08 Ağustos 2022 Pazartesi
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Roket-San ve Jandarma’nın Dev Yatırımları Yükseliyor
Roket-San ve Jandarma’nın Dev Yatırımları Yükseliyor
Giyilmeyen Kıyafetler Çöpe Değil Kumbaraya
Giyilmeyen Kıyafetler Çöpe Değil Kumbaraya
MobiHealth Uygulaması Hayata Geçiyor
MobiHealth Uygulaması Hayata Geçiyor
Hayvanlarınızı ucuza satmayın!
Hayvanlarınızı ucuza satmayın!
  YAZARLARIMIZ
ADALET EŞİTLİĞİN KALESİDİR ASLINDA
26 Mart 2015 Perşembe Bu yazı 25420 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Bizler genelde eşitlik ve adaleti sanki aynı anlamdaymış gibi hep birarada kullanırız. Oysa ki bu büyük bir yanılgıdır bence. Peki eşitlik mi yoksa adalet mi? diye sorsam ya da her eşitlik adalet midir? desem. Biliyorum cevap vermesi biraz zor ama ‘’Yumurta mı tavuktan çıktı yoksa tavuk mu yumurtadan çıktı ’’ sorusu kadar karmaşık ve çok bilinmeyenli bir denklem değil aslında. Bu soruya cevap vermek için önce iki kavramın anlamını iyi bilmek gerekir. Eşitlik, iki şeyin her yönden denk olması, adalet ise hak sahibi olana hakkını vermek demektir.

Tabiattaki herşeyde ve her yerde eşitlikten ziyade adaleti görebiliriz. Bir balık yüzebilirken bir kuş uçamaz, hayvanlarda dört bacak varken insanlarda iki bacak vardır ya da bir balinanın kalbi bir ton gelirken, neden bir serçenin kalbi sadece birkaç gramdır? Çünkü Allah tüm mahlukatlara onların vasıfları neyi gerektiryorsa ona göre vücut yapısı ve kabiliyet vermiştir. Bunun gibi birçok örnek var doğada aslında ibretle ve hayranlıkla bakabileceğimiz. Çok şükür ki Allah bu alemi eşitlik esasına göre değil adalet esasına göre var edip kurmuştur.

İlahi adaletin bu mükemmel tecellisine hiçbir itirazımız yok fakat sosyal hayattaki birçok adaletsizliğe itiraz etmemek mümkün değil. Mesela bir iş yerine aynı statüde çalışan memur yada işçiler çalışma ve davranış yönünden birbirinden farklı olabilir, kimi kaytarıp çalışmazken diğeri var gücüyle işinin en iyisini yapmaya çalışır ama eşitlik namına hepsi aynı ücreti alır. Ya da üç kişilik bir aileyle beş kişilik ailenin giderleri, masrafları aynı olmadığı gibi gelirlerininde buna uygun olması gerekir. Bir sınıftaki tüm öğrenciler sınavda eşit puan almazlar, herbiri bilgisi ve hakettiği neyse onu almalıdır. Bilenle bilmeyen, çalışanla çalışmayan, özürlü ile özürsüz aynı kefeye koyulmamalı .Yani kapasite,yetenek,ihtiyaç,istek ve arzuları farklı olan insanlar arasındaki eşitlik aslında adaletsizlik olur. Bu yüzden diyebiliriz ki eşitlik çoğu zaman adaleti doğurabilir fakat eşitlik birçok durumda adaleti bozar. Ama hakkaniyete göre yapılan dağılım hem eşitliği hem adaleti sağlar.

Bunun yanısıra insanlar hukuk ve yasalar karşısında eşit olmak zorundadır. Yasalar önünde eşitlik , toplum içindeki yeri, ekonomik gücü, cinsiyeti ya da toplumsal etnik kökeni ne olursa olsun, herkese aynı biçimde uygulanmalıdır. Ama sözüm ona anayasamız devletimizin bir hukuk devleti olduğunu ve “Herkes, dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayrım gözetilmeksizin kanun önünde eşittir” diyor. Oysa ki bu madde de sadece yazıda kalan çoğu hukuk adamları ve siyasi otoriterler tarafından pekte uygulanmayan bir madde olarak kalmakta. Eşitlik ve adalet diye basbas bağıran birçok siyasetçiler,milletvekilleri ,hukuk adamları adaleti sağlamak yerine vatandaşın hakkı olanı da zimmetine geçiriyor ve buna hiç kimse sesini çıkarmıyor yada çıkaramıyor, bir dokunulmazlık kanunuyla yada işi kılıfına uydurarak başka insanların, vatandaşların hakkını alıp yiyor. Bütün bunlar ve böyleleri yüzünden adalet yerini bulmuyor bulamıyor.

Evet belki her zaman eşitliği sağlayamayabiliriz ama adil olmak her zaman mümkün olabilir. Eşitliğin kalesi olan adaletin sosyal ve ekonomik her yönden sağlanması gerekmektedir. Ülkemiz ve insanımız buna layıktır ve bu bağlamda hakkaniyete göre dağılım olan adaletin sağlanması ümidiyle.


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
G.HAYBAY  -  26-03-2015 - 14:15
bir ayette de mealen şöyle buyrulur: “Ey iman edenler! Adaleti titizlikle ayakta tutun, kendiniz veya ana babanız veya en yakınlarınız aleyhine bile olsa, Allah için şahitlik eden kimseler olun. Haklarında şahitlik yaptığınız kimseler, gerek zengin ve gerek fakir olsunlar. Allah onlara sizden daha yakındır. Onun için haktan ayrılıp da nefsinizin arzusuna uymayın. Eğer adaleti yerine getirmekte veya şahitlikte dillerinizi eğer-bükerseniz veya büsbütün yüz çevirirseniz, hiç şüphesiz Allah, ne yaparsanız hakkı ile haberdardır.”
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener KAZAN
Hüseyin GÜNEY
Ahmet ULUSOY
Sadettin KARALÖK
Rabia Saylam TAŞDEMİR
Dede BULUT
Başar ÖZDEMİR
ÜLKÜ'CE
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  07 Ağustos 2022 Pazar
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net