28 Şubat 2021 Pazar
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
2020'de Bin 793 Evlenme, 575 Boşanma
2020'de Bin 793 Evlenme, 575 Boşanma
Kırıkkale Belediyesinden İşçilerine Yüzde 20 Zam
Kırıkkale Belediyesinden İşçilerine Yüzde 20 Zam
Boz Topraklara Umut Olacağız
Boz Topraklara Umut Olacağız
İstanbul'da Yüzümüz Gülmüyor 3-0
İstanbul'da Yüzümüz Gülmüyor 3-0
  YAZARLARIMIZ
ÇÖZÜM, CUMHURİYET HALK PARTİSİ’DİR MAKAM DEĞİL, SORUMLULUK İSTİYORUM
13 Nisan 2015 Pazartesi Bu yazı 22142 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili adayı Murat Çakırca, köşe yazarımız Hakan Gökkaya’ya net konuştu. Milletvekilinin güvenilir ve korkusu olmayan kişilerden olması gerekliliğini söyleyen Çakırca, Milletvekilli makam değil, sorumluluktur. Ben Kırıkkale halkında sorumluluk istiyorum bu sorumluluğun gereğini yerine getirmeye söz veriyorum” dedi.

Kırıkkale halkının kensini yakından tanıdığını ve doğru bildiğini her ortamda söylediğini kayd eden Çakırca, “Korkmam, kıvırmam. Türkiye’de bu tür insan sayısı çok fazla değildir. Haksızlık etmem. Geri adımda atmam ve kimseyi de satmam. Ben güvenilir bir adamım o yüzden aynı zamanda insanlara saygılı bir insanım” dedi.  Kırıkkale’de yaşamaya devam edeceğini söyleyen Çakırca, “Bana ulaşmak kadar kolay olacak çünkü milletvekilliği bir makam değil sorumluluktur. Ben bir sorumluluk talep ediyorum. Bu sorumluluğun gereğini yaparım.” dedi.

 

 

Hakan GÖKKAYA; CHP tabanından gelen bir isimsiniz.  Ön seçimde birinci çıkarak da bunu kanıtladınız. Üyeler siz ilk sıraya getirerek size ağır bir yük yüklediler bu yükü kaldırmak için nasıl bir yol izleyeceksiniz?

Murat ÇAKIRCA; Öncelikle sizin de söylediğiniz gibi, Cumhuriyet Halk Partisi üyeleri 29 Mart’ta yapılan ön seçimde Cumhuriyet Halk Partisinin 1. Sıra milletvekili adayı olarak belirledi.  Sadece ben değil bu ön seçime katılan 8 aday adayı arkadaşımın da Cumhuriyet Halk Partilik anlamında Cumhuriyet Halk Partisi’ni taşımak anlamında yükü çekmek anlamında benden daha zarif olduğunu düşünmüyorum. Bütün arkadaşlar kendine yüklenecek sorumluluğu kaldırabilecek bunu yapabilecek. O yüzden benim üzerime yüklendiğini düşündüğümüz ve söylediğiniz yükü ben aynı zamanda bir onur olarak ta görüyorum. Türkiye de sadece Cumhuriyet Halk Partisi dışın da ön seçim yapma gibi bir hareketi de yok. Bu önseçimde bize verilen oy ve onu Cumhuriyet Halk Partisinin Kırıkkale’den en az 1 milletvekili çıkartmasıyla sonuçlanırsa biz bu anlamda mutlu ve başarılı hissedeceğiz.

Hiçbir kimsenin tek başına seçim alma yeteneği yoktur. Bizim gibi kitle partilerde yalnız başına adayın sonuç belirleme gücü yoktur olamazda. Demokrasilerde zaten bu normalde değildir. CHP’de belki ilk kez İl yönetimi, ilçe yönetimi ve adaylar birlikte çalışma yeteneğine sahipler. Buda önce adaylar belki ilçe yönetimi arasında uyumsuzluklar yaşanmıştır. Bu parti başarısını engellemiştir. Oysa burada adaylar ve il yönetimi arasında bir uyumun olduğunuz belirtiyorum.

 

Hakan GÖKKYA; Kırıkkale genel itibarıyla muhafazakâr seçmen profiline sahip siz CHP olarak Murat Çakırca olarak bu muhafazakâr seçmenden nasıl bir çalışma yaparak oy almayı düşünüyorsunuz?

Murat ÇAKIRCA; İnsanların muhafazakârlığı, liberalliği ya da ilerciliği aslında bulundukları konuma göre değişiyor. Sokaklara çıkacağız diyeceğiz ki insanlara bizim senin dininle, inancınla, bizim dinimiz çünkü derdimiz yok! Gayemiz yok sen zaten de muhafazakâr değilsin. Mevcut durumdan memnunsanız oy verin değilseniz vermeyin. Türk halkı ben Türk halkının ya da Kırıkkale halkının muhafazakâr olduğuna inanıyorum şunu kastediyorsak inanmış yapısını kendine bağlılığını kast ediyorsak halkımızın evet o konuda muhafazakârdır. Türk halkı da Kırıkkale halkı da muhafazakâr. O zaman şunu ortaya koyacağız bizim inancımızın kim tarafından kullanıldığı kim tarafından çıkara alet edildiği anlatmamız lazım. 

Biz halkımızın inancına saygılıyız. Kendi inancımızda olduğu için o kadar saygılıyız ki başta da söyledik bunu siyasette kullandırtmayacağız. Ve biz kullanmayacağız onun ötesinde nasıl ulaçcağız. Ev ev gideceğiz mahalle mahalle gezeceğiz sokak sokak gezeceğiz ki bunu yapıyoruz. İnsanlara şunu anlatacağız arkadaşım senin inancının tehdit edildiği dinimizin tehdit edildiği bir nokta yok.

Bunu sana seni muhafazakâr olduğunu düşünmek senin inancın kullanılarak yapılıyor. Aslında bizim halkımız Allah’ın adıyla aldatılıyor.

Hakan GÖKKAYA; Seçim sürecinde halka iniyorsunuz Kırıkkale’nin en büyük 5 tane büyük problemi nedir.

 

Murat ÇAKIRCA; İşsizlik, yoksulluk, çarpık kentleşme daha ötesi insanlarımızın aşırı şekilde saf olarak kullanılmasıdır. Yani eğitimsizlik ve bütün bunların üzerine inancının kullanarak sömürülüyor olmasıdır. Bir kent düşünün sokakları, caddeleri küçültülüyor. Örnekleme yapacak olur isek, Zafer caddesinde bir aracın arıza yaptığını düşünün. Bir tane arabayı yerinden oynatamazınız. Niye yaya kaldırımları genişletildi, sokak daraltıldı. Oralar da birilerine ihaleye verildi. Otopark yapıldı. Dünya’nın en büyük otoparkı Kırıkkale’dir. Kırıkkale kent olarak otopark ama yürüyecek ama aracınızı geçirecek yol yok. Bunun asıl amacının şehirdeki esnafı düşünmek olmadığını görüyoruz. Asıl amacı insanları AVM’lere çekmektir.

Öte yandan tarım sorunu var. Kırıkkale çevresinde ağırlıklı kuru tarım yapılıyor. Çiftçi aç, hayvancılık bitirildi. Bunun çözümü bu hükümet değil, bu hükümet bu hale getirdi çözüm Cumhuriyet Halk Partisi’dir.

 

Hakan GÖKKAYA; Partinize bu zamana kadar oy vermemiş kişilerden oy almak için nasıl bir yol izleyeceksiniz? Seçmen sizi partili değil ise sizi neden tercih etsin? Sizi diğer adaylardan ayrıştıran özelliğiniz nedir?

Murat ÇAKIRCA; Ben 22 yıldır Kırıkkale’de serbest avukatlık yapıyorum. 17 yıl Öğretmenlik yaptım. 10 yıl kadar Atatürkçü Düşünce Derneği şube başkanlığı yaptım. 2 dönem de Eğitsen ve Eğitim-sen de sendikacılık yaptım. Beni tanıyanlar iyi bilirler. Korkmam, kıvırmam, doğru bildiğim her yerde her ortamda söylerim. Türkiye’de bu tür insan sayısı çok fazla değildir. Haksızlık etmem. Geri adımda atmam ve kimseyi de satmam. Ben güvenilir bir adamım o yüzden aynı zamanda insanlara saygılı bir insanım.

 

Yaşamıma baktığımda hep mücadelenin içinden geldim. Hayatımda hiç bir şey kolay olmadı ama bu zorlukların hepsini öyle ya da böyle aşmayı başardığımı düşünüyorum. Bu halimle halkımın önündeyim. Halk siyasetçi için işini bilmiyorsa dürüst değilse halk için siyaset yapmıyorsa halk siyasetçi için ciddi bir tehdittir. O yüzden arkalarında korumalar ile gezerler. Ben milletvekili olduğumda evimi Kırıkkale’den taşımayacağım.

Bana ulaşmak kadar kolay olacak çünkü milletvekilliği bir makam değil sorumluluktur. Ben bir sorumluluk talep ediyorum. Bu sorumluluğun gereğini yaparım.


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Bahattin Akyön
Pınar Taşcı YIKILMAZ
İsmail Dursun Kuzucu
Yener Kazan
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  26 Şubat 2021 Cuma
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net