01 Mart 2021 Pazartesi
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Bu meseleyi annelerle çözeceğimize inanıyoruz
Bu meseleyi annelerle çözeceğimize inanıyoruz
Hırsızlık Şüphelisinin Hapis Cezası Ve 72 Suç Kaydı Çıktı
Hırsızlık Şüphelisinin Hapis Cezası Ve 72 Suç Kaydı Çıktı
MHP Esnafın Sorunlarını Tespit Etti
MHP Esnafın Sorunlarını Tespit Etti
Tükenmişliğin Bir İfadesidir
Tükenmişliğin Bir İfadesidir
  YAZARLARIMIZ
Bu Hareket Sandığa Yansır mı?
12 Mart 2015 Perşembe Bu yazı 23286 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Bu hareket sandığa yansır mı?

 

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi’nin aldığı aday belirlemede ön seçim kararından sonra Kırıkkale CHP teşkilatlarına hareket geldi. Ön seçim nedir? Hakim huzurunda üyelerin tümüyle yapılan, örgütün arzu ettiği adayları belirlediği ve genel seçime çıkarmak istediği bir eliminasyon sistemidir.

 

Aday belirlemede önseçim kararı genel olarak CHP’de kabul görürken, Genel merkezden destek bekleyen isimleri ise üzdü. Örgüt ile bağı olmayan adayların bu karar sonrasında adaylıkları zora girdi. CHP örgütünün yakından tanıdığı isimler ise avantajlı konuma geldi. Sözün özü CHP’nin milletvekili aday adayları önce kendi partililerinin önünde sınav verecek.

 

CHP seçimlerde, beklentilerinin üzerinde başarı gösterebilir. Adayların çok çalışması gereken bu süreçten partililer ise oldukça memnun görünüyor. Milletvekilliğine soyunan isimlerin dayatma yapılmadan kendilerine sorulması örgüt üzerinde olumlu bir hava yaratmış durumda. CHP kadrolarındaki bu heyecan eğer sandığa da yansırsa partide birlik sağlanır ve belki de sürpriz sonuçlar ortaya çıkar. Sözün kısası 7 Haziran’ın geleceği mart ayında belli olur…

 

CHP'de yıllardır seçim önceleri, parti yöneticileri, aday adaylar 'ön seçim' isteklerini dile getirirler. Ancak yıllardır bu istek bir türlü gerçekleşmez. Genel merkez düzeyinde etkili olan kişiler 'aday' olur veya istedikleri kişileri 'aday' yapmayı başarırlar. Yine bir seçim öncesi... Aday olmak isteyenler başvurularını yaptılar, yapmaya da devam edecekler. CHP'den aday adayı çok çıkar... İsimler kamuoyunda adeta birbirleri ile yarışırlar, İsmi geçenlerin yarısı 'aday adayı' olur. Yarın öbür gün diğerleri de bunu dillendirebilirler. Ama bu iş dillendirme ile olmuyor. Biliyorsunuz parti yöneticileri ve aday adayları yıllardır dillerinden düşürmediler ama olmadı. CHP’de adaylar nasıl belirlenecek? Tam da bu aşamada, CHP il ve ilçe örgütleri de harekete geçti. Tam bu noktada başka bir soru akıllara geliyor. Örgüt, tüm bu aşamaların altından kalkacak kadar stabil bir yapı mı?

 

Daha doğru bir deyişle örgüt doğru kararları verebilecek bir aşamada mı? Eğer öyle ise neden son 3 seçimdir örgütten bağımsız adaylar listelere sokuluyor? Eğer öyle değilse bu seçimin de hüsranla sonuçlanmasının ardından örgüte mal edilecek olan başarısızlık, CHP’yi temelden bitirmez mi? Diğer bir sorun ise, ön seçimde adı geçen, örgütün eski isimlerinin son 2 seçimde, ön seçim kararı alınmamasından ötürü anti CHP’li bir tutum sergilemeleridir. Ön seçimle bu isimlerden bazıları yeniden adaylar ve muhtemelen nihayetinde üstlerde çıkacaklar. Pek muhtemeldir ki listeye de girecekler.

 

Ben, bazı isimlerin daha önceki seçimde listeye giremediğinden dolayı partiye oy bile vermediğine kendi gözlerimle şahit olmuş biri olarak sonucu merak ediyorum. Çünkü içerideki CHP düşmanlarını 8 Nisan’ da listelerde göreceğim. Ön seçim demokrat bir anlayışın en önemli ayağıdır, elbette ki demokrasi adına güzel ve olması gereken bir adımdır.

 

Fakat CHP’nin son 3 senedir tabandan kaçması ve en sonunda tabana kararı bırakması aday seçimlerinde beklenmedik tablolara yol açacak. Küskünleri kazanmak adına parlayan yıldızlar bir bir sönecek. Kadınların şansı anca kontenjanlara kalacak. Gençler için ödenmesi gerek bedeller artacak. Daha da beteri örgütteki etkin isimlerin hortlamalarıyla modern siyaset anlayışı zora girecek.

 

Hem örgütten bu kadar uzak bir siyaset güdeceksin, hem de son seçimde topu örgüte atacaksın. Her ne olursa olsun sonucun hayırlı olmasını dilerim. Öte yandan; CHP'yi yönetenler ülkeyi karanlığa götüren zihniyete, ülkeyi emperyalizme manda yapacak yeni sömürgeci anlayışına; samimiyetle dur demek istiyorsa ön seçimden korkmaz, tüm milletvekili adayını ön seçimle tespit eder.

 

MHP’nin liste başı adayının pekte Kırıkkale’yi bilmeyen ve Kırıkkale’de ağırlığı olmayan bir bölgeden gelme daha doğrusu genel merkezce gönderilme ihtimali karşısında CHP’nin parlak adayı etrafında acaba seçmen bu sefer de CHP’de birleşe bilir mi?  Bu da bu yazının yeni karpuzu olsun.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BALOĞLU, birlik ve beraberlik atmosferi oluşturuyor

 

 

İl başkanları olarak hakimiyet şuan onlarda görünüyor diye

MHP İl Başkanı Erdal Baloğlu geçen hafta Cuma günü aday adaylığın da ismi gecen isimleri tek tek arayarak partiye davet etti. Aday adaylığı düşünen 17 kişi toplantıya iştirak etti.  İl Başkanı Erdal Baloğlu yeni İl Başkanı olmasına rağmen kontrolü elinde bulundurduğunu gösteriyor. Parti de birlik ve beraberlik atmosferi oluşturuyor. Bu işin yönetmeninin kendisi olduğunu hem aday adaylarına hem de parti tabanına günden güne hissettiriyor.

 

MHP İl Başkanı aday adaylarla yaptığı toplantıda parti temayüllerini ve seçim sürecini anlattı. Aday adaylarının teşkilatlarla ve kendisi ile irtibatlı olması gerektiğini vurguladı. Saha çalışmaları yapan aday adaylarının bir rapor halinde yaptıkları çalışmaları kendisine sunmalarını istedi. Başkan bu işi çok sıkı tuttuğunu kimsenin kendi başına hareket etmemesi gerektiğini aday adaylarına iletti.

 

 

 

 

Ben ANKETÇİ olsam…

 

Aday adayları saha çalışmaları yapıyorlar. Adım attığım her yerde bir aday adayına rastlıyorum. Afişler gazete reklamları pankartlar havada uçuşuyor.

Öte yandan herkesin dilinde kim aday olacak türküsü var! İki lafın belini kıralım diye oturduğumuz çay ocaklarında komşuya gidelim sohbet edelim dediğimizde hep siyaset konuşulmaya başlandı.

 

Şu ana kadar aday adayları arasında farklı bir çalışma veya yöntem izleyen var mı diye sorsanız yok derim. Neden mi hepsi Zafer Caddesinde ve bankalar caddesinde boy göstermekten başka bir şey yapmıyorlar.

Yanlarına aldıkları 5-10 kişi ile insanlara hava basaraktan koşturuyorlar. Bir esnafa kapıdan varıp tokalaşmak o esnafta size karsı bir his uyandırmaz. Yaptığınız ziyaretleri de facebook veya twitter den paylaşmalarda aday adaylarını on plana çıkarmaz.

Seçim bir stratejidir. Eğer iyi kuramazsanız hata yaparsınız. Adaylar kendilerini bu yöntemleri kullanaraktan kamuoyuna tanıttığını düşünebilirler. Mutlaka katkısı vardır ama yeterli değildir. Eğer bir adayın ismi her evde yoksa her ilçede yoksa her köyde yoksa hiç kusura bakmasın sadece bu adaylar attıkları havanın havasını alıp giderler.

Genel merkezler aday belirlemede değişik yöntemler belirliyorlar. Bunlardan bir tanesi de kamuoyu anket yoklamasıdır. Ben bir anketçi olsam nasıl bir ölçüm yapardım diye düşündüğümde ilk aklıma gelen yöntemi söyleyeyim.

Denek sayımı belirlerim

Bu sayıyı 4 bölerim

% 25 kent merkezinde

% 25 kent merkezi dışında olan yerlerde

% 25 ilçelerde

% 25 de köylerde yapardım

Çıkan sonucu yaptığım bölgelere göre değerlendiririm. En çok oyu alan yerine 4 bölgede ismi olan kişiyi listeye konulmasını tercih eden rapor sunardım.Fatura hepimizin…

Geçtiğimiz hafta kayseri de oynadığımız Hacılar Erciyes maçında Kırıkkalespor zirve yolunda çok önemli 2 puan kaybetti.

Bu karşılaşmada Kırıkkalespor olarak top yekun hatalar yaptık. Sahada futbolcular, kenarda teknik heyet, tribünde taraftar, şeref tribününde yönetim.

İşin açıkçası bu karşılaşmada futbolcularımız geçtiğimiz haftalardaki gibi sahada istekli ve hırslı değillerdi. Sanki ayaklarında pranga takılı idi. Aldıkları topları ayaklarından kaçırıp acemice işler yaptık. Bunun böyle olmasında golü ummadığımız bir anda kalemizde görmemizin de sebep olduğuna inanıyorum. Eğer yanlış hatırlamıyorsam Kırıkkalespor mağlup duruma düşmesi ile maçı kazandığını hatırlamıyorum. Nedendir bilinmez daha 4. dakikada golü yememize rağmen bir telaş başladık ki anlamak mümkün değil. Şuursuzca baskı kurmak, işimizi iyice zorlaştırdı.

 

Sahada hatalar bir birini kovalarken, birçok tecrübeli futbolcumuz varken, biride çıkıp “ hey durun bakalım biz kimiz, Hacılar Erciyes kim“ deyip sükûneti sağlayamadı. Birazcık sakin olabilsek inanın ki üçlük beşlik olacak bir karşılaşmaydı. Hacılar Erciyes bu sezon izlediğim en kötü takımdı. Böylesine kötü olan takıma bizde telaşlanıp ayak uydurunca bu sonuç kaçınılmaz oldu.

Kenar yönetime gelince;

Birçok maçı çok iyi okuyup, gerekli müdahaleyi yerinde yapıp otoritesini sahaya yansıtan Nihat hocam da sahadaki futbolculara uyarak bu puan kaybına müsaade etti. Bilmiyorum nedendir sahada aldığı bütün topu ezen futbolcu varken kötünün iyisi olan Gökhan’ı alması da yanlışlardan bir tanesi idi. Rakibi sahasına hapsetmiş, sağdan soldan bindirmeler yapılırken, Hasanın almasının yerine, Tunahan’ı almamasını yadırgadım açıkçası. Hacılar Erciyes’in bozuk olan dengesini yüksekten gelen toplarla, Tunahan’ın hava hakimiyeti ile rakibin dengesini iyice bozulması daha mantıklı olurdu sanırım. Tabi biz bunları söylerken hocanın ne düşündüğünü bilemiyoruz.

Gelelim yönetim kuruluna ve taraftara

Arkadaşlar biliyorum hepiniz Kırıkkalespor için yapmayacağınız şey yok. Her türlü cefa kârlığı yapıyorsunuz, çocuklarınızın rızıklarından kesip bu takımın peşinden her türlü rezilliklere haksızlıklara katlanıyorsunuz. Kırıkkalespor taraftarı ile ne kadar öğünse yeridir. İnanıyorum ki süper ligde olan takımlar sizle gibi bir taraftarı olmadığı için iç geçirip hayıflanıyor, size gıpta ediyordur.

Ama artık çuvaldızı başkalarına batırırken iğneyi de kendimiz batırmanın zamanı geldi sanırım. Daha önceki yabancı saha maçlarında olduğu gibi biz bu karşılaşmada da takımımızı destekleyeceğimiz yerde, sesi çıkmayan rakip seyircinin damarına basarak zorla kendimize cephe aldırıyoruz. Daha maç başlar başlamaz, kendini taraftar sanan birkaç kişi küfürler hakaretler ederek bir şey yaptığını sanıyor. Sesi çıkmadan sakince maç izlemeye gelen Kayserilier’in yerine kendiniz koyarak bi empati yapın. Sizin onlara yaptıklarınızı Kırıkkale’ye gelen bir taraftar yapsa acaba neler olurdu. Bunu düşünemiyorum.

Hele ki aynı tribünde yan yana oturarak. Erciyesspor’un tam gardını düşürmüşken olmadık yere rakip tribünü ayaklandırıp, sahada bitip tükenen Hacılar Erciyesspor’a yeniden adeta hayat öpücüğü vererek yeniden kenetlenmelerine sebep olduk. Taraftar bunu yaparken bu işin büyümesine engel olmayan, hatta olayların büyümesine, Emniyet güçlerinin çileden çıkmalarına sebep olan, Kırıkkalespor yönetim kurulundaki bazı arkadaşlarında katkı sağlamaları olayın başka bir yönü idi. Sizin adınız idareci, sadece sözde değil hal ve hareketlerinizle, tavırlarınızla idareci olacaksınız. İdarecilik bir sanattır. Adı üstünde İ-DA-RE-Cİ

Kayseri’de birçok taraftarımız fişlenip önümüzdeki maçlarda sahaya girmeme cezası alacak, buna ne gerek vardı. Evet, arkadaşlar çuvaldızı başkasına batırıyorsak, iğneyi de kendimize batırmamız gerek.

Maçta yaralanan Murat Sekmen kardeşime ve ismini bilmediğim arkadaşlara da geçmiş olsun dileklerimi iletirken acil şifalar diliyorum


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener Kazan
Nesrin Bulat
Bahattin Akyön
Pınar Taşcı YIKILMAZ
İsmail Dursun Kuzucu
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  01 Mart 2021 Pazartesi
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net