28 Şubat 2021 Pazar
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
2020'de Bin 793 Evlenme, 575 Boşanma
2020'de Bin 793 Evlenme, 575 Boşanma
Kırıkkale Belediyesinden İşçilerine Yüzde 20 Zam
Kırıkkale Belediyesinden İşçilerine Yüzde 20 Zam
Boz Topraklara Umut Olacağız
Boz Topraklara Umut Olacağız
İstanbul'da Yüzümüz Gülmüyor 3-0
İstanbul'da Yüzümüz Gülmüyor 3-0
  YAZARLARIMIZ
Yönetmenler bu filmi nasıl yönetecek?
24 Şubat 2015 Salı Bu yazı 28361 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Kırıkkale de günden güne seçim havası artıyor. Sahnenin önünde aday adayları yer alırken sahnenin arkasında ise yönetmenler var. Sonuç ne olur bilemem ama her sonucun sorumluları da aslında bu yönetmenler olacak. “Kimdir bu yönetmenler?” derseniz siyasi parti il başkanları derim.

Seçim sonuçlarının tüm faturaları il başkanlarına kesildiğinden dolayı seçimin yönetmeni onlar değil midir? İl başkanı iyi yönetmen ise senaryo da yani filmin konusu da iyi ise film tutar, ilgi çeker, herkesin dilinde bu film konuşulur.

Tabi şunu da unutmamak gerekir iyi bir oyuncu kadrosu da bu filmin değerini artırır. Sahnelere uygun bir de müzik oldu mu, filmin kimseyi etkilememesi mümkün değildir. Yani iyi bir film için yönetmen, senaryo, ünlü oyuncu ve kaliteli bir müzik gereklidir. Biz bu yazımızda sadece yönetmenleri inceleyelim.

Yönetmen iyi planlama yapabilecek, iyi bir kurgu oluşturabilecek ve de görsel anlamda al beniyi arttıracak hileleri iyi bilecek. Oyuncuya rolünü iyi anlatacak. Oyuncunun hatalarını görüp, düzeltecek. Tam hakimiyet yönetmende olacak. Disipline özen gösterecek. Sahneleri iyi ayarlayacak. Verilmek istenen mesajın net olarak anlaşılmasını sağlayacak. Dedim ya film başarılı olursa ne kadar çok izlenip övgü alırsa gündeme yönetmen oturacaktır. Tersi durumda yine yönetmen sorumlu olacaktır.

Şimdi bu anlattıklarımız doğrultusunda Kırıkkale’deki Parti İl Başkanlarını inceleyelim. Seçime nasıl hazırlanıyorlar? Stratejileri nelerdir? Aday adayları ile bağları nasıl? Ve de en önemlisi nasıl bir sonuç almak istiyorlar?

Ak Parti ve MHP İl Başkanlarının mali müşavir olması bir bakıma kimin hesabının daha kuvvetli olacağını gösterecek.İktidar Partisi Ak Parti İl Başkanı Mürsel Akçay siyasete çok da yabancı değil. Anavatan Partisi geleneğinden geliyor. Siyaseti, özellikle de Kırıkkale siyasetini iyi biliyor. Şu ana kadar ki tek sıkıntısı milletvekilliği çerçevesinde beklentileri büyük olmasına rağmen il başkanlığı görevini yürüttüğünden dolayı aday olamaması. Bu problemi dışında başka problemi olduğunu düşünmüyorum. Genelde parti işlerini ikinci başkan Bahadır Kılıç’a bırakmış görüntüsü verse de temsil noktasında kendisi öne çıkıyor.


Zaferle sonuçlanmış bir belediye seçimi ve üç milletvekili çıkarmış bir partinin İl Başkanı olmak elini daha da çok güçlendiriyor. Ak Parti’ ye talep fazla. Bu fazlalık Mürsel Akçay’ a belirli bir güç olarak yansımakta. Kişisel olarak pek dişe dokunur bir şey yapmasa da, hanesine puan yazdırabilir.


Mürsel başkan yükün bir kısmını üzerinden attı.  28 aday adayı ilk tercihlerini Kırıkkale’ den yana kullanırken 4 aday adayı da ikinci tercih olarak Kırıkkale’yi istedi. Bu rakam özellikle Kırıkkale için iyi bir rakam. İşin zor kısmı ise başkan, listenin belirlenmesi sonucu dışarıda kalan aday adaylarını partide tutabilecek mi? Bir kısmı ilerde siyaset yapmak için sessiz kalacaktır. Ama siyasete uzun yıllarını vermiş ve siyasette hatrı sayılır bir noktaya gelmiş bazı isimler ,tabi bunlar güçlü ve teşkilatçı isimler, baş kaldırabilir, eski siyasi hesaplarını yeniden açabilir.


Mürsel Akçay, böyle bir durumda nasıl yöntem ve yol izleyecek? Bekleyip, göreceğiz...MHP İl başkanı Erdal Baloğlu Şubat 2015’ te İl Başkanlığı görevini üstlendi. Genç ve dinamik bir yapısı var. Sevecen ve insancıl karakterini çok iyi kullanan bir isim. Erdal Baloğlu'nun omzuna bu seçimde büyük bir yük yüklenmiştir.


Hem bu seçimin ağırlığı hem de ülkücü tabanı bir arada tutmanın zorluğu, başkanı fazlasıyla yoracak gibi. Kendisinin 1 aydan fazla görevde olması, ve de izlediğim kadarıyla iyi bir görüntü çiziyor, etrafına enerji veriyor. Sabah kahvaltısını evinde yapmıyor. Tanısın tanımasın bir esnafın kapısını çalıyor. Kendini tanıtıp esnafla birlikte kahvaltı yapıyor. Öte yandan ülkücü tabanı bir arada tutmak için yanına bir iki yönetici alıp ansızın ve habersiz ziyaretler yapıyor. Her hareketiyle samimi ve içten olduğunu gösteriyor. Akıllıca hareket edip güçlü bir taban ve halk desteğini alarak seçime girmek istiyor.


Tek sıkıntısı iktidarın karşısında engelleri aşmak için gerekli kamu desteğini alamamak olur. (İşin bir başka güzelliği ise bu yaptıklarını asla kendi dillendirmiyor. Arkasından konuşulanlardan duyduğumu paylaşıyorum.)


Takip ettiği strateji tam bir halk adamı görüntüsü veriyor. Seçmenin nasıl değerlendireceğini seçim sonuçlarında göreceğiz. MHP’de aday adayları tam olarak sahaya çıkmadığı için bu konudaki davranışını henüz göremedik. Ben farklı bir çıkış yaparak farkındalık yaratacağını düşünüyorum.
 

Yönetmensiz seçime giden adaylarda olacak. Bağımsız Kırıkkale Milletvekili adayı Bahadır Erdemir ile görüşmemizden bazı bölümleri aktarıyorum, devamını önümüzdeki günlerde geniş haberimiz de yer alacak. Kamuoyunun yakından tanıdığı Bahadır Erdemir Bağımsız adaylığını “Kırıkkale hepimizin” sloganı ile açıkladı. Samimi şuurlu milli görüşçülerin Mecliste olması gerektiğine inandığı için Bağımsız aday olan Bahadır Erdemir, dik durmanın dürüst olmanın Kırıkkale ve ülke sorunlarının çözümüne direk olarak katlı yapacağına inandığı için aday olduğunu söylüyor. Öte yandan Merhum Erbakan hocamız gibi, merhum Yazıcıoğlu gibi destan yazacağına inandığını sözlerine ekliyor.


 


KIRIKKALESPOR


BİZ BU OYUNU BOZARIZ


Kırıkkalespor taraftarları, takımlarına inanarak, pazar gününün erken saatlerinde Aksaray’a akın ettiler. On beş araçlık bir konvoyla Aksaray’a girerken emniyet, taraftarları yolda durdurup, trafik şubesine götürdü. Hem taraftarların üstlerini hem de araçların içlerini didik didik aradı. Daha maç başlamadan yaşatılan bu gerginlik aslında futbol takımımızın Aksaray’da kötü bir gün geçireceğinin habercisiydi.


Nitekim karşılaşma başlar başlamaz olaylar başladı. Protokolde yönetimimize hakaretler yapılıyor, mahalle kabadayısı gibi saldırmaların ardı arkası kesilmiyordu. Emniyet olumsuzlukları görmezden gelerek müdahale etmeyince ortam tamamen gerildi.


Dolayısıyla tribündeki gerginlik sahaya da yansıdı. Aksaraylı futbolcuların hırsı dikkatten kaçmıyor, adeta savaşıyorlardı. Kısaca sahada bizim futbolcularımıza ellerinden gelen pisliği yapmaktan geri kalmıyorlardı. Öte yandan Kırıkkalesporlu futbolcular tam bir profesyonel gibi davranıp sadece futbol oynayarak onlara gereken cevabı fazlasıyla vermeleri noktayı koyuyordu.  


 


Öte yandan bir hakem triosu vardı ki, evlere şenlik! Sanki Aksaray’ın kulüp başkanı gibilerdi. 90 dakika boyunca hiç mi bizim lehimize bir pozisyon olmadı? Hiç mi Aksaraylı futbolcular hata yapmadı? İnanın ki özel siparişle bile, Aksaray böyle bir hakem tayin ettiremezdi.


Karşılaşmanın 25. dakikasında futboluna hayran olduğum Murat Çaydemir süper bir gol attı. Attı ama sanki hakem “sen bu golü nasıl atarsın” dercesine Murat’a kırmızı kart göstererek Kırıkkalesporu 10 kişi bıraktı. Yalnız hakemin de bilmediği bir şey vardı. Sahadaki on bir aslan galibiyete inanmıştı. Yüreklerini ortaya koydular, tekmeye kafalarını soktular, hocalarına ve taraftarlarına yapılanlara futbollarıyla gereken cevabı mislisiyle verdiler.


Aynı bölgede olmasına rağmen, bizim maçımızın oynanmasına müsaade eden federasyon, Altındağ Belediye spor maçını hava şartlarına bağlayarak erteliyor. Aksaray bu sahayı oynanacak hale getirebiliyor da Kayseri mi getiremiyor? Federasyonun burada tarafsız davranması gerekir iken Kırıkkalespor üzerine bir takım oyunlar oynaması tarihe kara bir leke olarak yazılacaktır. Ey federasyon, kimin küreğini sallıyorsun, kime yaranmak istiyorsun bilmiyorum ama sudan bahaneler ile ceza keserek Kırıkkalespor’un hakkını gasp ediyorsun.


Ey Federasyon, Zara’da hakeme taş attılar diye sahamızı kapattın. Bakalım teknik  direktörümüzün Gözünü kör etme durumuna getiren Aksaray’a ne yapacaksın?


 Öte yandan bu maçta, şu futbolcu çok iyiydi, falanca futbolcu iyi değildi diyemem. Hepsi de formalarının hakkını fazlasıyla vererek aslanlar gibi mücadele ettiler. Sahada hem Aksarayspor’ u hem, sözüm ona, protokolde pervasızca hakaret eden yöneticileri, hem de Aksaray’ın fedailiğini yapan Hakemi yenerek “BİZ KIRIKKALESPORUZ, BİZ BİTTİ DEMEDEN HİÇ BİR ŞEY BİTMEZ. KİM NE YAPARSA YAPSIN, KİM BİZİM ÜSTÜMÜZE OYNARSA OYNASIN, BİZ BU OYUNU BOZARIZ” diyerek gereken cevabı verdiler.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
şenol SAYIN  -  25-02-2015 - 16:54
hayırlı olsun.Artık takip edeceğimiz bir köşe daha var.Şimçekler de oyunu biliyor,okuyor.kim yanında kim değil biliyor.Allah yar ve yardımcınız olsun
71  -  24-02-2015 - 11:22
hakancığım ben senin ilk köşe yazın dan dolayı tebrik etmiştim Kırıkkale dede bondan sonra köşe yazısı okunacak demiştim birileri gülmüştü ben seni yıllardır takip ederim çalıştığınbütün gazetelerde köşeni okurum bugünkü yazın yine güzel sadece siyaset değil spordada yapılan ları köşende bahsetmişsin ALLAH razı olsun aksarayda hakemide gördük,saha komserinide ,ASFK başkanınıda,saha komserinide en önemlisi külüp başkanını da gördük bize zarada ceza verenleri de göreceğiz ama onların siyasileri güçlü başkanları ufuk tan özür dilemiş TİMSAH MİSALİ
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Bahattin Akyön
Pınar Taşcı YIKILMAZ
İsmail Dursun Kuzucu
Yener Kazan
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  26 Şubat 2021 Cuma
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net