05 Temmuz 2020 Pazar
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Şehit Aileleri ve Gaziler Abone Açım Ücreti Alınmayacak
Şehit Aileleri ve Gaziler Abone Açım Ücreti Alınmayacak
Sistemler Değerlendirildi
Sistemler Değerlendirildi
Saran'ın Gönlü Zengin
Saran'ın Gönlü Zengin
3 Temmuz Şehitleri Unutulmadı
3 Temmuz Şehitleri Unutulmadı
  YAZARLARIMIZ
YAŞASIN 1 MAYIS
01 Mayıs 2015 Cuma Bu yazı 19786 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

1 Mayıs’ın Tarihi ile başlamak , bize Ülkemiz ve Dünya emekçilerinin  neden ısrarla kitlesel olarak kutlamak istediklerini    ortaya koyacaktır. 1880 ‘li yıllar, çalışma şartlarının çok kötü olduğu çocuk işçilerin karın tokluğuna çalıştırılması ve 14-15 saate varan iş günü çalışmaları söz konusu. Kapitalizm hızla büyürken, İşçiler işyeri güvenliği, sağlık koşulları, örgütlenme ve Grev gibi en temel haklarını dahi tanımayan bir siyasi ve hukuki sistem ile karşı karşıyaydılar.

  “  1881 yılında yarım milyon işçiyi temsilen kurulan  Meslek ve Emek birlikleri Federasyonu  8 saatlik iş günü  mücadelesini yükseltir.  ABD ‘nin Chicago kentinde 40 bin tekstil işçisinin gerçekleştirdiği eylem kanla bastırılır. Aynı kentte bir fabrikada 8 saatlik iş günü için greve çıkan 1400 işçi işten atıldı.  Saldırılar mücadele ateşini söndürmeye yetmez,  aksine yükseltir.  1 Mayıs 1886 da   350  bin  işçi greve çıktı. Tarih işçi sınıfının böylesine örgütlü ve kararlı tepkisine ilk kez tanık oluyordu.  Ülkede yaşam durdu, İşçiler üretimden gelen güçlerini kullanıyordu.  Hükümet ve işverenler işçi eylemini içlerine sindiremiyordu. 1 Mayıs sonrası işten atmalar, baskılar yoğunlaşır. Olaylara neden oldukları gerekçesiyle sekiz işçi hakkında idam istemiyle dava açılır, işçiler idam cezasına çarptırılır. 4 Yiğit işçi önderi Albert PERSONS, Adolgh FİSHER, George ENGEL, ve August SPIES  1 mayıs 1886 yılında 8 saatlik iş günü mücadelesinde önderlik ettikleri  için idam edilirler.  Albert PERSONS İsimli işçi özür dilemesi şartıyla affedileceğinin söylenmesi üzerine mahkeme heyetinin önünde tarihe mal olacak sözlerini söyler. “ Bütün Dünya Biliyor Suçsuz olduğumu. Eğer asılırsam cani olduğumdan değil, emekçi olduğumdan asılacağım “ diyerek özür dilemez.  2. Enternasyonal 1889 ‘da Paris’te düzenlediği kongrede İşçilerin mücadelesini desteklemek amacıyla “  1 Mayıs’ı Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma günü “ olarak kabul etmiştir.

          İşte o çok korkulan 1 Mayıs’ın doğuşu, hikâyesi böyle başlar. 1 Mayıs, İşçi sınıfının barış ve kardeşlik içerisinde “İnsanca bir yaşam ve insanca çalışma koşulları “ ağır çalışma koşullarının düzeltilmesi veya kaldırılması için  işçi sağlığı ve iş Güvenliği’ taleplerinin yerine getirilmesi ,  sömürünün  olmadığı , Eşitlikten ve adaletten  yana sınıfsız bir toplum yaşamını da ifade eder. Emekçilerin onurluca  yaşamaları ve mücadele sırasında kaybettikleri yol arkadaşlarını anmak için, Tüm dünya emekçileri 1 Mayıs  birlik, Dayanışma ve Mücadele gününü  bayram yerine gider gibi  katılarak kutlarlar.,Demokrasi mücadelesinde kaybettikleri Dostlarını,Yoldaşlarını , kardeşlerinin Anılarını yaşatırlar. Saygı duyarlar.  Her türlü  hak ihlaline ve yolsuzluklara karşı çıkacaklarını o gün  alanlarda bir kez daha  haykırırlar. Ülkemizde 1 Mayıs ları kutlayanlar, yıllarca hükümetlerin, Kontr gerilla, Gladyo, karanlık güçler ile  faşist milis  çetelerin hedefinde olmuşlardır. Onun için 1977  1 Mayıs katliamını yapanlar   bulunamamıştır. Onun için  Madımak,Maraş,Çorum ve gazi katliamlarını yapan karanlık odaklar ortaya çıkartılmak istenilmemiştir.  Sermayeyi ellerinde tutan büyük tekellerin temsilcileri, yabancı sermaye ve toprak ağaları; 1 Mayısı ; Kadınların,İşçilerin, İşsizlerin ,köylülerin, Emeklilerin, kamu çalışanlarının, öğrencilerin Sendikalı, sendikasız tüm çalışanların , Ezilenlerin,dışlananların , yok sayılanların, asimilasyona tabi tutulanların  birlikte kutlamalarında, bu katmanların sınıf dayanışmasında çok korkarlar. Emekçiler, sınıf ahlakına, yaşam tarzına uygun olarak birlikte ciddi, disiplinli, sevgi ve saygınlık içerisinde, hiç kimsenin özgürlük ve yaşam alanına girmeden ülkemizi ve dünyayı onlardan çok sevdiğimizi 1 Mayısı coşkuyla  kutlayarak  tekrar göstermeliyiz.  1 Mayıs aynı zamanda İnsanca yaşam, hakça paylaşım, Eşitlik ,Özgürlük, Barış, İnsan hakları, Demokrasi,Laiklik ve  Hukuk’un üstünlüğünün tüm toplum tarafından kabul edilmesi ve savunulması  gerektiği, Tüm çalışanların grevli toplu sözleşmeli sendikal hakların verilmesi için, Hükümet AİHM kararlarını uygulamaya koymalıdır. Özelleştirmelerin durdurulması – Taşeron sisteminin kaldırılması için,  Toplumsal taleplerimizin öne çıkartıldığı  gündür.  1 Mayıs kutlamalarına karşı Egemen güçler ülkemiz insanlarını yıllarca yalan, dolan la, aldatarak, 1 Mayıs düşmanlığı yaratıldı.  Bunun doğru olmadığını birlikte alanlarda göstermek zorundayız.


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şuayip Bütün
Pınar Taşçı YIKILMAZ
Başar Özdemir
Nusret Kılıç
Kırlangıçoğlu Oktay
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  01 Temmuz 2020 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net