08 Mart 2021 Pazartesi
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale'de Love Erdoğan  görseli LED ekrana yansıtıldı
Kırıkkale'de Love Erdoğan görseli LED ekrana yansıtıldı
MHP kanun teklifi hazırlıyor: Korsan haberciliğe son
MHP kanun teklifi hazırlıyor: Korsan haberciliğe son
kısıtlamaya uymayan 28 kişiye 79 bin lira para cezası
kısıtlamaya uymayan 28 kişiye 79 bin lira para cezası
Dezenfekte Tüneli Yeniden Açıldı
Dezenfekte Tüneli Yeniden Açıldı
  YAZARLARIMIZ
Nevroz kutlu olsun
21 Mart 2015 Cumartesi Bu yazı 22844 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

  Nevroz:Yeni gün “ Yılın ilk günü,baharın başlangıcı,21 mart doğanın uyanışını ve yaradılışının sembolü olarak kutlanır. İran mitolojisine göre tanrı insanı ve güneşi bu gün yaratmış.Anadolu’da nevroz –i  Sultan,Sultan nevroz,mart dokuzu gibi adlar verilen  nevroz: Alevi ,Bektaşi topluluklarında geleneksel inanışlara göre nevroz günü Hz. Alinin doğum günüdür.Hz. Fatima ile bugün evlenmiş,peygamber tarafında bugün halifeliğe atanmış ,Hz  Yusuf bugün kuyudan çıkarılmıştır. Alevilikte nevruz günü cem yapılır. Nevruz  bayramını; Kazakistanlılar, Tataristan halkı,Uygur bölgesi, halkları,Farslar,Afganlar,Arnavutlar,Gürcüler,Tacikler le birlikte Balkanlar , Anadolu Türkleri,Türkmenler,Özbekler,Azeriler ,Kırgızlar ,Kürtler ile Ortadoğu ve Mezopotamya nın  kadim halkları kutlarlar.  Nevruz bir çiçeğe verilen isimdir.  Tıpkı bu halklar ve renkler yan yana geldiklerinde bir çiçek tarlası ( çiçek serası ) çeşitliliğini, güzelliğini andırmakta,birlik içerisinde her toplumun kendine özgü kutlama nedenleri vardır.  Günümüzde orta asya  Türkleri tarafında kutlanan Nevroz : Ergenekon dan çıkıştır.  Özgürlüğe adım atılmış yeni bir gün olarak  bilinir.

      Ortadoğu ve Mezopotamya halklarında Nevroz,efsanevi olarak anlatılsa da gerçek olduğu kabul edilen , özgürlük yanlısı Demirci Kava’nın, dönemin hükümdarı olan  zalim Dehok’un zulmüne karşı  direnişini sembolize eder.Çoban ateşleri yakılarak  anılır.  Eşitliği,özgürlüğü ve barışı ifade eder. Nevruz ateşi, baskıcı, ayrımcı, Faşizan uygulamaların  kaldırılması için, İşkenceye,zulme,talana,hukuksuzluğa,insan hakları ihlaline,  ülkemizde karanlıkta  kalmış olan ,faili meçhul olarak bilinen  katliamları gerçekleştirenler  yargı önüne çıkartılana kadar Demirci Kava’nın  özgürlük ateşi  yanmaya devam edecektir.  İnsanlık bu özgürlük ateşini  görmek ve direnmek isteyecektir. Nevroz, kültürlerin buluştuğu,bir araya geldiği halkların barış içerisinde,kardeşçe  yaşadığı  savaşların ve katliamların olmadığı günlerinde başlangıcı olsun.

Pir Sultan Abdal’a  ait bir Nevruziyye  şöyledir.

“Sultan Nevruz günü cemdir erenler,

Gönüller şad oldu ehli imanın.

 Cemali yar görüp doğru bilenler,

Himmeti erince Nevruz Sultan’ın.”

    20.03.2015    Sevgiyle kalın

  Hüseyin Güney.


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Hasan ŞAHİN  -  07-04-2015 - 15:55
Bilgi sahibi olmadığımız için, değerlerimizin de bayramlarımızın da Atalarımız ve Kahramanlarımızdan da haberimiz olmuyor malesef. Siz değerli büyüklerimizin bilgilendirmeleri bizi mutlu eder, Başarılar diler takibinde olduğumuzu saygılarımla bildiririm. İyiki varsın.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener Kazan
Şevket ÖZSOY
Pınar Taşcı YIKILMAZ
Bahattin Akyön
Hüseyin Güney
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  08 Mart 2021 Pazartesi
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net