30 Mart 2020 Pazartesi
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Esnafta Saran Mutluluğu
Esnafta Saran Mutluluğu
Kırıkkale Belediyesinden Araç Dezenfeksiyon Tüneli
Kırıkkale Belediyesinden Araç Dezenfeksiyon Tüneli
Baba Oğul Yardıma Koşuyor
Baba Oğul Yardıma Koşuyor
Kilit kavşak'ta  Kovid-19 denetimi
Kilit kavşak'ta Kovid-19 denetimi
  YAZARLARIMIZ
7 Haziran Seçimleri Üzerine
21 Nisan 2015 Salı Bu yazı 21726 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

     7 Haziran MV. Genel seçimleri için adaylar kamuoyuna duyuruldu. Seçime katılan Tüm siyasi partilere ve adaylarına başarılar diliyorum.Ülkemiz siyasetinin geleceğini düzenleyecek olan  25. Dönem için  yurttaşların ve  geniş halk kesimlerinin çözüme kavuşturulmayı bekleyen  taleplerinin  artarak  devam ettiği bilinmektedir.Yazıda bir kısmını  belirtmeyi  düşündüğüm  seçmen taleplerinin  yerine getirilmesi için seçilecek olan  ilimiz M. Vekillerinin   duyarlı olmalarını bekliyoruz. Önemli  gördüğüm  hususların bir kısmını  öne çıkarmaya çalıştım. Nasıl bir yönetim de yaşamak istiyorsak onu talep etmek lazım.  

      İşsizliğin ,yoksulluğun  önlenmesi, özelleştirmelerin durdurulması ,özelleşen kurumlar geri alınmalı. Taşeron sisteminin kaldırılması,iktidara  yakın  siyasi yandaşların devlet olanakları  ile   korunmasında vazgeçilmeli , yağma ve  talanın  önlenmesi için, 17-25 aralık  yolsuzluk ve rüşvet  kirliliklerinin hesabı sorulmalıdır. Ülkemizde ve dünyada  açlıkta ve soğukta  öncelikle çocukların  ve yetişkin insanların ölmediği , dünyada  ve ülkemizde savaşa ve silahlanmaya ayrılan   bütçelerin kaldırılması  için, bunun yerine eğitimin ,sağlığın parasız olması  için ,  doğanın ve çevrenin korunması , orman alanlarının  yok edilmesinden, Nükleer enerji santrallerinin yapımından vazgeçilmesi için, Hes projeleri ile derelerin üzerine  baraj yapımından vazgeçilmeli, tarım alanları yok edilmemeli, derelerimiz özgürce akmalı , Faşist askeri darbe dönemlerini  aratmayan ,Kişi hak ve özgürlüklerini , uluslar arası insan haklarını yok sayan” iç güvenlik yasası”  olarak bilinen  yasa kaldırılarak  yerine eşit ve özgürce ,  herkesin kendisini ifade edebileceği  eşit yurttaşlık  temelinde yeni  bir anayasa hazırlanmalı.  Düşünce ve örgütlenme özgürlüğünün önündeki  engeller kaldırılmalı. Seçim sistemindeki % 10   barajı kaldırılmalı.AİHM kararları uygulanmalı.   Ayrıca on milyon işsizin olduğu,nüfusunun  % 40 ı ‘ nın muhtaç olduğu  bir ülkede siyasi partilere verilen hazine  yardımı  kaldırılmalı. Emekçilere, emeklilere,öğrencilere, çiftçilere,işsizlere ve diğer sosyal katmanlara  insanca yaşayabilecekleri   ücret verilmelidir.krizin yükünü yaratanlar çekmelidir. Yeni savaş alanları yaratılmasına izin verilmemeli.

     Büyük  bir aydın kesiminin   sol,sosyalist  Demokrasiden ,insan hakları, Yargının tarafsızlığı,hukukun üstünlüğü ile halkın sorunlarının çözümü için ,Eşitlik , özgürlük  ve laiklik taleplerini , Emeğin çıkarların dan yana olan kesimlerin taleplerini, dikkate almalılar, meclise taşımalılar. Bütün insanlar  kendi siyasi duruşları, inanç ve kültürlerini birlikte barış içinde bir arada ifade edebilmeliler. Seçim sürecinin barış içerisinde sürmesinde kimse rahatsız olmamalı. Siyasi anlayışlar biri birine karşı hoşgörülü olmalı ve saygı duymalı herkes kendisini özgürce ifade edebilmeli siyasal haklarını  kullanmalıdır. Demokrasiye yakışır bir seçim  sürecinin   geçirilmesini diliyorum.

Sevgiyle kalın.

Hüseyin Güney


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Ali Dursun  -  22-04-2015 - 21:08
Gerçek demokrasilerde baraj olmaz.Evet herkesin fikri meclisde temsil edilmeli ki gerçek demokrasi olsun .
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Başar Özdemir
Fazlı GÜVENTÜRK
Hakan Öztürk
Şevket ÖZSOY
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  30 Mart 2020 Pazartesi
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net