05 Temmuz 2020 Pazar
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Şehit Aileleri ve Gaziler Abone Açım Ücreti Alınmayacak
Şehit Aileleri ve Gaziler Abone Açım Ücreti Alınmayacak
Sistemler Değerlendirildi
Sistemler Değerlendirildi
Saran'ın Gönlü Zengin
Saran'ın Gönlü Zengin
3 Temmuz Şehitleri Unutulmadı
3 Temmuz Şehitleri Unutulmadı
  YAZARLARIMIZ
8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü
07 Mart 2015 Cumartesi Bu yazı 19664 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

  19. yüzyılda; kadın işçiler, sekiz saatlik işgünü, eşit işe eşit ücret ve örgütlenme hakkı talepleri için .8 Mart 1857 tarihinde New York'taki dokuma işçisi kadınlar on iki saatlik iş gününü ve düşük ücretleri protesto için greve giderler, fabrikayı işgal edip polisle çatışırlar. 8 Mart 1908 yine ABD'de Manhattanlı iplik işçisi kadınların sekiz saatlik işgünü ve oy hakkı için yaptıkları  direnişleri dayanışma sonucu,  1910 yılında Kopenhag'da Clara Zetkin'in önderliğinde toplanan İkinci Enternasyonal Kadınlar Konferansı'nda Clara Zetkin'in önerisiyle 8 Mart, "Kadınların Uluslararası Dayanışma ve Mücadele Günü" olarak ilan edildi. O tarihten bu yana 8 Mart dünyanın her yerinde kadınlar tarafından birlik, mücadele ve dayanışma günü olarak kutlanmaktadır. 1975 yılında 8 Mart Birleşmiş Milletler tarafından "Dünya Kadınlar Günü" ilan edildi. Kadınlar kendi hak ve özgürlüklerinin kazanımlarının yanı sıra dünyada ve ülkemizdeki toplumsal muhalefetle birlikte her türlü baskı,şiddet gözaltı,katliamları, yolsuzluğu ve talanı yoksulluğu ve hukuksuzluğa karşı  ezilen,yok  sayılan kesimlerle birlikte  yaşam mücadelesi vermekten geri kalmadılar. 

   19. yüzyılda kadınlar sömürüye karşı direnirken eşit işe eşit ücret isterken bir çok bedeller ödediler.   8 Mart Dünya Emekçi kadınlar gününü kutlarken , Ülkemizde kadın cinayetlerinin arttığı, kadınların yaşam haklarının  ellerinden alındığı, baskı ,şiddet ve tacizin, ölümlerin artarak yaşandığı ülkemizde kadın haklarının görmezden gelindiği,yeterince önlem alınmadığı görülmekte. Demokrasi ve insan haklarının geliştiği ülkelerde kadınların örgütlendiği ,ayağa kalktığı,isyan ettiği bir çağda,   Sayın cumhurbaşkanı  “Kadın ve erkek eşitliğine inanmıyorum “ diyerek kadını ikinci sınıf insan yerine koymakta. ,diğer yanda “Cennet anaların ayağının altındadır “ diyerek  oy avcılığı yapmaktadır.Bu söylem  çelişkidir. bir tarafta kadın cinayetlerinin  yüzde kırk arttığı, kadını eve kapatan değil kadın haklarını koruyan anlayış gelişmelidir. Toplumsal cinsiyet eşitliği temelinde kadın bakanlığı kurulmalıdır. kadınların iş ve çalışma yaşamına , baş örtüsüne,çocuk sayısı, giyim,gezme ve gülmelerine kadar müdahaleci bir yaklaşım ve giderek yasakçı  anlayışın yerleşmesi ile kadınların tüm kamusal alanda dışlanması ile toplumsal yaşamda çıkartılmaya çalışılıyor.kız çocukları yeterince eğitim hakkından yararlanmadıkları biliniyor.  Bu anlayış  hükümet politikasıdır.   Kadınlar insanlık neslinin analarıdır. Onlara herkes gerekli saygı ve sevgiyi göstermeli öncelikle de toplumu yönetenler göstermelidir.   8 mart ta Dünya kadınlarının , barış,özgürlük,eşitlik, adalet, savaşsız ve sömürüsüz bir dünya  istediklerini biliyoruz. Diğer insani talepleri ise ; Devlet kadına karşı şiddete son verilmesi için önlem almalı.Yargılamalarda kadın katilleri korunmamalı, Kadın bakım ve sığınma evleri,Kreş gibi  yerler yeterli miktarda olmalı.

 En önemlisi de Çocukları için Ekmek, Barış ve özgürlük talepleri var.

     Kadınların özgürlüğe ve eşitliğe kavuşmaları toplumun  başı dik kişilikli ,çağdaş , üreten , toplumun onurlu bir üyesi olduklarını tüm toplum  kabul etmelidir.    

    8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar gününü  ve onurlu mücadelelerini kutluyorum.

Anadolu ereni Hünkar  Hacı Bektaşi Velinin! güzel ve anlamlı  Öğütlerinden bazılarını  hatırlamak yerinde olur. 

* Kadınlarınızı okutunuz, Onlar yarınların Analarıdır.

* Erkek dişi sorulmaz muhabbetin dilinde.  

* Aşına, İşine, Eşine sahip ol.

  Diyerek kadın erkek eşitliğini, kadına verilecek değeri, saygıyı, insanlığa anlatmaya, izlenecek yolu göstermiştir.

   Bu günü sadece kadınlar değil, erkekler de birlikte omuz omuza kutlamalıdır. zaten özünde kutlama günü değil mücadele günüdür. 

 Selam olsun  8 Mart’ı Yaratanlara  Yaşatanlara!

 Yaşasın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü.! 

Sevgiyle kalın.

Hüseyin Güney

 


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Hidayet Ceren  -  08-03-2015 - 11:35
Emeğinize kaleminize sağlık
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şuayip Bütün
Pınar Taşçı YIKILMAZ
Başar Özdemir
Nusret Kılıç
Kırlangıçoğlu Oktay
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  01 Temmuz 2020 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net