17 Ekim 2021 Pazar
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Yerel Medya Çalışıyor
Yerel Medya Çalışıyor
Sözleşmeli İdareci Uygulamasına Son Verilsin
Sözleşmeli İdareci Uygulamasına Son Verilsin
6. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Ödülleri
6. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Ödülleri
Müstakil Evde Yangın !
Müstakil Evde Yangın !
  YAZARLARIMIZ
AYRI BİR DESTANDIR YAPILANLAR
22 Haziran 2010 Salı Bu yazı 33471 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Terörle mücadele sabır ister, bilgi ister, tecrübe ister, kahramanlık ister, eğim ister.

İçimizden birilerinin şehit olması, askerlerimizin genç yaşta bu diyardan göçüp gitmesi, belli yaşa kadar gelmiş bir evladın artık bu dünyada olamaması “ben Türküm” diyen herkesi derinden yaraladı.

Komandolar göreve çıkmadan bir ant içerler.

Korku nedir bilmeyiz
Biz dağların erleri
Yuva yaptık göklere
Baş döndüren yerlere
Engel tanımaz aşarız
Yüce engin dağları
El veriri uzanırız
Mor silah bulutlara
Ben Türk Komandosuyum…

Şeklinde devam eder.

Gerçekten korku nedir bilmezler. Ama korkuyu kim bilmez. Kendinden emin olanlar bilmez. Kendisini yetişmiş gören korkmaz. Birkaç günlük veya haftalık eğitimle bu korku nasıl aşılır.

Dağların erleridir bunlar. Baş dönecek yerlerde yuva da yaparlar. Bulutların üzeridir oralar. Abartısız söylüyorum. Bulutlar altınızda kalır o yüksek dağlara çıktığınızda. Hani uçağa bindiğinizde kalkış halinde veya iniş durumunda altınızda evleri görürsünüz. Arabaları görürsünüz. Tarlaları görürsünüz. Hepsi sinek, böcek gibidir. İşte o durumdadır o yüksek dağlar.

O coğrafya dünyanın en zor bölgelerindedir. Çatışmanın olduğu ve ciğerimizi yakan şehitlerimizin olduğu bölgeyi birde karşıdan yani Irak içerisinden görmeniz lazım. Zor şartları o şekilde orada yaşayarak hissetmeniz lazım.

Hani Anadolu’da bir söz vardır.”bekâra karı boşamak kolay” diye. Görülen en yüksek dağın ilimizde bulunan “dinek “ dağı olduğunu sanalar veya pikniğe gittiğinde birkaç çalının bulunduğu yolları asfalt arabasıyla vardığı dağlar sananların bunu anlaması zordur.

Emekliler parkında oturup, çayını yudumlarken ahkam kesmek ne kadar doğrudur?

Efendim bu ordunun tüm askerleri tutuşsun el ele girsin o bölgeye temizleyerek ve kontrol ederek öbür uçtan çıksınlar yaklaşımı yapmak veya efendim girelim Kandil’e başlarına o dağları yıkıp gelelim söylemi gerçekçi değildir.

Hele bazıları “efendim atalım gaz bombasını bölgeye hepsi kedi yavrusu gibi ölsün gitsin” laflarını yüksek sözle söyler oldular.

Biz hukuk devletiyiz. Terörist devlet değiliz. Hukuk çerçevesinde ve demokratik kuralları kullanarak yaparız bu mücadeleyi.

Bu mücadele de tek eksiğimiz bence profesyonel askerlerin yeterince kullanılamamasıdır. Kendinden emin ve korkuyu yenmiş askerleri bölgede konuşlandırmak ve ivedi müdahale edecek duruma getirilmesidir. Erleri kullanmak zafiyet doğuruyor. Erleri kullanmak onlara üstünlük sağlıyor.

Komandodan hele Özel Timden itten korkar gibi korkar onlar. Nedeni boşa mermi atmadıklarından ve müdahaleleri sert ve hızlı olduğundandır. Bu nedenle profesyonel ve kendini yetiştiren askerlerin bu mücadelede etkin kullanılması artık şarttır. Onlardan daha zor şartlarda yaşamlarını sürdürme eğitimi alanların bölgede daha verimli olacağını kabullenmek ve üç günlük eğitimle birkaç mermiyle komando dediklerimizi bölgeden çekmekle olur bu mücadele.

Selam ve dua ile…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener Kazan
Kamil Öcal
MESUT ARLIER
Şevket ÖZSOY
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  16 Ekim 2021 Cumartesi
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net