı şekilde hazırlandığını belirtmiştik. Bunun yansımaları Kırıkkale’de görmek mümkündür. Yoğun aday adaylık başvurusu olabilir ama ismi ön plana çıkmış bazı adaylar bu durumun önünü kesiyor. Eğer ismi öne çıkan adaylar kendilerinin de bu yarışın içinde olduğunu gösterirlerse birlik ve beraberlik sağlanmasında önemli bir rol oynayacaktır.

 

Tüm bu analizlerin sonucunda bu Pazar seçim olsa hiçbir aday olamadan parti bazında baktığımızda Ak Parti’nin 2, MHP’nin ise güçlü bir aday ile 1 Milletvekili çıkarabileceği tahmin edilebilir. Seçime kalan süreyi göz önünde bulunduracak olur isek her şeyin çok çabuk değişebileceğini kestirebiliriz. Mağlum siyasette 1 saat bile çok uzun zamandır.   

 

 

 

KİPMEN FARKI İLE RADYOKAFE

 

Kırıkkale manzaralı RadyoKafe ilk hizmete girdi. İçinde Kırıkkale’nin en çok dinlenen radyosu Radyo K var.  Kadir Kipmen farkı ile muhteşem ortam oluşturan ile RadyoKafe İpekçi Gold Hotel’in teras katında faaliyete geçmesi ile  RadyoKafe Türkiye de bir ilki gerçekleştirdi.

 

 

TARAFTARA YAKIŞAN GALİBEYETTİ

 

Yıllardır özlemini çektiğimiz Kırıkkaleli ruhu yeniden döndü. Çok uzak değil geçtiğimiz sezonda kapanma aşamasına gelen Kırıkkalespor, Komutan lakabı ile anılan Metin Karakuş önderliğinde yeniden bir diriliş yaşıyor.  Grubun dişli ekiplerinden Zaraspor karşılaşmasına Kırıkkalespor sahaya Şampiyonluğa yakışır gibi çıktı, yüreklerini ortaya koyarak Şampiyonluğa Yakışır bir futbol sergilediler, şampiyonluğa yakışır gibi kazandı. Karşılaşmada taraftarların etkisi olduğunu herkes gördü. Özellikle Muhafızlar taraftar grubunun muhteşem desteği ayakta alkışlanır cinstendi. Öte yandan Kırşehir maçından sonra Kırıkkale taraftarında ümitler bitti derken Başkanı, Teknik heyeti Futbolcuları ve Taraftarı birlik içerisinde bu iş biz bitti demeden hiçbir şey bitmez diyerek adeta küllerinden doğmasını sağladılar. Haftalar geçtikçe liderle puan farkını kapayarak şampiyonlukta bizde varız diyerek şampiyonluğun en büyük adayı olduğunu cümle aleme duyurarak rakiplerin yüreklere korku saldı..


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
İsmail Dursun Kuzucu
Erol Serkan Kılıç
Yener Kazan
MESUT ARLIER
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  21 Nisan 2021 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net