09 Temmuz 2020 Perşembe
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Kırıkkale'de 2 Evde Karantina Kaldırıldı
Kırıkkale'de 2 Evde Karantina Kaldırıldı
Bilecik SMMMO başkanlarını ağırladı
Bilecik SMMMO başkanlarını ağırladı
Mesleki Yeterlilik Sınavları Yeniden Başlıyor
Mesleki Yeterlilik Sınavları Yeniden Başlıyor
Gübreye Saplanan Tosunu Yahşihan İtfaiyesi Kurtardı
Gübreye Saplanan Tosunu Yahşihan İtfaiyesi Kurtardı
  YAZARLARIMIZ
Özgecan Aslan Ölümsüzdür
20 Şubat 2015 Cuma Bu yazı 21033 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

      Ülkemiz ,Tarsus  - Çağ Üniversitesi- Fen edebiyat Fakültesi  1. Sınıf öğrencisi  Özge can Aslan  kızımızın canilerce acımasızca katledilişinin acısını henüz üzerinde atamadı. Vicdan sahibi , duyarlı ve  kötülüklerin olmasını istemeyen insanlarca ,üniversite öğrencilerince , demokratik  kitle örgütlerince , siyasi partiler,sendika ve meslek odaları tarafında   protestolar sürmekte ,basın açıklamaları yapılmakta. ve  şiddete maruz kalan kadın ve çocukların korunması için  hükümetin  gerekli  duyarlılığı ve çabayı  göstermesini ve   önleyici  tedbirleri  zaman geçirmeden  almasını bekliyoruz. Aile ve sosyal politikalar bakanı  sayın: Ayşenur İslam’ın kadın ve çocuklara yönelik  özgür ve çağdaş kararların alınmasında daha  etkin  rol almasını görmek  istiyoruz. “Kadın hakları merkezinin  açıklamasında  10 yılda 7 bin 122 kadının öldürüldüğünü belirtiyor”. İkinci bir tablo  Geçtiğimiz haftalarda “CHP Ankara MV. Sayın : Aylin Nazlı aka  ise 2014 yılında  281 kadının  ve son 5 yılda  ise 1134 kadının öldürüldüğünü duyurmuştu”.Bu tablolar çok ürkütücü  bize AKP iktidarı döneminde  kadın cinayetlerinde ciddi bir artışın olduğunu ve  önleyici tedbirlerin  yetersiz kaldığını  göstermektedir.ayrıca  kadın erkek ayrımı yapan çağ dışı zihniyetin ülkemizde geldiği  noktayı göstermekte.Şiddet genel olarak insan yaşamının her alanında görülebilen bir “ Toplum Sağlığı Sorunu “  olarak  çözüm beklemektedir. Bizler çocuklarımızı yurt dışında okutamadığımız için, veya  Çocuklarımız okula gelip giderken kitle ulaşım araçlarını kullandıkları için mi suçlular?  Sorusunu  kendimize soruyoruz.

    Hükümet cephesinde   bu belirsizliğin ,politikasızlığın ,vurdum duymazlığın  devam etmesi  toplumu rahatsız etmekte , korku ve endişe yaratmaktadır.  Zabıta,polis ,jandarma ve istihbarat  örgütlerinden oluşan ve her ilde  teşkilatları bulunan  bu örgütlerin maaşlarını bu yoksul halk ödüyor.  Eğer çocukları  korunamıyorsa güvenlik içerisinde okullarına  gidip evlerine dönemiyorlarsa, sorumlular hala  makamlarını işgal ediyorsa  ne demeli , bir ilçenin üniversite yol güzergahının güvenliği sağlanamıyorsa ,yol geçen hanına dönmüşse  gerekli denetimler yapılmadığı için   dolmuş hatlarına zamanla sicili kirli  insanlar hakim olmakta.  Her ile ilçeye üniversite açmakla övünen  AKP hükümeti  birazda   okulların geliş ,gidiş  güzergahlarını ve o hatlarda  çalışması gerekenler mi yapıyor ? yoksa  alakasız insanlar mı  yapıyor. Yolların ulaşım güvenliğiyle ilgilensinler. Çocuklarımızı okullarına ,üniversiteye kimlerin   taşıdığını  bizlerin bilmesi zor ama , bu işlerle ilgili kurumlar,okullarda bilgiler,  sözleşmeleri,dokümanları vardır.  Örneğin ; Tarsus da yaşanılan  o üzücü olayda  öğrenci taşıma hattında ,dolmuşta  üç tane alakasız insan bir arada ne yapıyor? Ulaşım aracında Kim görevli ve sorumluysa onun haricinde kimse olmaması lazım.  Başıboş ,denetimsizliğin ihmalkarlığın  geldiği acı son.

        Aynı  üzücü  hadiseyi  il ve ilçelerimizde  yaşamak istemiyorsak, Lütfen  yetkililer  duyarlı olmalılar.  Hatta gönüllü hizmet edebilmeliler. Hafta sonlarında  birkaç saatlerini ayırsalar hiçbir şey olmaz.  Sayın :  Valimiz  Ali Kolat  beyin  bu konuyu ciddiye alacağını, gerekli  özeni, dikkati   göstereceğine  inanıyorum.

   Kadınlarımıza ve çocuklarımıza yapılan  cinsel saldırıların azaltılması giderek ortadan kaldırılması ancak kadınların örgütlenmesi ,dayanışması ile mümkündür. Sınıfsal ve cinsel sömürüye karşı kadın dayanışması iyi örülmeli. Kadınların çifte sorumlulukları vardır.  Çocuklarını korumak yine  analarımıza düştü. Kadın örgütlenmesinde bir araya gelmek , soruşturma aşamasında  kadın beyanlarını esas almak,yargılama tamamlanıncaya kadar adli mercilerin güvencesinde olmalı. Kadın örgütlenmelerinin önemi  mağdurlara Hukuki, ve Psikolojik destek sunmak. Gönüllü başka meslek grupları da görev alırlar örneğin ; TTB ( Türk  tabipler birliği ) , BARO’ LAR ,İnsan Hakları Dernekleri, Sendikaların kadın komisyonları, varsa başkaca kadın dernekleri, siyasi partilerin kadın kolları bu hususlarda çalışmalara katılırlar.Buranın bir hukuk devleti olduğu,Laik ve demokratik  prensiplerin geçerli olduğu bilinmeli.Kadına yönelik şiddetin önlenebilmesi için  böyle bir sorunun olduğu  toplumun tamamı kabul etmeli ve bilmeli  buna göre çözüm bulunmalı. Özgecan  cinayeti gibi  kadına yönelik şiddetin konuşulduğu  günümüzde  viçdan taşıyanlar isyan ediyor.Özgecan’ın  ailesine, yol arkadaşlarına sabır diliyorum. İnsanlık benzer kötülükleri, vahşilikleri bir daha yaşamasın. Sevgiyle kalın .

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                             Hüseyin Güney


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Nusret Kılıç
Şuayip Bütün
Kırlangıçoğlu Oktay
Erol Serkan Kılıç
Fazlı GÜVENTÜRK
İdris Aykul
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  08 Temmuz 2020 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net