26 Kasım 2022 Cumartesi
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
BAŞARILAR DİLERİZ
BAŞARILAR DİLERİZ
Vali Bülent Tekbıyıkoğlundan 24 Kasım Ziyareti
Vali Bülent Tekbıyıkoğlundan 24 Kasım Ziyareti
SİLAH OSB  TOPLANTISI YAPILDI
SİLAH OSB TOPLANTISI YAPILDI
EGİTİME ÖNEM VERİYORUZ
EGİTİME ÖNEM VERİYORUZ
  YAZARLARIMIZ
Çanta
04 Mart 2015 Çarşamba Bu yazı 33583 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Çanta; kösele, meşin, kumaş, plastik gibi malzemelerden yapılan; büyüklüğüne göre içinde para, evrak, yiyecek, giyecek vb. taşımada kullanılan eşyadır.

Çantaya dair en eski bulgular Amazonların çeşitli keseleri ve Şamanların balık derisinden sepetleridir. İçinde mendil, esans şişesi ve değerli eşyaların taşındığı zarif keseler ise kadınlar tarafından kullanılmıştır.

 

16. yy’da bir statü simgesi olan çanta, zengin insanların ellerinde daha da süslü hale gelmiştir.

17. yy.’da çanta kullanım alanları genişlemiş ve erkekler de çanta kullanmaya başlamıştır.

18. yy.’ da çanta modaya dahil edilince insanlar çantalarını kıyafetlerine uydurmaya çalışmıştır

El çantası ise ilk olarak 19. yy.’ da erkeklerin kullandığı, elle tutulabilen bavullardan esinlenilerek ortaya çıkmıştır. Kadınlar için de değişik tutma yerleri, işlemeli süsleri ve ilgili kilitleri ile el tipi çantalar çok popüler hale gelmiştir.

Çantaların isim ve şekilleri içinde taşıyacakları eşyanın cinsine göre değişir (okul çantaları, evrak çantaları, asker çantaları vb.). Genel olarak çantalar, kadın ve erkek çantaları şeklinde ikiye ayrılır.

Giyimi tamamlayan en önemli aksesuarlardan biri olan çanta, Çanta, ayakkabının tamamlayıcısıdır. Bilhassa bayanların kullandığı kıyafetlerde çanta uyumu çok önemlidir.

Çantanın moda içindeki yeri tartışılmaz. Kaliteli ve kültürel zenginliğimizi yansıtan el sanatlarımız, çantaların süslemesinde yer alır. Çeşitli kullanım amaçları için tasarlanmış ve üretilmiş, farklı büyüklükteki çantalar hayatımızı kolaylaştırır.

Kullanıldığı yere göre çanta çeşitleri spor çantalar; Genellikle iş, seyahat, eşya, pazar, turistik çantalar bu grupta yer alır. Bu çantalar, günlük kıyafeti ve spor giyimi tamamlayan çantalardır. 

Üretiminde kullanılan malzeme, süsleme ve yapım tekniği bakımından fantezi bir görünüm veren çantalardır. Kokteyl, çay, parti ve makyaj çantaları bu grupta yer alır. Yapım tekniğine göre Yumuşak çantalar ve sert malzemeden veya sertleştirici kullanılarak hazırlanmış çantalardır. Klipsli, kapaklı, fermuarlı çeşitleri vardır.

Yapımında Kullanılan Gerece göre; Deri çantalar, Kumaş çantalar, Metal çantalar, Hasır çantalar, İp çantalar, Pul ve boncuk çantalar, Sentetik çantalar

Çanta ile ilgili kültürümüzde deyim ve atasözleri ile de karşılaşmaktayız.

Bir şeyin elde edilmesine kesin gözüyle bakıldığını, baştan kazanılmış sayıldığını anlatmak için “çantada keklik”, deyimini kullanırız.

Bir kişi zerre kadar değer vermediği bir insanı herhangi bir gerekçe ile yanından da eksik etmiyorsa bu durumda da bir çantalık deriz.

Bir de iş dünyasında çantacılar vardır. Genelde ihale salonlarında ellerinde içi boş bir çanta ile dolanırlar.

Mobil kuyum pazarlama işi de çantacılık olarak tabir edilir.

Bir de siyasette çantacılar vardır. Aday olduğu şehirle hiç alakası olmayan, o şehirde doğmamış, büyümemiş, mahallelerinin adını bilmeyen kişiler dışarıda biraz para biraz kariyer kazanmışlar. Şehrin geleceğinde söz sahibi olmak için seçim zamanında şehre gelen siyasetçilere de çantacılar denilmektedir.


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Sadettin KARALÖK
Dede BULUT
Başar ÖZDEMİR
Ömer ŞENGÜL
Sadettin KARALÖK
Hidayet DOĞAN
Sami GÜLER
Şadiye ERYILMAZ
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  22 Kasım 2022 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net